“Kürdler, ABD’ye güvenmediği için Şam’da”

Read Time:2 Minute, 5 Second


85d3459f-d75c-4157-93ba-77af08d460cfRojava Kürdlerinin rejim ile müzakerelere başlamasını yorumlayan Arap haber siteleri, bunun temel nedeninin “Kürdlerin ABD’ye duydukları güvensizlik” olduğunu iddia ediyor.

IMPNews – Mezopotamya24.com

Rojava Kürdlerinin rejim ile müzakerelere başlamasını yorumlayan Arap haber siteleri, bunun temel nedeninin “Kürdlerin ABD’ye duydukları güvensizlik” olduğunu iddia ediyor. Arap yorumcular, Suriye Demokratik Meclisi’nin (SDG) Şam’da rejim ile müzakerelere başlamasını, ülkede devam eden savaşın en önemli cephelerinden birinin daha susması anlamına geldiğini ifade ediyor.

ABD’ye güvensizlik”

Daha önce de Rojava Kürdleri’nin Şam ile diyalog istedikleri şeklindeki haberlerin yer aldığı Arap haber sitelerinden Rai Al Youm gazetesi, Kürdlerin Şam ile müzakerelere başlamasının altında yatan sebepleri üç başlıkta sıraladı. Baas Partisi’ne yakın yorumlar yapılan Rail Al Youm’a göre sebeplerin başında, Kürdler’in ABD’ye duydukları güvensizlik geliyor: “Suriye’nin çeyreğini kontrol altında tutan Kürdler bu duruma ABD’den aldıkları destekle geldiler. Müzakereye başlamalarının altında ise ve özellikle de bu zamanda, şu sebepler vardır: 1- Suriye içinde üsleri olan ve baş destekçileri ABD’ye tam anlamıyla güvenmemeleri. Özellikle de ABD’nin Suriye’nin güneyindeki muhalif gruplara destek vermemeleri, Efrin ve Menbic’deki kardeşlerine karşı Türkiye ile ittifak yapmaları ve Irak’ta Kürdler’in bağımsızlık isteklerinin yanında durmamalarından sonra.

2- Suriye Ordusu’nun çok geniş bir coğrafyayı kontrol altına almasından sonra önlerindeki tek engelin SDG olduğunu ilan etmesi. Esad, önlerinde iki seçenek olduğunu, bunlardan ilkinin diyalog, eğer buna yanaşmazlarsa da kontrol ettikleri bölgeleri silahla kurtarma yoluna başvuracaklarını belirttmişti. 3- İranlı General Kasım Süleymani’nin birkaç gün önce ABD Başkanı Trump’a yönelik tehditleri, ve bu tehditlerde, 50 bin ABD askerini Devrim Muhafızları’nın merhametinin altında olduklarını söylemesi. Süleymani’nin kastettiği askerler arasında Suriye ve Irak’ta bulunan üslerdeki askerler de yer alıyor.”

‘Güçlülerle müzakere’

Arap liberaller tarafından çıkarılan Lübnan merkezli Al Monitor sitesinde de Muhammed Baski, Kürdler’in Şam rejimi neden müzakerelere başladığıyla ilgili yaptığı yorumda, ABD’nin SDG’ye yönelik belirsiz tutumunun bunda etki olduğunu ifade ediyor: “Rusya’nın desteklediği rejim ordusunun yönünü SDG’nin kontrolündeki bölgelere çevirmesinden duyulan endişe, müzakere ve ortak bir diyalog zemini bulmaya iten nedenlerin başında geliyor. PYD sözcüsünün, Al Monitor’e telefonla verdiği mülakatta, ne ABD’nin ne de Rusya’nın böyle bir müzakereye karşı çıkmadığını belirtti. ABD’nin SDG’ye yönelik ve Suriye’den askerlerini çekme konusundaki belirsiz tutumları, SDG’yi ona karşı olan grup ve hasımları karşısında, özellikle de rejime karşı olan ve Arap aşiretlerinin etkili olduğu bölgelerde zayıflatabilir. Bu da sahada en güçlü tarafla müzakereye başlanmasını ki bu taraf da rejim oluyor, en iyi seçenek olarak ortaya çıkarıyor.” 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: