Haşdi Şabi Şengal’den Tamamen Çekildi

Read Time:51 Second


Irak’ın Sincar (Şengal) kentinden Haşdi Şabi güçlerinin çekildiği belirtiliyor. 

 

Sincar- Irak

Haşdi Şabi güçlerinin Irak-Suriye sınırında bulunan stratejik öneme sahip Sincar (Şengal) kentinden çekildiği ve yerlerine Irak ordusunun yerleştirildiği elirtiliyor.Haşdi Şabi’ye bağlı İmam Ali Birlikleri de Şengale bağlı Sinune ve Rabia kasabalarından çekildi.

“Haşdi Şabi 1 gün önce Şengal’den ve köylerinden çekildi. Haşdi Şabi’den bir kişi dahi Şengal bölgesinde kalmadı. Nereye gittiklerini bilmiyoruz. Gelen bir emirle çekildiler. Neden gittikleri konusunda ise bir bilgimiz yok. Aldığımız duyumlara göre gelen talimatla çekildiler. Haşdi Şabi’nin çekildiği yerlere Irak ordusu yerleşti. Şengal’de şimdi Irak ordusu ve Irak resmi gücüne bağlı yerel polisler bulunuyor. ”

IŞİD, 3 Ağustos 2014’te Ezidilerin yoğun yaşadığı 450.000 nüfuslu Irak’ın Musul kentine bağlı Şengal (Sincar) ilçesine ağır silahlarla saldırarak kenti ve köylerini ele geçirmişti.

Kürt güçleri Şengal’i 2015’in kasım ayında IŞİD’in elinden almıştı.  Birçok örgütün bir araya gelmesiyle IŞİD’e karşı kurulan ve 120.000 savaşçısı olan Haşdi Şabi’nin içinde sadece Şii milisler bulunmuyor. Haşdi Şabi’de Sünniler, Hristiyanlar, Kakailer, Şebekler ve diğer inançlara mensup savaşçılar da yer alıyor. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: