Irak’ta gösteriler buyuyerek devam ediyor

Read Time:1 Minute, 28 Second


Irak’ın başkenti Bağdat’ta onlarca kişi, işsizlik ve hizmet yoksunluğunu protesto ederek, hükümeti istifaya çağırdı.

37887247_2628790577146691_4967645344482459648_n

Namik Amedi-mezopotamya24.com Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda toplanan göstericiler, artan işsizliği, kamu hizmeti yoksunluğunu ve yolsuzlukları protesto etti.

Göstericiler hükümeti istifaya çağırarak, sık sık ‘İran, ülkeyi dağıttı’, ‘İran dışarı;Bağdat özgür kalacak’ şeklinde sloganlar attı.

Güvenlik güçlerinin oluşturduğu bariyeri aşmak isteyen göstericilerle askerler arasında arbede yaşandı.

Bağdat’ın yanı sıra ülkenin güneyinde de benzer gösteriler düzenlendi.

Necef merkezli en büyük Şii dini merci Ayetullah Ali es-Sistani de gösterilerden önce yayımladığı mesajında, göstericilerin taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

Sistani mesajında, “Gösteriler azalsa da başka zaman daha geniş ve güçlü şekilde tekrar başlar.” ifadelerini kullandı.

Sistani, 12 Mayıs’ta yapılan genel seçimelerden sonra hükümetin kurulamamasına ilişkin de yeni hükümetin acilen kurulması ve gelecek Başbakanın “güçlü ve muktedir” olması gerektiğini vurguladı.

Şii merci Sistani’nin bu mesajı, Başbakan Haydar el-Abadi’nin ikinci dönem başbakanlığına karşı olduğu ve Abadi’den desteği çektiği şeklinde yorumlandı.

Başbakan Abadi: ‘Göstericilerin taleplerine kulak verildi’

Sistani’nin mesajının ardından Başbakanlık basın ofisinden yazılı açıklama yayımlandı.

Açıklamada, göstericilerin taleplerine ilk günden itibaren kulak verildiği vurgulanarak, “Mercinin (Sistani) tüm çağrıları gözümüzde değerlidir öyle de kalacak.” ifadeleri kullanıldı.

Şii milis gücüne sahip Asayip Ehlilhak, Nuceba ve Ulusal Hikmet liderleri, Sistani’nin çağrılarını desteklediklerini ve yerine getirilmesi gerektiğini içeren açıklamalar yayımladı.

Sadr’dan Bastırmaya Son Verin Çağrısı

Seçim galibi Mukteda es-Sadr da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla göstericilere destek verdi. Şii lider, paylaşımında “Göstericileri bastırmaya son verin.” ifadelerini kullandı.

Sadr, siyasilere hitaben de şunları kaydetti:

“Ey lider, ey siyasetçi, ne Ali (Hazreti Ali) ne Hüseyin (Hazreti Hüseyin) ve ne de Ömer (Hazreti Ömer) sana merhamet eder. Yönetimi reforme et.”

Ülkenin güney vilayetlerinde işsizlik sorunuyla başlayan gösteriler, elektrik kesintisiyle daha da tırmanmıştı. Basra, Musenna, Zikar, Meysan ve Necef’ten kısa bir süre sonra, 14 Temmuz’da gösteriler başkent Bağdat’a sıçramıştı. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: