‘Çirkin Kral Efsanesi’ 3 ŞUBAT’TA FRANSA ve İNGİLTERE’DE vizyonda

Read Time:2 Minute, 44 Second

Çirkin Kral Efsanesi’ 3 ŞUBAT’TA FRANSA ve İNGİLTEREDE vizyonda

 

 

 

 

Yavuz ÖZCAN

Yapımcılığını Mehmet Aktaş’ın üstlendiği yönetmenliğini Hüseyin Tabak’ın yaptığı Yılmaz Güney belgeseli ‘Çirkin Kral Efsanesi’, 3 ŞUBAT’TA FRANSA ve İNGİLTERE sinamalarında vizyonda olacak.

Sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazar Yılmaz Güney‘in hayatını konu alan ‘Çirkin Kral Efsanesi’ (The Legend of Ugly King) dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Toronto Film Festivali’nde yapmıştı.

Türkiye ve dünya sinemasının efsanelerinden Yılmaz Güney’e saygı duruşu niteliğindeki film,  FRANSA ve İNGİLİZ sinemalarında’da 3 ŞUBAT günü vizyondaki yerini alacak. Güzelliğin On Par’ Etmez filmiyle tanınan Hüseyin Tabak’ın yönetmenliğini üstlendiği, Yılmaz Güney’in hayatını ve sinemasını konu alan “Çirkin Kral Efsanesi” 3 ŞUBAT günü FRANSA ve İNGİLTERE’DE sinemaseverlerle buluşacak. Çekimleri yedi yılda tamamlanan, dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Toronto Film Festivali’nde yapan ve önemli festivallerden ödüller kazanan “Çirkin Kral Efsanesi”, Costa Gavras, Michael Haneke, Tuncel Kurtiz, Nebahat Çehre ve Tarık Akan gibi saygın yönetmen ve oyuncularla söyleşiler de içeriyor.

Hüseyin Tabak’ın üçüncü uzun metraj sinema filmi “Çirkin Kral Efsanesi”, Türkiye ve dünya sinemasının önemli isimlerinden biri olan Kürd yönetmen Yılmaz Güney’e saygı duruşu niteliği taşıyor. Hüseyin Tabak’ın Yılmaz Güney’e dair bir senaryo yazma sürecini merkezine alan “Çirkin Kral Efsanesi”, Güney’in ailesi, meslektaşları, hapishane arkadaşları ve dostlarıyla yapılan röportajlarla sanatçının dünya görüşü, sanat anlayışı ve hayatını ele alırken, aynı zamanda Fransa ve ingiltere’deki sinema severlerle ilk kez buluşacak flim arşiv görüntüleriyle de dikkatleri çekiyor.

Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney, kızı Elif Güney Pütün, kız kardeşi Leyla Demirezen, dostları Tuncel Kurtiz, Tarık Akan, Abdullah Keskiner, Nebahat Çehre, Halil Ergün ve Ahmet Zirek’in yanı sıra usta yönetmenler Michaal Haneke ve Costa Gavras da Güney’in hayatı ve sinemasına dair önemli sözlerle belgeselde yer alıyorlar. Tarık Akan ve Tuncel Kurtiz’in ölmeden önceki son röportajları da belgesel de seyirciyle buluşacak.

Tabak daha önce verdiği bir demecinde ‘Halk bu insanlarla ilgili olarak sadece sanatlarını düşünmüyor. Daha cok ideallerini, duruşlarını ve mücadelelerini düşünüyorlar. Onun için bunlar tehlikeli örnekler yeni nesil için. Ve en kolay yöntem olarak, bahsi geçen isimleri unutturmak istiyorlar.

Ama halk azla halk sanatçılarını unutmaz. Dilden dile anlatılır ve daha da büyürler, efsaneleşirler.

Yeni nesil sinemacılar, çok zor bir siyasi atmosferde yetişiyorlar. Çoğu sanat dilinde buna cevap vermiyor. Kendi kariyerleriyle uğraşıyorlar ve sanatın aslında ne olduğunu unutuyorlar. Belgeseli izledikten sonra, genç nesil sanatçı kendisini sorguluyor. Sanat, yaşadığımız zamanın aynası olmalı ve sanat, sanat için değil, halk için yapılmalı.

Hüseyin Tabak

‘YILMAZ GÜNEY’İN İNSANİ TARAFLARINI BULDUM’

Bu yolculukta insan olarak değiştim. Kendimle daha çok hesaplaşıyorum. Özeleştiri yapıyorum. Yılmaz Güney de sürekli bunu yapıyordu. Güney’in insani taraflarını bulduktan sonra, bendeki anlamı daha da sağlamlaştı. Çünkü çıktığı noktadan, ve hayatının sonunda vardığı noktaya kadar sanki yedi hayat birden yaşamış! Bu süreçte ama onun için en zor olan da, sanatı değildi, ilişkilerdi. Çocuklarıyla, babasıyla ve eşiyle…

Bütün bu duyguları gördüm. Kendimi çoğu zaman Yılmaz Güney’e çok yakın hissettim. Kız kardeşi Leyla’yı dinlerken sanki Yilmaz Hoca karşımda oturuyor gibiydi. Çok özel günlerdi’ diyerek duygularını dile getirmişti.

Fransa’daki Yılmaz Güney hayranları flimde Yılmaz Güney’in hiç ummadıkları ve görmedikleri yönlerini görecekler. İnsani yanlarını. Fransada filmin oynuyacağı sinemalar haberimizin ilk girişinde bulunan afişte yazılmaktadır. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: