Siriye de Esad ile Kürtler arasındaki ikinci görüşmede neler oldu ?

Read Time:2 Minute, 14 Second


YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (MSD), Suriye hükümet yetkilileriyle ikinci görüşmesini gerçekleştirdi.

1033626157.jpg

Lorin PELDA-Mezopotamya24

Suriye’nin kuzeyindeki (Batı Kürdistan) Afrin kentinin Türkiye tarafından işgal edilmesi ardından elindeki diğer bölgeler için kaygılanan YPG ve DSG, Suriye devletiyle ilişkilerini geliştirme ve bazı konularda ortaklaşma kararı almıştı.

Bu karar doğrultusunda 26- 27 Temmuz’da MSD Yürütme Konseyi Başkanı İlham Ehmed başkanlığında Şam’a giden DSM heyeti, Suriye Ulusal Güvenlik Ofisi Şefi Ali Memlük başkanlığındaki Suriye hükümeti heyetiyle görüşmüştü. MSD heyeti dün Şam’da ikinci görüşmesini gerçekleştirdi. Sputnik’e konuşan MSD Yöneticisi Gelo İsa şunları söyledi:

“DSM heyeti toplumların sorunlarıyla ilgili müzakerelerde bulunuyor. Suriye krizinin çözümünü görüşüyorlar. Göçlerin durması ve savaşın sona ermesi için görüştüler. Bu sorunların çözülmesi lazım. Kürt sorunu da çözülmeli. Sistemde değişiklikler yapılması lazım. Tek partili iktidar anlayışı doğru değil. Suriye’de herkes kendini güvende hissetsin. Görüşmeler ve müzakereler daha sürecek. Şimdiki görüşmeler daha başlangıç. Şimdiye kadar 2 resmi görüşme tek oldu. İlk görüşme 26-27 Temmuz’da olmuştu. Görüşmelerin sürmesinden yanayız. Fakat Suriye hükümeti tarafı adım atmama konusunda direnecek. Biz ise adım atmaları ve sorunların çözülmesi yönünde adım atmasını sağlamak için mücadele edeceğiz.”

Suriye Demokratik Konseyi heyeti görüşmede, Kürtler için bölgesel özerklik öngören bir anayasa reformu yapılmasını talep etti. Suriye hükümeti ise bu talebe olumlu yanıt vermedi.

Suriye’nin kuzeyinde (Batı Kürdistan) bünyesinde YPG’nin de olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin siyasi kanadı konumundaki Suriye Demokratik Konseyi temsilcilerinin, geçen hafta Şam’da Suriye hükümetinin temsilcileriyle görüşmüştü.

Reuters’a bilgi veren Suriye Demokratik Konseyi’nden Kürt bir yetkiliye göre, Şam’daki temaslarda savaş sonrası Suriye’de Kürtlere özerklik verilmesi konusu görüşüldü.

Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ahmed, Şam’daki temasın Suriye hükümetiyle yapılan ikinci görüşme olduğunu belirtti. Ahmed’e göre iki taraf görüşmelere devam etme kararı aldı.

TALEBE OLUMLU YANIT GELMEDİ

Suriye Demokratik Konseyi heyeti görüşmede, Kürtler için bölgesel özerklik öngören bir anayasa reformu yapılmasını talep etti. İlham Ahmed’e göre Suriye hükümeti bu talebe olumlu yanıt vermedi.

7974C6C3-6E72-42E2-B8E2-ADCA2FD247A2

 

Suriye rejimi ile görüşmeler gerçekleştiren heyetten Batı Kürdistan (Rojava) Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eşbaşkanı İlham Ehmed, özerklik dışında başka bir alternatifi kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Söz konusu yapılan görüşmeye dair, İki hafta önce ikili arasında başlayan görüşmelerde genel olarak Suriye’de devam eden savaşın son bulması, özel olarak da Batı Kürdistan (Rojava) için özerkliğin konuşulduğu öne sürülüyor.

Şam Rejimi ile geçen görüşmeye dair konuşan İlham Ehmed, birinci görüşmede Suriye’de devam eden sorunlarla birlikte Rojava için de özerkliği konuştuklarını ifade etti.

Öte yandan görüşmeye dair önemli açıklamalara yer veren Ehmed, Anayasanın ele alındığını ve Rojavalı hukukçuların da katıldığını ifade ederek, “Rojava’ya özerkliği talep ettik. Fakat sürecin daha çok süreceğini tahmin ediyorum. Birkaç yıl sürebilir. Bazı şeylerin konuşulması için daha erken ama Rojava için özerklikten başka hiçbir şey konuşmuyoruz. Onun dışında önümüzde başka seçenek koymadık” şeklinde konuştu. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: