Dünyanın tanıdığı bir gelenek, Efsaneleşen “Toronto Karayip Festivali ” METİN ÇİYAYİ, TORONTO

Read Time:4 Minute, 32 Second


Dünyanın tanıdığı  bir gelenek, Efsaneleşen “Toronto Karayip Festivali ”

448713FB-4B04-45C8-92AF-8DC8FB265AA7
Metin ÇÎYAYÎ

METİN ÇİYAYİ, TORONTO

Ontario başbakanı Doug Ford ve Toronto Belediye başkanı John Tory,bu yılki büyük geçit törenine katılarak katılımcılara güzel bir sürpriz yaşattılar..

Bu festival ,Toronto’da uzun yıllardır yaşamakta olan ve  Karayip Adalarına köken olarak bağlı olan insanların öncülüğünde ,ilk olarak  1967’de Kanada’nın yüzyıllık  kutlamalarının bir parçası olarak Caribana adıyla düzenledi ve o  zamandan beri gelenekselleşen  büyük bir yaz etkinliğine dönüştü ..Her yıl yaklaşık iki milyon insanı şehre çekiyor. 2015’ten bu yana, festivalin resmi adı, çoğu zaman Caribana olarak adlandırılsa da, Toronto Karayip Karnavalı olmuştur.

A3122F86-76F8-4FA7-813A-13E955752FE8

TARİHSEL YOL DEĞİŞİMİ

Grand Parade’ye ek olarak, Toronto’daki Karayipler topluluğu J’ouvert adı verilen bir başlangıç töreni düzenlemektedir. Bu, Trinidad’ın karnaval geleneğinden de ilham alıyor. J’ouvert, ritmik müziğe, şarkıdan çok daha fazla vurgu yapıyor, çelik pan bantları ve doğaçlama enstrümanlar içeriyor

Caribana festivali, başlangıçta  dünyanın en uzun caddesi olan Yonge Caddesi’nde , daha sonra ise 1970’de University Avenue’de gerçekleşti.. 1991’den itibaren ise ,Kanada Ulusal Sergi Alanı’nda yola çıkıp , Lakeshore Bulvarı boyunca 3.5 km’lik bir rota üzerinde devam etti.

0C51BB9C-3B32-4CBE-B51E-41CA86E2DE48

1834 yılında İngiliz İmparatorluğu boyunca devam eden köleliğin kaldırılması anısına düzenlenen buna benzer bir program , Ağustos ayının ilk cumartesi günü yapılan bir program, (bkz. Kölelik Kaldırımı Yasası), şimdiki gösterilerin tarihsel olarak başlangıcıdır.. Bu geçit töreni, birkaç saat boyunca yoğun kalabalıklara ulaşan muhteşem bir kostüm, ses ve renk gösterisidir.

Geçit törenine katılanlar maskeli balo grupları gibidirler… (1990 yılında  40’tan fazla grup vardı; 2016’da bu sayıya  bir düzine daha eklendi). Her biri canlı müzik bantları (genellikle çelik ve / veya pirinçten yapılmış müzik aletleri kullanılırdı. Perküsyon (Eski bir müzik aleti)  gruplarının kullanımı daha yeni bir gelişmedir. Her maskeli grup belli bir temayı (tarihsel, hiciv, politik ya da fantezi) ifade eder ve en müthiş kostümlerde yer alan bir “kral” ve “kraliçe” tarafından yönetilirler. Bu gruplar birbirleriyle rekabet eder ve kostümlerine, enerjilerine ve yaratıcılığına göre değerlendirilirler.

4DF4CDD5-6A09-45DA-8154-902212D0DBC5

HALKLAR MOZAİĞİ FESTİVAL

Genel olarak ,Trinidad’ın yıllık Lenten Karnavalı esinlenmesinden ilham alan bu üç haftalık sanat festivali,  sayısız farklı kültürün ve yerli halklarının  geleneksel şarkılarını , enstrümantal müziklerini, danslarını, maskeli balolarını  ve sözlü geleneklerini  bir araya getirerek, Karayiplerin o kendine özgü geleneklerini yaşatır. 1980’lerin sonlarından beri, Orta ve Güney Amerika, Afrika, Bahamalar, Haiti ve Kanada’nın diğer bölgelerinden gelen yerli grupların katılımı,ile  Kanada’nın  bu benzersiz ve çok kültürlü  festivale imza atmasını sağladı.

A8FB811F-8CFF-4753-99EA-39CCF5DB5BD7

MÜZİK VE DANS TOPLULUKLARININ EFSANELERİ FESTİVALE KATILIR

Müzik, Karayip karnavalının temel estetik özelliklerinden birini desteklediği için Grand Parade’ın önemli bir bileşenidir: Karayip Müziği… Müzik, çoğunlukla, kalipso ve onun yeni formu, soca (ruh ve kalipsodan bir neologizm) ile ifade edilir… Diğer müzikal formlar ise ; reggae (Jamaika’dan), tassa davulculuğu (Trinidad’daki Doğu Hint geleneğinden), kadans (Haiti ve Dominika’dan), zuk (Saint Lucia’dan), Latin salsa ve son zamanlarda Kuzey Amerika ‘da yaygınlaşan rap ve R & B’dir.

B1989110-B5D9-4761-8191-1F0940BB3E94

Birçok halkın bileşiminden olan müzik topluluklarının yanısıra; Hint geleneğinden günümüze, karaiplerden Kanada yerlilerine kadar bir çok halk, etnik gurup ve dini toplulukların masalları, söylenceleri, dansları, kostümleri, yemekleri ve yaşam biçimleri temsil edilir ve gelenekleri bu ve benzer festivalde yaşatılır.Ontario başbakanı Doug Ford ve Toronto Belediye başkanı John Tory’nin de katıldığı Karayip Karnavalı büyük geçit törenine bu yıl iki milyon insanın katıldığı tahmin ediliyor.

Kanada’nın incisi, festivallerin başkenti Toronto’da her yıl yüzlerce festival yapılır.Toronto, Kürt festivali dahil yüzlerce kültür festivaline ve onlarca sanat festivallerine ev sahipliği yapmaktadır…Bu şehir, Toronto film festivali, Montreal film festivali ve yüzlerce müzik festivaliyle dünyada eşi benzeri görülmemiş çok renkli bir kültür şölenine döner. Neredeyse her belediyenin, her mahallenin ve her etnik kimliğin bir festivali, karnavalı vardır.

64B84AE4-CAE3-43EE-A7F3-5A3F1515FB13

Kanada’nın en büyük festivallerinden biri olan ve üç hafta süren Karnaval her yıl Kanada’ya milyonlarca turist çekiyor. Dünyanın en renkli ve ateşli danslarının sahnelendiği, ve bir çok ünlünün katıldığı Karnaval;resmi geçit töreniyle başlıyor ve bu geçit törenine bir çok ünlü katılıyor. Festival etkinlikleri arasında kalipso “çadır” (show), “jump-up” (dans), “fetes” (partiler), “mas” (maskeli) yarışmalar, bir junior karnaval, “pan blockos” veya “blockoramas” (çelik bant) yer alır. sokak partileri) ve “talk çadırlar” (sözlü anlatılarda kullanılan öykü anlatıcıları, komedyenler ve diğerlerini içeren gösterileri ve adım başı dans topluluklarının birbirinden cazip dansları).Etkinlikler hem hafta içinde , hem de hafta sonunda, Toronto şehir merkezinde devam etmektedir. Bir çok yerli ve yabancı basının takip ettiği karnaval, dünyanın dört bir yanından turistleri çektiği gibi sokak sanatçılarını da çekiyor.

Bu karnavalın en büyük özelliklerinden biri de, yeni sokak sanatçılarının ve dans topluluklarının keşif edilmesi. Üç haftalık etkinlik için aylar öncesi bir hazırlık yapılır. Maskeli balolar ve demir sentçileri muhteşem gösteriler yapmaktadırlar. Özlenmesi ve izlenmesi gereken bir gösteri zinciri olarak düşünülse de, maskeli balo gösterimi ayrı bir nostaljik katar… Reng renk kostümler, Karayip geleneğine özgü hazırlanmış kostümler, korsanlar ve efsane filmler…Efsane filmleri… DayLit, Kav, Karrueche Tran, Tristan Thompson ve Fransız Montana’dan canlı performanslar!

A3122F86-76F8-4FA7-813A-13E955752FE8

Kültürel önem

Toronto Karayip Karnavalı, şu anda Kuzey Amerika’daki en büyük Karayip kültürü festivalidir. Geçmişte Üç günlük bir kutlama olarak başlayan bu gelenek şimdi ise  üç haftaya kadar uzadı. Toronto’nun başlıca turistik yerlerinden biri, Grand Parade hafta sonlarında şehre bir milyondan fazla insan getiriyor ve karnaval süresince toplamda iki milyon. Her ne kadar Toronto Karayip Karnavalı, Festival Yönetim Komitesi tarafından düzenlenen etkinlik dizilerinin resmi adı olsa da, diğer kuruluşlar ve bireyler, Karibana mevsiminde karnaval tipi etkinliklere katılıyorlar. Örneğin, Calypso Sahne Sanatçıları Örgütü (1981’de kuruldu), yerel calypsonians (kalipso sanatçıları) yeteneklerini içeren yıllık bir Calypso Monarch Yarışması düzenliyor. Caribana markasının sahibi olan Caribana Arts Group, Irie Fest ve Jambana gibi Ağustos ayının ilk hafta sonu Toronto’da düzenlenen diğer Karayıp festivallerine yol açarak kendini finanse ediyor… 

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: