Katalan siyasetçilerinin davası bu ay başlıyor

Read Time:1 Minute, 39 SecondKatalonya Özerk Yönetimi Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras dahil 22 siyasetçi ve sivil toplum örgütü lideri hakkında iddianame hazırlanmıştı.

Mezopotamya24-Katalonya’da bağımsızlık ilanı ardından 12 bağımsızlıkçı yöneticinin davası şubat ayı içine görülmeye başlayacak. 

İspanya Yüksek Mahkeme Başkanı Carlos Lesmes, dava duruşmalarının 7 veya 12 Şubat’ta başlayabileceğini açıkladı. 

İspanya’da savcılar, eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras hakkında devlete isyan ve kamu fonlarını kötüye kullanmak iddiasıyla 25 yıla kadar hapis cezası talep ediyor.

Tartışmalı davaya bakan savcılar, aralarında Junqueras’ın olduğu 22 Katalan siyasetçi ve sivil toplum örgütü lideri hakkında iddianame hazırlanmıştı.

İddianamede,yapılan bağımsızlık referandumundaki rolleri nedeniyle sanıkların devlete isyan ve kamu fonlarını kötüye kullanmaktan yargılanması istendi, ancak davada hükümeti temsil eden avukatlar, devlete isyan yerine daha az ceza öngören suçlamalar yöneltilmesini talep etti. Bu adım, azınlık hükümetinin özellikle bütçenin kabulünde bağımsızlıkçı Katalan partilerin desteğine ihtiyaç duyduğunun işareti olarak değerlendirildi.

İddianamede aralarında eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont’un da olduğu firari isimlere ise yer verilmemektedir..

Hakkında 25 yıl hapis cezası istenen tutuklu Junqueras, suçlu bulunması durumunda 25 yıl kamu görevinden de men edilme ihtimaliyle karşı karşı kalacak.

İddianame 17 yıl ile en çok hapis cezası istenen isimler ise bağımsızlık yanlısı sivil toplum kuruluşları yöneticileri Jordi Cuixart ve Jordi Sanchez ile eski Katalonya Parlamentosu Başkanı Carme Forcadell oldu. Yargılamanın Şubat ayında başlıyor.

NE OLMUŞTU?

Katalonya Özerk Yönetim Bölgesi’nde Geçen sene İspanya Anayasa Mahkemesinin yasa dışı ilan ettiği bağımsızlık referandumuna gidilmiş, 27 Ekim’de de Katalonya Özerk Yönetimi Parlamentosu, referandum sonuçlarına dayanarak tek taraflı bağımsızlık ilan etmişti.

Bunun üzerine dönemin İspanya Başbakanı Mariano Rajoy yönetimindeki merkezi hükümet, Senatonun onayıyla özerk yönetim hükümetini feshetmiş, bölgeyi doğrudan yönetmeye başlamış ve 21 Aralık’ta erken seçime gidilmesine karar vermişti.

21 Aralık’ta yapılan erken seçimleri, bağımsızlık yanlısı partiler az farkla kazanmış, bağımsızlık hedefiyle bir hükümet kurmuştu.

Haklarında tutuklama kararı bulunan eski Katalan lider Carles Puigdemont ve bazı eski bakan veya siyasetçiler, Belçika, İskoçya ve İsviçre’ye sığınırken, 9 eski hükümet üyesi ise halen tutuklu.  

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: