ABD’nin Radar Sistemlerine İlişkin YPG’den Açıklama

Read Time:1 Minute, 9 Second


ABD, Rojava’da uçuşa yasaklı bölgelerdeki hareketliliği takip etmek ve savaş uçaklarının saldırılarını önlemek için radar sistemlerini kurmaya devam ediyor.

HABER MERKEZİ– ABD, Rojava’da uçuşa yasaklı bölgelerdeki hareketliliği takip etmek ve savaş uçaklarının saldırılarını önlemek için radar sistemlerini kurmaya devam ediyor.

ABD’li bir heyet iki hafta içerisinde önce Kobani daha sonra Haseke’de bir dizi görüşmeler gerçekleştirmişti.

Bölgedeki kaynaklar, bugün ABD Ordusu, Rojava’nın Haseke ve Kobani kentlerine uçuşa kapalı bölgeye gelişmiş radar sistemlerini konuşlandırdığı ileri sürüldü.

Sözkonusu konuşlandırılan radar sistemleri, YPG’nin ana unsuru olduğu Suriye Demokratik Güçleri tarafından (SDG) IŞİD’den kurtarılan bölgeleri, olası hava saldırılarına karşı koruma amaçlı olduğu iddia edildi.

Kobani ve Haseke kentlerinde kurulumuna başlanan geliştirilmiş radar sisteminin önümüzdeki günlerde Mınbiç ve Deirezzor bölgelerinde de kurulumuna başlanacağı öğrenildi.

Konu ile ilgili iznews’e konuşan YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, “koalisyon ile mutabık olduğumuz bazı stratejik noktalar var; bunlardan birisi de Kuzey Suriye ve Suriye’nin güvenliğinin sağlanması, hava saldırılarına karşı Kuzey Suriye’yi ve Kürt bölgesini koruma altına almaktır. Bu yeni gelişme uluslararası koalisyonla planladığımız stratejilerimizden bir tanesidir. Uluslararası koalisyonla olan stratejik konular üzerine çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Mahmud, sözlerine şöyle devam etti:

“Rojava’ya yönelik hava saldırı tehdidine karşı çalışmalarımız devam ediyor. Hava saldırısı tehditleri konusunda ABD ile hem fikiriz. Uluslararası koalisyon geliştirilmiş radarların konuşlandırılmasıyla ilk adımı attı, bu olumlu bir gelişme, bölgenin tüm tehditlere karşı koruma altına alınması gerekir” şeklinde konuştu.

iznews 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: