İspanya basınında Cemil Bayık röportajının yankıları

Read Time:8 Minute, 43 Second


İspanya basınında Cemil Bayık röportajının yankıları sürüyor.

 

199A7622-015B-4680-B35B-03C15131E269

Hasan Basri Yazar – Mezopotamya24.com

Cemil Bayık: ‘No hay oportunidad de hacer política en el llano (Düz ovada siyaset yapma imkanı kalmadı)

El Copresidente del Consejo Ejecutivo de KCK, Cemil Bayik Kurd, respondió las preguntas del periodista Yavuz Özcan ….KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık Kürd gazeteci yavuz Özcan’nın sorularını cevapladı……………….

İspanyanın gazete ve TVleri KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayıkın gazeteci Yavuz Özcan’la yaptığı röportajı sayfa ve haberlerine taşıdı. Bayık’ın Tayyip Erdoğanın Türkiyesi için yaptığı değerlendirmeler de adeta Franco dönemi İspanya’sından yaşananlara atıfta bulunuyorrüşünde birleşen İspanya basını,Bayıkın’Erdoğan bizi yok etmek istiyor ve bınun müzakere yapılacak bir yönü yoktur’ ifadelerinin altını çizdikleriyorumlarla röportajı gazeteler sayfalarına, TV kanallarıda haberlerine taşıdılar.Diari deTarragona ve Ultima Hora gazeteleri Bayık röpartajına geniş yer verdiler.Ultima Hora gazetesi röportajı yapan gazeteci Yavuz Özcanla daha öncede geniş bir ropartaj yapmıştı.Cemil Bayık Röportajı İspanya Devlet televizyonu TV 1 bağlı haber kanalı 24 ve Katalan 33 kanalıda haberlerinde geniş yer verdiler.Her iki kanalda Kamışlıda ki rejim askerleriyle Kürd asayişi arasında yaşanan çatışmaya atıfta bununarak ‘PKK’nin 2. şefi uyarmıştı’ spotlarıyla röportaja geniş yer verdiler.Her iki gazetenin roportajı benzer şekilde sayfalarına taşımasıda dikkat çekiciydi.Diari de Tarragona gazetesi roportajı, Türk ordusunun Kandil operasyonuyla ilgili soruyla başlıyor.

¿Cuál es el escenario de la operación Kandil del ejército turco? Hay una guerra aislada en la región. ¿Cuál es el verdadero propósito de esta operación militar? El TSK ha exportado los conflictos del Norte al Sur, y se afirma que no es posible reclamar ir a Kandil. ¿Pero qué le dice a los comentarios que las fuerzas del PKK han ocupado allí y llevado la guerra fuera de sus propias fronteras ?

Türk ordusunun Kandil operasyonu ne aşamada? Bölgede izole bir savaş sürüyor. Bu askeri harekatın gerçek amacı nedir? TSK’nin çatışmaları Kuzey’den Güney’e export ettiği, Kandil’e gitme iddiasının mümkün olmadığı ifade ediliyor. Ancak bu şekilde PKK güçlerini orada meşgul ederek savaşı kendi sınırları dışına taşıdığı yorumlarına ne diyorsunuz?

Kandil’in tümüne girip, işgal etmesi zaten mümkün değil. Yine bize göre çok zayıf bir olasılıkta olsa seçimi kazanmak için büyük kayıpları göze alarak KDP’ninde desteğiyle sırtını KDP alanlarına dayayarak bir tepeye indirme yapıp bunun propagandasını yaparak seçim kazanmak isteyebileceği şeklindeydi. Bizde bu olasılığa göre gerekli tedbirleri almıştık. Kuşkusuz Türk devletinin Kandil’e girmesi zordur

Ultima Horo gazetesi ise,Türkiye’nın Kürdistan sınırında ördüğü duvarları Berlin duvanına benzeten Bayık’ın sözüyle haber gişini yapmış

El muro de Berlín fue llamado el muro de la vergüenza

Berlin duvarına utanç duvarı deniyordu

Berlin duvarına utanç duvarı deniyordu, İsrail’in ördüğü duvardan en fazla Türk devleti söz ediliyordu. Şimdi Türk devleti bunun yüz katı duvar örmüş durumda. Türkiye-Irak sınırını karakollar ve her türlü teknik donanımla hem fiziki hem tekniki duvar haline getirmek için gece gündüz çalışmalar yapıyor

Siempre encuentran una manera de comprometer a Irán y Turquía contra la cuestión kurda

(İran ve Türkiye Kürd sorununa karşı her zaman bir uzlaşma yolu bulurlar).

Türkiye’yle İran genelde stratejik olarak Ortadoğu politikalarında karşı karşıya olan, stratejileri ve politikaları bir birleriyle çatışan iki ülkedir. Ama sıra Kürd sorununa geldiğinde her zaman bir uzlaşma yolu bulurlar

Diari de Tarragona gazetesi:Es que los pasos de tensión del primer conflicto serio entre Turquía y los Estados Unidos, o se trata de una pelea barquero?

Türkiye ve ABD arasındaki bu gerginlik sizce ciddi bir çatışmanın ayak sesleri mi, yoksa bir kayıkçı kavgası mı ?ABD eskiden de sessizdi. Aralarında sorunlar var, belli düzeyde ses çıkarır, karşı çıkar gibi bir beklenti içinde olmamak gerekiyor zaten. ABD’yle Türkiye ilişkileri esas olarak çıkar üzerine dayanıyor. Ancak ikisi de birbirini bırakacak durumda değil. Özellikle Türkiye’nin NATO’yu bırakması mümkün değil

Nos complace que los problemas entre los kurdos de Rojava y el régimen se resuelvan a través del diálogo

(Rojava Kürdleriyle rejim arasındaki sorunların diyalog yoluyla çözülmesinden yanayız)

Kuzey Suriye Federasyonu’yla rejim arasındaki müzakereler bizi doğrudan ilgilendirmiyor. Onların kendi siyasi iradeleri var. Başkanımız Öcalanın uzun yıllar Suriye’de kalması, Suriye halkıyla, toplumuyla ilişkilerde bulunması bizim açımızdan sorunun diyalog yoluyla çözülmesi istemizin temel etkenlerinden biridir. Devletleri bölerek, ayrı devlet ya da devletçikler kurarak bir çözüm politikası yoktur. Önder Apo’nun çizgisi demokratikleşme temelinde sorunların çözülmesi yönündedir. Bu yönüyle bizler sorunun Türkiye’de, Irak’ta, İran’da ve Suriye’de demokratikleşme temelinde çözümünden yanayız.

Ultima Hora gazetesi :No existe una línea roja

(Kırmızı çizgi diye bir şey yoktur)

Bizim açımızdan Rojava ve Kuzey Suriye’yle ilgili kırmızı çizgi diye bir şey yoktur. Çünkü biz bu işin tarafı değiliz. Ama biz Ortadoğu’da ulus devlet anlayışıyla sorunun çözülemeyeceğine inanıyoruz. Bu bakımdan demokratik ulus anlayışına dayalı, yani tüm etnik ve dinsel farklılıkların kendi kimliğiyle, diliyle, kültürüyle, inancıyla özgür yaşadığı, siyasi irade olduğu ve çoğunluğu bulunduğu alanlarda da özerkliklerini yaşadıkları bir sistemin olmasından yanayız. Bunu Türkiye için de, İran için de, Irak için de savunuyoruz.

Rusia no apoya a Siria en la guerra contra el Kurdistán

(Rusya Kürdlere yönelik savaşta Suriye’ye destek vermez)

Eğer Kürdlerle Suriye baştan itibaren savaşsaydı zaten rejim ayakta kalamazdı. Çünkü rejimin Kürdlere karşı savaşta meşruiyeti yoktur. Suriye’nin birliği diyerek bu meşruiyeti sağlayamaz. Ama terör gruplarına karşı savaş yürütmede Suriye rejiminin bir meşruiyeti vardır. Öte yandan ABD ve İsrail de radikal İslamcı güçlerin kazanmasını istemedi. Suriye rejimi de bu koşulları değerlendirerek kendisini ayakta tuttu. Ama ne Kürdlerle savaşacak kapasitesi vardır, ne de Rusya’nın terör gruplarıyla savaşta olduğu gibi Kürdlere yönelik savaşta Suriye’ye destek vermez.

Diari de Tarragona gazetesi:Ciertamente no tenemos un enfoque para matar o destruir civiles

(Kesinlikle sivilleri öldürme, zarar verme gibi bir yaklaşımımız yoktur)

Hareketimizin kesinlikle sivilleri öldürme, zarar verme gibi bir yaklaşımı yoktur. Aksine bu tür yaklaşım içinde olan ister komutan, ister savaşçı olsun yargılanmaktadır. Hatta bu yargılamaların yapıldığı mahkemelere imkânlar dâhilinde sivillerin aileleri de katılmaktadır. Kuşkusuz Türk devletinin binlerce sivili bilinçli katletmesi gerillanın herhangi bir sivili öldürmesini normalleştirmez. Biz hareket olarak sivillerin ölümüne karşıyız. Zaten gerilla sivilleri hedef alan yaklaşımlarını olmadığındır.

La cuestión de eliminarnos del medio no es un tema negociable

(Bizi ortadan kaldırma konusu müzakere edilecek bir konu olmaz)

Bizim tercihimizin savaşla değil de siyasal yollardan görüşmelerle çözülmesinden yana olduğu açıktır. Ancak karşımızdaki Türk devleti bu sorunu siyasal yollardan çözmek istemiyor. Kürd sorununun Türkiye açısından dünyanın her hangi bir yerindeki sorunlarla benzerliği yoktur. Dünyanın herhangi bir yerindeki bir çatışmaya, bir siyasal soruna benzeseydi gerçekten bugüne kadar defalarca çözülebilirdi. Ancak Türk devleti Kürdistan’ı Türk uluslaşmasının yayılma alanı haline getirme ve Kürd’ü yok etmek istiyor. Böyle bir amacın olduğu yerde kesinlikle sorun görüşmelerle çözülemez. Sorunun demokratik siyasal yollardan çözülebilmesi için bu amaçtan vazgeçilmesi gerekir.


HDP es uno de los primeros en hacer una llamada telefónica directa al Ministro del Interior, Ministro del Interior.

(HDP Eş Genel Başkanlarından birine İçişleri bakanı direk telefon açarak tehdit etmesi bir ilk.Bununla nasıl bir mesaj verilmek isteniliyor,ne denmek isteniliyor,siz bu anormal durumu nasıl yorumluyorsunuz,sahi bir açıklaması varmı bunun ?)

Açıkça yeni eş başkanlara da eğer sizler de eskileri gibi Kürdlükten, dil ve kültür özgürlüğünden, özerklikten söz ederseniz akıbetiniz öncekiler gibi olur denmektedir. Şu anda gerçekten de AKP iktidarının politikası budur. Kürd halkının özgürlüğü için mücadele edenler, demokrasi için mücadele verenler onlar için birer düşmandır. Ya bu ülkeden kovulacaklardır ya da başlarına her türlü bela gelecektir. Zaten şu anda binlerce demokratı, aydını, yazarı, akademisyeni, gazeteciyi Türkiye’den kaçırtmışlardır. Çünkü onlara yaşam hakkı tanımamıştır. Bu kadar insan, demokrat neden Avrupa’ya gidiyor, Almanya’ya, Amerika’ya, şuraya buraya siyasi iltica talebinde bulunuyor. Bu sorunun cevaplandırılması gerekmektedir. Bu gidenlerin çoğunluğu da ne HDP düşüncesindedir ne PKK düşüncesindedir. Hatta Kürd sorununun çok uzağında olanlar, çözümü konusunda tutarlı olmayanlar bile Türkiye’den kaçmaktadır.

Votar HDP es un crimen

(HDP’ye oy vermek suç haline getirilmiştir)

Erdoğan HDP’ye oy veren 6 milyon insandan hesap sorulacağını söyledi, Durum böyleyken, düz ovada siyaset yaptırırlar mı ? Buna hala inancınız varmı ?

24 Haziran seçimlerinin en önemli hedeflerinden biri de HDP’yi baraj altında tutmaktı. Zaten seçim öncesi Erdoğan’ın bu yönlü açıklamaları kamuoyuna yansıdı. Sadece HDP’nin baraj altında kalmasını söylemiyor, bunun için sandıklarda hile yapılması gerektiğini de vurguluyordu. Bu açıdan HDP’nin barajı aşmasıyla birlikte Erdoğan’ın öfkelendiği ayan ve beyandır. Seçim öncesi düşündüğünün olmaması Erdoğan’ı öfkelendirmiş ve bu öyle bir öfke ki, yalnızca HDP yöneticilerine ve vekillerine değil, bütün HDP’ye oy verenlerden hesap soracağını intikam duygusuyla açıklamıştır. HDP’ye oy vermek Türkiye’de suç haline getirilmiştir. mecliste bir mücadele platformu olarak ele alınabilir ama orada demokratikleşme ve demokrasi mücadelesi biçiminde yapılacak bir şey kalmamıştır. Meclisin hiçbir yetkisi yoktur. Tek adam ne derse odur. Zaten gelir gelmez öyle kararnameler çıkardı ki, padişahlar, krallar bile öyle kararnameler, fermanlar çıkarmazlardı. Bu yönüyle mecliste siyaset yapmanın gerçekten imkanı kalmamıştır.

Ultima Hora Gazetesi :No hay posibilidad de hacer política en plan simple .

Mevcut koşullarda ‘düz ovada siyaset’ yapmanın imkânı kalmamıştır.

AKP-MHP iktidarı meşru olmayan bu seçimde oy verenleri bile suçlu gördüklerine göre HDP’yi hayli hayli suçlu görürler. HDP’ye tabi ki siyaset yaptırmazlar, yaptırmıyorlar da. Bırakalım HDP’ye siyaset yaptırmayı. CHP’ye de, diğerlerine de siyaset yaptırılmıyor. Aslında meclisin bir anlamı kalmamıştır. Türkiye’deki mevcut siyasi sistem ne başkanlıktır ne de yarı başkanlıktır. Orta çağdaki krallardan daha despot bir tek adam diktatörlüğü vardır. Bu yönüyle artık sınırlı da olsa demokrasi mücadelesi, demokratik siyasal mücadele mecliste yapılamaz hale gelmiştir. Bu yönüyle artık önümüzdeki dönemde mücadelenin yürütüleceği esas alan meclis dışı alanlar olacaktır.


Nos complace que los problemas entre los kurdos de Rojava y el régimen se resuelvan a través del diálogo

(Rojava Kürdleriyle rejim arasındaki sorunların diyalog yoluyla çözülmesinden yanayız)

bizler sorunun Türkiye’de, Irak’ta, İran’da ve Suriye’de demokratikleşme temelinde çözümünden yanayız. Demokratikleşme olmadan sorunları çözmek mümkün değildir. Nitekim önemli adımlar atılmış olsa da Irak’ta Kürdlerle merkezi iktidar arasında sorun hala tam olarak çözülememiştir. Çünkü ne Irak demokratikleşti ne de Başurê Kürdistan da demokratik zihniyet gelişe bildi. Demokratik anlayış ve zihniyetin gelişmediği yerde karşılıklı milliyetçi eğilimler ne zayık ki ortaya çıkıyor. Bu milliyetçi eğilimler de sorunların çözümünü kolaylaştıran değil, zorlaştıran, çıkmaza sokan önemli etkenler oluyor. Irak’ta bile bu olduğuna göre Türkiye’de, Suriye’de ve İran’da devletçi ve milliyetçi eğilimlerin ve ulus devletçi anlayışların sorunları çözmeyeceği çok açıktır. Ulus devlet anlayış sorunları çözmez. Biz tüm farklı etnik ve dinsel toplulukların demokratik temelde bir arada yaşamasını esas alan demokratik ulus anlayışına sahibiz.

¿ERDOĞAN NO CREE EN PAZ A KURDISTAN ?

(Erdoğanın barış getirecine inanmak mümkün değil)

AKP iktidarının herhangi bir çözüm politikası yok. Sadece kendi konumunu sağlamlaştırmak için iktidarının yaşadığı zor dönemlerde ve PKKnın mücadelesinin iktidarını zorladığı dönemlerde çatışmasızlık ve ateşkesin olmasını istemiş. Ama çatışmasızlık ve ateşkes olduktan sonra da hiçbir adım atmadı.


 

 

 

 

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: