Süriye ordusu ve müteffikleri İdlib’i üç koldan kuşattı

Read Time:1 Minute, 14 Second


İdlib’de, Heyet Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ) bölgeden çekilmesi ya da askeri operasyonun başlatılması için görüşmeler yapılırken, İdlib’den çekilmeyi kabul etmeyen HTŞ karşı savaşması için rejim diğer bölgelerden silahlı gruplar getirerek İdlib’e takviye yapmaya devam ediyor.

55AC8954-F1F6-43FF-BBBE-5F39EC6C3504
İdlib’teki El Nusraya bağli bir grup cihatçı

Berivan BADİRALİ- Mezopotamya24

Şarku’l Avsat’a konuşan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurahman, Ankara ile Moskova arasında HTŞ’nin bölgeden çekilmesi için müzakerelerin devam ettiğini söyleyerek, HTŞ liderlerinin uzlaşmazlık göstererek bu çözümü reddetmeleri nedeniyle sorun yaşandığını bildirdi.

 

HTŞ liderlerinden gösterdikleri bu tutumdan geri adım atmamaları halinde kapsamlı bir savaşa yol açacaklarına dikkat çekerek, söz konusu çatışmanın sonuçlarına dair korkularına rağmenHTŞ’nin bu savaşa hazırlandığını söyleyen Abdurrahman, rejimin de sayılarının 600 olduğu tahmin edilen Doğu Guta ve Dera’da uzlaşmaya vardığı silahlı grupları İdlib operasyonu için bölgeye sevk ettiğini kaydetti.

 

Rejime bağlı yüzlerce militan Humus’tan Hama’ya geçti

Alman haber ajansı, (DPA) Suriyeli muhalif bir kaynağa dayandırarak verdiği haberinde, rejimin Mayıs ayında anlaşmaya vardığı gruplardan yüzlerce silahlı militanı, Cumartesi günü Humus’un kuzeyindeki kırsal kesimden Hama kırsalına taşıdığını duyurdu. Haberde, Humus’un kuzey kırsalındaki hükümet güçleriyle uzlaşmaya giren grupların Morek bölgesine doğru yöneleceği de kaydedildi.

SOHR’a göre, HTŞ ile yapılan müzakerelerin sonuçlarına paralel olarak, İdlib’teki muhalif gruplar, İdlib’teki olası savaşa dair hazırlıklara zarar vermesi ya da savaşa dahil olmasından endişe edilen IŞID’a bağlı uyuyan hücrelere yönelik tarama operasyonları yürütüyor.

şark el-avsatHappy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: