Lavrov: insani koridor açılabilinir

Read Time:2 Minute, 35 Second


Suriye savaşının son raundu olarakta görülen İdlibdeki cihatçı grupların varlığına ve bölgedeciddi bir insan kaybı ve göçe diplomatik çözümler aranırken, Rusya ve Suriyesorunu çözmekonusundakararlı görünüyorlar

 

D8DE471F-D651-439E-A6D0-527B81EBD3BC

Mezopotamya24 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, gerekli görülmesi durumunda Suriye’nin İdlibbölgesinde cihatçılara ait mevzileri bombalamaya devam edeceklerini söyledi. Sergey Lavrov ayrıca sivillerinİdlib‘den kaçabilmeleri için insani koridor da açılabileceğini belirtti.

Interfax’ın haberine göre Berlin’de bir oturumda konuşan Lavrov, Rus hava kuvvetlerininterörist silah yapımtesisleri ifadesini kullandığı bölgelere saldırabileceğini vurguladı. Lavrov, bu bölgelerin tespit edilmesidurumunda yerel güçleri de uzlaşmaya teşvik edeceklerini söyledi. Sivillerin korunması için Rusyanın elindengeleni yapacağını ifade eden Lavrov, “Bu meseleye çok ihtiyatlı yaklaşacağız, insani koridorlar oluşturacağız, yerel güçlerle anlaşmaya varacağız ve sivil halkın acı çekmemesi için ne gerekiyorsa yapacağız dedi. Lavrov Şimdi ortaya atılan durum, ‘Suriye güçlerinin Rusya desteğiyle bir saldırı düzenleyecek olduğu.’ Ama bu gerçeklerin aslına uygun bir aktarımı değil. Suriye güçleriyle biz, yalnızca İdlib bölgesinden gelen saldırılarakarşılık veriyoruzdiye konuştu.

Türkiye İdlib operasyonunu geciktirmek istiyor

 

Tahran Zirvesi’nde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i İdlib’te ateşkese ikna edemeyen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’lePazartesi günü yeniden görüşecek. Gazetecilere yaptığı açıklamada bu bilgiyi paylaşan Dışişleri Bakanı MevlütÇavuşoğlu, Türkiye’nin siyasi çözüm için çoklu görüşmeleri sürdüreceğini söyledi. Dışişleri Bakanı, “Bizİdlib‘de siyasi bir çözüm istiyoruz. Terör örgütleriyle mücadele konusunda herkesle işbirliğine hazırız ama terörörgütüyle mücadele kisvesi altında hiçbir ayrım yapılmaksızın sivil, kadın, çocuk herkesin bu şekildeöldürülmesi insani değildir, doğru değildir. Bu şekilde barış ve huzur getiremeyiz. Pazartesi CumhurbaşkanımızErdoğan, Putin’le bir görüşme daha gerçekleştirecek. Birleşmiş Milletler’de de bu çabalarımızı sürdüreceğiz. Zaten Türkiye’nin bu çabalarına tüm dünya ve kurumlardan ciddi bir destek gelmektedirdedi.

Türkiye’nin yığınağı sürüyor

 

Bu arada Türk Silahlı Kuvvetleri bir yandan İdlib sorunun askeri operasyon dışı yollarla çözülmesi için çabaharcarken diğer yandan da hem Suriye içinde kurmuş olduğu 12 gözlem noktasındaki zırhlı araç gücünüarttırıyor. TSK’ya bağlı araç ve personellerin İdlib sınırında bulunan Reyhanlı ilçesine sevkiyatı da devamediyor. Askeri hareketlilik sürerken Türkiye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar olduğu halde Gaziantep ve Hatay’daki birlikleri denetledi.

Türkiye yaklaşık 3 milyon kişinin yaşadığı İdlib‘de Suriye ordusunun düzenlemeyi planladığı askerioperasyonunun sınırına yönelik yeni göç dalgalarına neden olacağı ve sivil ölümlerine neden olacağıgerekçesiyle İdlib‘e yönelik kapsamlı bir askeri operasyona karşı çıkıyor.

BM:  harekat yüzyılın en büyük insani felaketi olur

 

Birleşmiş Milletler de İdlib‘e olası bir harekatınyüzyılın en büyük insani felaketi olacağıuyarısında bulundu. İtalyanın başkenti Roma’da bir basın toplantısı düzenleyen BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, İdlib‘e olası bir operasyon çok fazla sayıda sivil kurbana yol açabilir, bundan çok endişeliyizdedi. “Son yıldaHalep, Doğu Guta gibi yerlerdeki operasyonlarda istenmeyen silahlı gruplar İdlib‘e yollanmıştı. İdlib silahlıadamlarla doludiyen Grandi, sözlerini şöyle dedi: Ayrıca 3 milyon sivil var. Bu silahlı grupları göndermek içinbaşka bir İdlib yok. Bu yüzden çözüm çok daha zor. Elbette terörist gruplarla müzakere etmek zor, bunuanlıyorum ama en azından radikal olmayan muhalif gruplarla anlaşmaya varılabilirBiz barışçıl yollarlaanlaşmaya varılabilmesini umuyoruz.”

Suriye ordusu, muhaliflerin ülkedeki son kalesi İdlib‘i geri almak için son haftalarda bölgedeki kuvvetlerinetakviye yapıyor. İdlib‘de son 2 haftada 39 bine yakın kişi evlerini terk etmişti. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: