Halkların demokratik Partisi (HDP) Mardin milletvekili Tuma Çelik’ten Meclis’e önerge

Read Time:2 Minute, 2 Second


Elazığ Cezaevinde yaşanan hak ihlalleri ile ilgili  tutsak Gazeteci Mehmet Güleş basın ile paylaştığı  iddialar hakkında  Halkların Demokratik partisi ( HDP) Süryani  Milletvekili Tuma ÇELİK tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine bir Soru Önergesi verildi.

37348FCB-EC21-44E4-8290-F1AE76146156

Berivan Badirali- Mezopotamya24 

Elazığ Cezaevinde yaşanan hak ihlalleri ile ilgili  tutsak Gazeteci Mehmet Güleş basın ile paylaştığı  iddialar hakkında  Halkların Demokratik partisi ( HDP) Süryani  Milletvekili Tuma ÇELİK tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine bir Soru Önergesi verildi.

5 Aralık 2016 tarihinde Elazığ Adliyesi’nde haber takibi yaptığı sırada “hakkında arama kararı var” denilerek gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Gazeteci Mehmet Güleşyaklaşık 21 aydır tutukludur.  Mehmet Güleşin maruz kaldığı hak ihlallerini meclise taşıyan Çelik önergesinde şöyle devam etti :

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdulhamit GÜLtarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzük’ün 99. maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Tuma ÇELİK

Mardin Milletvekili

5 Aralık 2016 tarihinde Elazığ Adliyesi’nde haber takibi yaptığı sırada “hakkında arama kararı var” denilerek gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Gazeteci Mehmet Güleş,yaklaşık 21 aydır tutukludur.

Basına yansıyan haberlere göre, Mehmet Güleş, Elazığ Cezaevi’nden gönderdiği mektubunda, Cezaevindeki hak ihlallerini aktaran Güleş; biri hasta 30 kişinin tek kişilik odalarda tutulduğu, kendilerine Kürtçe kitap verilmediği, Kürtçe yazılan mektuplara el konulduğu ve tecrit uygulandığıgibi birçok iddiayı dile getirmektedir.

Bu bağlamda;

1- Elazığ Cezaevinde, tutsaklara Kürtçe kitap verilmediği veKürtçe yazılan mektuplara el konulduğu iddiası doğru mudur?
2- Elazığ Cezaevinde, birisi hasta olmak üzere 30 tutsağın kendi istekleri dışında tek kişilik odalarda tutuldukları doğru mudur?
3- Elazığ Cezaevinde halen kaç tutsak tek kişilik hücrede kalmaktadır?
4- KOAH hastası olan Yaşar Kırmızı’nın sağlık açısından telafisi güç sonuçlar doğuracak bir tehlikenin olmasına rağmen tek kişilik hücrede tutulduğu doğru mudur?
5- Tutsakların, atölye, iç posta gibi cezaevi yönetmeliğinde yer alan haklarından yararlanmadıkları doğru mudur?
6- Tutsaklara, temizlik malzemesi ve ayna, cımbız gibi ihtiyaçların karşılanmasına izin verilmediği doğru mudur?
7- Dışarıdan gelen kargolar 3 hafta bekletildikten sonra tutsaklara verildiği doğru mudur?
8- Tutsakların, iç çamaşırı, çorap gibi ihtiyaçların cezaevi kantinden almaya zorlandıkları doğru mudur?
9- Elazığ Cezaevinde, odalara ani baskınlar yapılaraktutsakların yazdıkları bazı notlara da el konulduğu doğru mudur? Doğru ise bu hangi tutsakların notlarına el konulmuştur? Ve bu notların içeriği nedir?
10- 2-7 Ağustos 2018 tarihleri arasında Doğan isimli (soyadı bilinmiyor) tutsak bir başka tutsağın jiletli saldırısına uğradığı doğru mudur? Doğru ise bu saldırı ile ilgili bir işlem yapılmış mıdır? Bu saldıra da görevlilerin ihmali olmuş mudur?
11- Elazığ Cezaevinde idareye verilen dilekçelere yanıt verilmediği doğru mudur?


Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: