İdlip operasyonunda geri sayım başladı

Read Time:1 Minute, 30 Second


Suriye ordusu ve müttefikleri İdlip’e yönelik geniş kapsamlı kara operasyonu için hazırlıklarını sürdürürken, cihatçı gruplar da Güney Halep’te sekiz noktayı “askeri bölge” ilan edip tahkimat çalışmalarına başladı

HABER MERKEZİ- Suriye ordusu ve müttefikleri, ülkedeki son cihatçı adacığı İdlip ve çevresine yönelik geniş kapsamlı operasyon için geri sayıma geçerken, cihatçı gruplar da operasyona karşı koymak için hazırlıklar yapıyor.

Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Suriyeli bir askeri kaynak, yakın bir zamanda İdlip bölgesindeki militanlara yönelik askeri operasyonun başlayacağını belirterek, “Son zamanlarda, militanlar tarafından kontrol edilen bölgede geniş çaplı istihbarat çalışması yapıldı, şimdi Rus uzmanlarla ortak bir kara operasyonu için planlar yapılıyor” dedi.

Suriye ordusunun taarruza hazır olduğunu belirten kaynak, “Suriye ordu güçleri mevzilenmeye devam ediyor ve Hama vilayetinin kuzeydoğusundaki düzenli terörist saldırılarını başarıyla püskürtüyor. Daha 14 Ağustos’ta El-Nusra teröristleri Ter el-Kaveyn köyü civarında sınır hattını kırmaya çalıştı. Onlara makineli tüfek ve topçu ateşiyle karşılık verildi” ifadelerini kullandı.

Siviller tahliyesi için koridor

İdlip ve çevresindeki sivillerin tahliyesi için “insani koridorlar” açılacağını belirten Suriyeli askeri kaynak, “Bu konu Rus tarafıyla da müzakere edildi. Sivil Suriyelilerin güvenliğini sağlamak için mümkün olan her şey yapılacak” şeklinde konuştu.

Öte yandan bu kapsamda ilk koridorun, İdlip’in güneydoğusundaki Ebu Zuhur bölgesinde açıldığı bildirildi.

Cihatçılar, sekiz köyü “askeri bölge” ilan etti

Güney Halep’teki Cezariya, Zammar, Osmaniye, Cedid Telahif, Huveyr, El-Ays, Tel Becir, Banis ve Birna köylerinin “askeri bölge” ilan edildiğini duyuran cihatçı gruplar, sivillerin 48 saat içinde bu köyleri terk etmelerini istedi.

Bu köylerde tahkimat çalışmalarına başlayan cihatçı gruplar, Suriye ordusu ve müttefiklerinin Güney Halep’ten başlatacakları operasyona karşı koymaya çalışacak.

Öte yandan Şam’ın Fethi Cephesi (eski adıyla Nusra) öncülüğündeki cihatçı çatı örgütü Heyet-i Tahrir’uş Şam, tahkimat ve mevzilerin hazırlanması işlerinde ücret karşılığı çalışması için bölge sakinlerine çağrı yaptı.

Kaynak: HTŞ’nin haber ajansı İba 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: