Caferi: ‘Türk Askerlerini Topraklarımızdan Çıkaracağız’

Read Time:54 Second

 

Berivan BADİRALİ – Mezopotamya24

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, ülkesinin kuzeyinde Türkiye’nin giderek etkisini arttırmasına tepki gösterdi. Türkiye’nin bölgedeki varlığını “işgal” olarak nitelendiren Caferi, Türk askerlerini “topraklarından çıkarma” sözü verdi.

Suriye’de cihatçı örgütlerin ana destekçilerinden olan Türkiye, IŞİD ile mücadele bahanesiyle Kürtlerle savaşmak üzere ülkenin kuzeyine asker göndermişti. Ankara ayrıca, İran ve Rusya’yla birlikte varılan çatışmasızlık bölgeleri anlaşması kapsamında cihatçıların elindeki İdlib’e asker konuşlandırdı.

Suriyeli büyükelçi Caferi, Şam hükümetinin Türk askerlerinin bölgede kalmasına izin vermeyeceğini vurgulayarak, “topraklarımızdan çıkaracağız” ifadesini kullandı.

Rusya’nın İran, Türkiye, Suriye ve cihatçıların temsilcileriyle birlikte 10’uncu tur görüşmelere ev sahipliği yaptığı Soçi’de konuşan Caferi, görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması halinde Suriye’nin İdlib’i geri alma hakkını saklı tuttuğunu kaydetti.

Caferi’nin açıklamaları, Şam hükümetinin başkent çevresindeki bölgeler ve güneybatıdan cihatçıları çıkardıktan sonra İdlib’de büyük bir operasyon başlatacağı yönünde spekülasyonlar yapıldığı bir döneme denk geldi. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: