Recep Maraşlı yazdı: TÜRK PARASI PUL OLUNCA

Read Time:1 Minute, 24 SecondEFC30110-D9B3-4D1D-9093-AC35FB07BCE1
Recep MARAŞLI

Şu an çok büyük bir döviz krizi yaşanıyor. Bunun ABD yaptırımlarıyla ilgili olduğuna kuşku yok ama Türk ekonomisi buna dayanamıyor ve parası pul oluyor. Ekonomik ve sosyal krizin derinleşip önümüzdeki günlerde faturanın daha da ağırlaşacağı açık.

Ekonomik krizlerin tek başına iktidar değişikliği getirmeyeceği, getirmediği çok görülmüştür. Ekonomik krizlerin sosyal krizleri tetiklemesi çok mümkündür. Bundan bir siyasal kriz çıkması ve iktidar değişikliğine yol açması da ayrı bir meseledir.

Türkiye’de asıl olarak iktidar değişikliği olamayışının nedeni “ana muhalefet” partisinin asıl olarak toplumsal muhalefeti barajlamak, sistem içinde tutmak gibi bir misyonu bulunmasıdır.

Fakat bu krizin iktidar için hiçbir biçimde yıkıcı etkisi olmayacağı söylemek de mümkün değildir. Herşeyden önce iktidar bloku çekirdekte ideolojik-siyasi (Türkçü-İslamcı/Osmanlıcı) bir eksene oturmuş olsa da onu koruyan çeperi daha çok ekonomik ve siyasi rant pastasından nemalanan irili ufaklı çıkar gruplarıyla örülüdür.

Esasen şimdiye kadar süren nisbi ekonomik istikrar da Erdoğan rejiminin zorbalıklarının toplumun birçok kesimi tarafından umursamazlıkla karşılanmasında etkili oldu.

Türk parası pul olmaya başladığında bu “saadet zinciri”nin halka halka kopmaya başladığını görmek sürpriz olmaz.

#Osmanlı’da gerileme devrinde yeni fetihlere çıkılamaması nedeniyle yağma ve ganimet gelirinden mahrum kalan Yeniçeri’de kazan kaynamaya başlardı. Hazine askeri teskin için KALP PARA dağıtınca da öfkelenip İSYAN çıkarırdı.

Neo-Osmanlının PARASI PUL OLURSA önce rantiyerler isyan eder. İktidar blokunun gelirlerinin daralması, rant paylarını alırken kenetlenenlerin sıra borç ve yük paylaşımına gelince bibirine girmesi kaçınılmazdır.

Tüm bunlardan bir iktidar değişikliği sonucu çıkıp çıkmaması toplumsal muhalefitin doğru yönlendirilmesine, asıl olarak da siyasi örgütlerin gercekte ne istediklerine bağlı. Asıl derdi Türk devletini bütün geleneksel kodlarıyla koruyup kollamak olan “sözde” bir muhalefet elbette iktidar değişikliği yaratamaz.

Gerçekten demokratik, özgürlükçü muhalefet güçlerine çok görevler düşüyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: