Halkların demokratik Partisi (HDP) Mardin milletvekili Tuma Çelik, tutsak Uğur Yeloğlu içi Meclis’e soru önergesi verdi

Read Time:2 Minute, 1 Second


Halkların demokratik Partisi  (HDP)  Mardin milletvekili Tuma Çelik, Ocak 2018’de gözaltına alınarak tutuklanan ve Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Uğur Yeloğlu isimli hasta tutsak için Meclis’e  Soru önergesi verdi.

ECE7B044-E2C0-419C-BD63-A9E769287C5C

Berivan Badirali- Mezopotamya24

ocak 2018’de gözaltına alınarak tutuklanan ve Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Uğur Yeloğlu isimli hasta tutsak daha sonra Şanlıurfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilmişti. Basına yansıyan haberlerde, Uğur Yeloğlu hakkında 7 aydır henüz bir iddianame bilen hazırlanmadığı, Yeloğlu’nun işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı, 2 ay süreyle tek kişilik hücrede tutulduğu ve bunlara bağlı olarak psikolojik sorunlarının ağırlaştığı, hafızasını yitirdiği ve ihtiyaçlarını tek başına gideremeyecek duruma gelince koğuşa alındığı iddia edilmektedir. Yine Uğur Yeloğlu’nun tam teşekküllü bir hastanede tedavisinin devam etmesine yönelik yapılan başvuruya yanıt verilmediği de iddialar arasındadır.

Konu ile ilgili  halkların demokratik Partisi (HDP) Mardin milletvekili Tuma Çelik tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine verilen  Soru Önergesi  aşağıda olduğu gibidir:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Sn. Abdulhamit Gültarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzük’ün 99. maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Tuma ÇELİK

Mardin Milletvekili

Ocak 2018’de gözaltına alınarak tutuklanan ve Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Uğur Yeloğlu isimli hasta tutsakdaha sonra Şanlıurfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilmiştir. Basına yansıyan haberlerde, Uğur Yeloğlu hakkında 7 aydır henüz bir iddianame hazırlanmadığı, Yeloğlu’nun işkenceve kötü muameleye maruz kaldığı, 2 ay süreyle tek kişilik hücrede tutulduğu ve bunlara bağlı olarak psikolojik sorunlarının ağırlaştığı, hafızasını yitirdiği ve ihtiyaçlarını tek başına gideremeyecek duruma gelince koğuşa alındığı iddia edilmektedir. Yine Uğur Yeloğlunun tam teşekküllü bir hastanede tedavisinin devam etmesine yönelik yapılan başvuruya yanıt verilmediği de iddialar arasındadır.

Bu bağlamda;

1) Uğur Yeloğlu’nun işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı iddiaları doğru mudur? Bakanlığınız tarafından buiddialara dair bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışise soruşturma ne aşamadadır?
2) Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi ve Şanlıurfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki işkence ve kötü muamele iddialarına dair ilgili kişi/kişiler hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
3) Uğur Yeloğlu’nun durumunun ağırlaşmasına ve tam teşekküllü bir hastanede tedavisine devam edilmesine dair yapılan başvuruya yanıt verilecek midir?
4) Uğur Yeloğlu isimli hasta tutuklunun tek kişilik bir hücrede tutulmasının hukuki gerekçesi nedir?
5) Cezaevleri’ndeki hasta hükümlü ve tutukluların sağlık haklarıyla ilgili bakanlığınız ne gibi çalışmalar yapıyor?
6) Bakanlığınız uzun tutukluluk süreleri ve adil yargılanma hakkıyla ilgili ne gibi önlemler almayı planlıyor? Bu önlemler nelerdir? 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “Halkların demokratik Partisi (HDP) Mardin milletvekili Tuma Çelik, tutsak Uğur Yeloğlu içi Meclis’e soru önergesi verdi

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: