YANKILAR!   Hasan H. Yıldırım & Hussein Erkan  

Read Time:3 Minute, 32 SecondÖnce bir konuda anlaşalım.

Ranjdar Grawy ve iki arkadaşının eylemi Kürdistan Bölge Hükümeti’nin resmi bürosuna karşı yapılmış değildir. Irak-PDK’ye ait Brüksel’deki bir ticari şirkete yönelik bir eylemdir. Veley ki sömürgecilerin taşeronlarının gasp ettiği HewlerHükümeti’ni temsil eden mekan olsa bile ne değişir? Eylemin amacını mı kirletir? Kuşkusuz değil. 

İkincisi, Ala Rengin’e karşı bir saldırıda söz konusu değil. Dahası sahiplenme var. 

Üçüncüsü, eylemin amacını doğru okumak gerekir. Neye dikkat çekilmek istendi bu eylemle, ona bakmak gerekir.

Eylemin amacıyla Türk işgal güçlerinin Kürdistan’ın Güneyi’ndeki  faaliyetleri ve onlara meymandarlık yapan Hewler İktidarı’nın anti Kürd  düşmanlığına  dikkatları çekmeye çalışmaktı. Bu sağlandıda. 

Bunlar anlaşılırsa Ala Rengin’in niye o mekanda indirildiğide kendiliğinden anlaşılmış olur. 

Fakat tüm bunlar es geçilerek eylemi itibarsızlaşmak istenirse çok boş boğazlık edinmek mümkün.

Bir kere Ala Rengin kimsenin babasının tapulu malı değildir. O Kürd  milletinin semboludur. Kimi onu dollar karşılığı satar ki Hewler İktidarı bunu çoktan yapmıştır. Nasıl derseniz sömürgecilerle var olan ilişkilerine bakın deriz. 

Kimide Ala Rengini namus bilir, tıpkı Ranjdar Grawy ve arkadaşları gibi. 

Bunu kavramayanlara sözleyecek sözümüz yoktur. Ne dersek diyelim onlar bildiği ezberi papağan gibi seslendirmeye devam edeceklerdir. Kimi bunu kişisel çıkarlarına binaen yapar, kimi bilgisizliğinden ama her halükarda yanlışın yanında saf tutmuş olurlar. 

İşin tuhaf tarafı bunu yaparlarken yurtseverlik, vatanseverlik zırhı altında yapıyor olmalarıdır. Fakat savunduğu kapı sahiplerinin duruşunu bir türlü anlamak istemezler. İşini gücünü bırakmışlar sömürgecilerin taşeronlarını düzeltmekle uğraşıp duruyorlar. Niye başkalarının yanlışlarının militanı olunur işte anlamakta zorluk çektiğimiz bir konu. Kimsenin böyle bir mecburiyeti olmamasına rağmen. 

Bu duruma dikkat çekerlen onlar adına üzüldüğümüzüde ifade etmek istiyoruz. Bu kadar basitlikte olmaz yani. Milletçe düştüğümüz duruma bakar mısınız? 

Şimdi eylemin yankılarına bakalım.

Eylemin yankıları sürüyor. Eylemin doğurduğu sonuçlar önemlidir. Bu eylemle gözler Kürdistan’ın Güneyi’ne bir kez daha çevrildi. Bu, sadece Kürd milleti ile sınırlı kalmadı. Uluslararası bir nitelik kazandı. 

Birincisi, Türk devletinin işgali ve bu işgali normalleştiren Hewler  İktidarının anti-Kürd tutumu dünya kamuoyu nezdinde teşhir edildi. 

Türkiye’nin Kürdistan’ın Güneyi’nde gerçekleştirdiği bombalamalar sonucu birçok sivil Kürd insanın ölmesi ve yaralanması sonucu yöre halkı alanda bulunan Türk askeri üssünü bastı. İşgalci Türk askerlerin açtığı ateş sonucu halktan bir kişi daha şehit olurken birçok insan yaralandı. Yöre halkı bunu demokratik bir şekilde protesto etti. Bunun üzerine  Hewler Hükümeti Başbakanlığını gasp eden NeçirvanBarzani, halkı katleden Türk Hükümetini haklı çıkaran açıklamalar yapmasının yanı sıra çocukları ölen ve yaralanan yöre halkını “provakatör“ ilan etti. Daha sonra bu insanlarımız tutuklandı. Şu an 120 kişiden fazla kişi Hewler  Hükümeti tarafından göz altına alınmıştır.  Akibetlerinden haber alınamıyor. Bu insanların kimlikleri Belçika resmi dairelerine  verildi. Can güvenliklerine dikkat çekildi. Irak-PDK tarafından kaybedilmesinin önü alındı.

Şéladıze halkının yalnız olmadığı konusunda kamuoyu oluşturuldu.  

Ala Rengin’in baskının, işkencenin, keyfi uygulamanın, hırsızlığın, adaletsizliğin örtüsü olmadığı, olamayacağı sömürgecilerin taşeronu Hewler İktidarı’na  hatırlatıldı.  Hewler İktidarı’nın pisliklerini örtme aracı olmadığı gösterildi. Bağımsızlık ve özgürlük için mücadele eden ve bu uğurda canını veren kahramanların emaneti olduğu ortaya konuldu. 

Her şeyden öte Ranjdar Grawy ve arkadaşlarının bu eylemi ile üyesi ve taraftarları olduğu Gorran Hareketi’nede bir mesajları oldu. Kendilerine sömürgeci güçlerin taşeronu, sömürü ve baskının temsilcisi Hewler  İktidar sahiplerinden uzak durun uyarısını yaptı. Bu tutum Gorran Hareket yönetimini zora sokarken büyük oranda kitlesinin desteğini aldı. 

Biz dün eylem sonrası Ranjdar Grawy’e telefonla ulaştık. Kendisiyle bir röportaj yapmak istedik. Arkadaş bunu görüntülü yapmak istedi ama bulunduğu alan teknik olarak buna olanak vermedi. Bize sesli bir mesaj gönderdi. Mesajı kopyalayıp asamadık. Fakat Türkçe tercümesini verdik. Bunun üzerine bir kez daha kendisine ulaştık. Durumu kendisine izah ettik. Mesajı kopyalayamıyoruz dedik. O da, bekleyin yarın görüntülü bir mesaj size gönderirim dedi ve bu konuda anlaştık. İşte  Ranjdar  Grawy’in gönderdiği görüntülü mesajı. Mutlaka dinleyin. 

 

31 Ocak 2019Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: