Teslim TÖRE YAZDI: ERDOĞAN’IN BAŞINA İKİ ÇORAP BİRDEN Mİ ÖRÜLÜYOR?

Read Time:3 Minute, 21 Second


Teslim TÖRE YAZDI: ERDOĞAN’IN BAŞINA İKİ ÇORAP BİRDEN Mİ ÖRÜLÜYOR?C995839F-257E-4157-80CA-A9E887D21B88
Teslim TÖRE

Kur politikasının yaratmış olduğu derin hengame içerisinde dikkatleri fazla çekmeyen başka bir olay da Suriye’de yaşanmaya başladı.Suriye yönetimi Rusya ile birlikte Erdoğan güçlerini Suriye’den atma kararını aldıktan sonra Suriye ordusu İdlip üzerinde yoğunlaşmaya başladı.

İdlip’in köylerinden içerisine doğru bir operasyon hareketi başlatıldı işin ciddiye binmesi üzerine Erdoğan’ın Suriye ulusal ordusu olarak kurduğu komutanlığına da atamış olduğu zat fol yok yumurta yokken çıkıp kendilerine sadece Türkiye’nin destek verdiğini söz konusu ulusal orduyu da sadece Türkiye’in kurduğunu açıkladı.

Kimsenin bunun nasıl bir meşaj olduğunu, kime ve neden verildiği belli olmayan Erdoğan’ın ordu komutanının söz konusu açıklaması: Erdoğan’ın başına sadece ABD’in değil Rusya’nın da bir çorap örmekte olduğuna işaret ediyor.

ABD öyle sıradan bir ambargo değil Türkiye ekonomisini bizzat çökertmek için bir ekonomi politika hayata geçirmeye çalişiyor. Erdoğan her ne kadar bunun dostlukla stratejik ortaklıkla alakası olmadığını yana yakıla açıklasa da Trup’ın uyguladığı politika Erdoğan’ı çökertme politikası olduğu gayet açık.

Dolar kuru adeta Erdoğan’ın ağzına otomatik olarak bağlanmış durumda Erdoğan her konuştukça dolar fırlıyor anormal bir boyut kazanıyor. Besbelli Erdoğan la ABD arasındaki hesaplaşma çok eskilere dayanıyor. Erdoğan henüz siyasi bir sıfat taşımıyorken oğul Bush tarafından ABD’ye davet edilip 21 pare top atişi ile karşılandığı ve ılımlı islamın lideri olarak lanse edildiği döneme uzanıyor. Söz konusu dönemde Erdoğan hem BOP eş başkanı hemde ılımlı islamın lideri olarak bütün islam dünyasına sunulmuştu. Erdoğan söz konusu durumu kendine yontarak ABD ye adeta oyun oynadı.

Süreç içerisinde kendi sistemini kurdu diktatörlüğünü ilan etti adeta ABD ye rest çekti ve hala çekmeye devam ediyor. ABD’nin elaltında Rusya ile anlaşıp anlaşamadığı konusunda fazla bilgimiz yok. Ama Erdoğan’ın ulusal ordu olarak kurduğu ve başına da bir komutanı atadığı ulasal ordu komutanının bugüne kadar yapmadığı şekilde dünya kamuoyuna açıklama yapması dolayısıyla Erdoğan’ın ulusarası yasalara aykırı bir şekilde Suriye’nin içişlerine karişmiş olduğunu deşifre etmesi fazla hayra alamet gibi gözükmüyor.

Erdoğan Trup’ a kızarak yeni arayışlar içine gireceğini söylerken kesin değil ama belkide Rusya ‘yı kasdetti. Suriye’nin İdlip’e operasyon yapma hazırlığına girmesi tam bu hazırlık sırasında Erdoğan’ın ulusal ordu komutanının sözünü etmiş olduğum beyanda bulunması akıllara Erdoğan‘ın başına iki çorap birden mi örülüyor sorusunu getiriyor.

Eğer bu tahmin doğru çıkarsa Erdoğan’a sadece dolar darbesi değil bir de Suriye darbesi inecektir. Ülkesine girip toprakları üzerinde’’ ulusal ordu ‘’kurup başına birde komutan ataması gibi ulusarası ilişkileri ihlal etmesi Erdoğan için başlı başına bir darbe girişimi olacaktır. Dolayısıyla da Erdoğan’a iki darbe birden vurulacak gibi gözüküyor.

Türkiye muhalefeti Meral Akşener’in deyimiyle’’ bizim oğlanı başkasına dövdürmeyiz’’ derken bir dayakçı da Suriye‘den gelecek gibi. Başka bir ülkeyi işgal etmiş olan Erdoğan kendini muhalafet sayan garibanlara da savunduracak mı belli değil. Belli değil çünkü Akşener bizim oğlan dediğine göre oğlanın hayli suçlu olduğunu da görecektir. Ayrıca dünya komşusunun topraklarını işgal etme fırsatını kollayan bir yaratığa da tanıklık etmiş olacaktır.

Rusya dışişleri başkanı Lavrov’un Türkiye’ye gelişinin yegane nedeninin de Suriye Türkiye ilişkisinin olacağına kuşku yoktur, sanırım ulusal ordu komutanının açıklamasının da Lavrov’un dosyasında olması gerekir. Belki Rusya işin gerçeğini biliyordur ama Erdoğan‘ın ulusal komutanının açıklaması bir suçüstü yapma konumunu içeriyor.

Evet bu anlatılanlara Suriye demokratik ordusu nun Suriye ile yaptığı görüşmeleri de eklemek gerekiyor. QSD Suriye ile bir sistem anlaşmasına varabilirse Afrin, Elbab, Cezire gibi işgal altındaki Suriye topraklarının da Erdoğan’dan alınması söz konusu olacaktır. Dolayısıyla Erdoğan dış politikasıyla birlikte çökmeye mahkum hale getirilecektir.

Suriye’nin topraklarından Erdoğan’ı söküp atmasının Erdoğan’a neye mal olacağı henüz kesin değil Suriye‘nin Erdoğan’ın topraklarını işgali karşısında Erdoğan’a nasıl bir bedel ödeteceği henüz belli değil ama bedelinin ağır olacağı kesin. Zaman ve zemin itibariyle ABD‘nin başlatmiş olduğu Erdoğan sistemini çökertme girişimi, Suriye’deki gelişmelerle birlikte ele alındığı zaman Erdoğan’ı tuzağa bastırılmış gibi bir görünüm veriyor.

Buna uluslarası bir çökertme operasyonu denir mi bilmiyorum doğrusu, ama sıradan gelip geçici birşey olmadığı kesin. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: