HDP’ye büyük operasyon iddiası

Read Time:2 Minute, 6 Second


24 Haziran seçimlerinde yüzde 11.6 oy alarak, 67 milletvekili çıkaran HDP, yerel seçimlere odaklanırken, partiye yönelik kapsamlı bir operasyon yapılacağıgüvenilir kaynaklarca ileri sürülüyor.

 

B7F9B355-2839-41E2-B6EC-579A470578C4

 

Hasan Basri Yazar- Mezopotamya24 

Dokuzu eski 10 milletvekili ile yaklaşık 5 binin üzerindenetici ve üyesi tutuklu bulunan HDP’yeDiyarbakır,Batman, Van, Mardin.Siirt ve Ağrı merkezli kapsamlı biroperasyon hazırlığı yapıldığı güvenilir kaynaklarca belirtilmekte.

İçişleri Bakanlığı tarafından, HDP’nin elinde bulunan 102 belediyeden 94’ünün kayyum atanarak yönetildiği Kürdistanda seçim startını erken verecek.  HDP, bu belediyelerde yeniden seçimi kazanmak için Kürd parti vegruplarla ortak aday çıkarılmasına yönelik kulis yaptığının dikkatlerinden kaçmadığını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun belirtilen İllerin Vali ve Emniyet Müdürlerine bu konuda talimat verdiğini belirten kaynaklar, operasyonun oldukça sert ve geniş kapsamlı tutulacağını belirtiyorlar

İçişleri Bakanlığının talimatıyla bazı milletvekillerinin izleniltildiği ve kameralarla görüntülerinin alındığını ve bazılarının da telefonları dinlenmeye alındığını belirten güvenilir kaynaklar, bazı milletvekillerinin PKKli Geillalarının taziyelerine katıldıkları, bazılarının da telefonla aileleriyle görüşüp başsağlığı dilediğini tespit edildiklerini İçişleri Bakanlığı büroklarının kendilerine belirtiklerini ve yerel seçim arefesinde geniş kapsamlı bir operasyon yapılacağını belirtiyorlar.

Mezopotamya24.com’a isimlerinin açılanmaması kaydıyla bilgi veren iki kaynak, özellikle haklarında soruşturma başlatılmış eski milletvekilleri, İl ve ilçeyöneticilerinin tümüne yakını evleri, iş yereleri basılarak gözaltına alınacağı, HDP üyesi ticaretle uğraşan kesime ise maliye müffetişleri yollanarak haklarında vergi kaçırma, beyan edilmemiş mal bulundurma, sahte fatura kesme gibi nedenlerden dolayı ır para ve hapis cezaları verilmesinin planlandığını ve yapılacak operasyonla yerel seçimlere katılacak kalifiye aday bırakmama, oy verenleri ve verebilecek potansiyelinde olanları cezalandırarak HDP’yi ciddi bir zaafa uğratmanın planladığını belirtiler.

Aynı kaynaklar, taziyelere katılan milletvekillerinin yanı sıra, yerellerde faaliyet gösteren yöneticiler ve parti örgütlerine yönelik Kürdistanın hemen hemen tüm il ve ilçelerinde geniş kapsamlı bir operasyon yapılacağı ileri sürüyorlar. Kaynaklar.

Hükümet ve özellikle de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dahada sertleşeceğini bu operasyon her ne kadar HDP’yi hedefliyor olsada, CHP’nin de hedefte olduğunu da belirtmek gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Haziran seçimlerinden itibaren tamamen CHP’yi HDP’ye verdiği destekten dolayı terör destekçisi olarak tanımlayıp hedef alıyordiye konuştular.

YineMart 2019’da yapılması planlanan yerel seçimler öncesi belediyelere yönelik iktidarın yayınladığı yasaların belediyelerin özerkliğini tehdit etmesinin sebebide budur. 8 Ağustos’ta, muhalefete ait belediyeleri baskı altında tutacak yeni Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlandı ve yayınlanan bu kararname ile belediyelerin gelir ve giderleri Cuhmurbaşkanlığına bağlandığını, tüm bunlar yerel seçimlerde muhalefetin özelliklede HDP’nin baskı altına alınmasını hedeflendiğinin ve İçişleri Babakının önümüzdeki haftalarda yeni uygulamalara imza atacağını iddia ettiler.

Geçtiğimiz seçimde DBP olarak seçimlere giren HDP’nin Kasım 2019’da yapılacak yerel seçimlerde kendi adıyla girmesi bekleniyor. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: