Şengal için 1 dakikalık suskunluk

Read Time:1 Minute, 26 Second


Şengal’de 3 Ağustos 2014’te katledilen binlerce Ezidi Kürd için Diyarbakır ve Van’da 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

03.08.2018

Şengal için 1 dakikalık suskunluk

Şengal’de 3 Ağustos 2014’te katledilen binlerce Ezidi Kürd için Diyarbakır ve Van’da 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Yenişehir ilçesi Ofis semtindeki Sanat Sokağı’nda Dicle Amed Kadın Platformu tarafından düzenlenen etkinliğe HDP Diyarbakır Milletvekilleri Saliha Aydeniz ve Semra Güzel de katıldı. Katliamın yıldönümünde Kürdistan’ın bir çok yerinde Şengal Katliamı için eş zamanlı sessizlik eylemi yapıldı.Diyarbakır Sanat Sokağı’nda Dicle Amed Kadın Platformu ve Özgür Kadın Hareketi tarafından gerçekleşen eylem ve basın açıklamasında Şengal katliamı, “21. yüzyılın en korkunç soykırımı” olarak adlandırıldı. Kadın Hareketi, 3 Ağustos’un “Kadın Kırımı ve Soykırıma karşı Uluslararası Eylem Günü” ilan edilmesini istedi. Anma sırasında yapılan Açıklamada binlerce Ezidi kadının “savaş ganimeti olarak Arap ülkelerindeki şeyhlere satıldığına” dikkat çekilerek, Ezidi kadınların susmak yerine “doğup büyüdükleri toprakları canları pahasına savunmayı seçerek kendi Kadın Meclis’lerini oluşturdukları” belirtildi.

Van’da da Feqî Teyran Parkı’nda yapılan basın açıklamasıyla katliam kınandı. Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde yapılan açıklamaya, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, HDP Kadın Meclisi, HDP Milletvekilleri Murat Sarısaç ile Muazzez Orhan ile çok sayıda kişi katıldı. Anmada konuşan TJA aktivisti Hatice Akdağ, tarihin karanlık sayfalarına geçen 3 Ağustos’un, “Kadın kırımı ve Soykırıma karşı Uluslararası Eylem Günü” olarak kabul edilene kadar mücadelelerini uluslararası mecralarda, ulusal üstü yargı mekanizmaları nezdinde sürdüreceklerini söyledi.

Diyarbakır’da Şengal anması

Şengal işgal edilmesinden bir yıl sonra KBY Peşmergeleri ve HPŞ güçleri tarafından IŞİD’den kurtarılmıştı. Şengal’de IŞİD tarafından yaklaşık 5 bin Ezdi Kürdü’nün katledildi. Kürdistan Diyanet Bakanlığı, Ezidi İşleri Kurumu’na göre, bu süre içinde 3 bin 315 Ezidi IŞİD’in elinden kurtarıldı. IŞİD’in kaçırdığı 3 bin 102 kişinin akıbeti halen bilinmiyor.

Kaynak: IMPNews 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: