Müslim: Şam ile antlaşma için uluslararası garanti gerek.

Read Time:3 Minute, 2 Second


Müslim: Şam ile antlaşma için uluslararası garanti gerek. PYD eski Eşbaşkanı Müslim, Şam rejimi ile anlaşmaları için uluslararası garanti gerektiğini söyledi. 

Rojhat BADİKÎ

IMPNews – PYD eski Eşbaşkanı Salih Müslim, Demokratik Suriye Meclisi’nden (DSM) bir heyetin Şam’ da hükümet yetkilileri ile yaptığı görüşmelere dair Şark el Ewsat gazetesine yaptığı açıklamada anlaşma için uluslararası garanti gerektiğini söyledi.

Demokratik Suriye Meclisi (SDM) heyeti Şam’da rejim yetkilileri ile iki gün sürdürdükleri görüşmelerde müzakerelerin ilerletilmesi ve şiddetin sona ermesi konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.

Şam’daki görüşmelerin ilk turunda rejimin taleplerini içeren bir haberi burdan okuyabilirsiniz.

PYD Eski eş başkanı Salih Müslim, Şark ül Ewsat’a yaptığı açıklamada Suriye rejimi ile yapılacak antlaşmanın yaşama geçmesi için uluslararası garantinin gerekli olduğunu vurguladı.

Halen TEV-DEM Dış İlişkiler Sorumlusu olan Salih Müslim, “DSG’den bir heyetin Şam’a gitmesi Suriye yönetiminin talebi üzerine oldu. Bizler, Suriye Yönetiminin Suriye’deki sorunların çözümüne ilişkin niyet ve projelerinin ne olduğu, soruna nasıl yaklaştıklarını öğrenmek istiyoruz. Eğer Suriye yönetiminin ülkede yaşanan sorunlar, çözümü ve gelecek hakkında ciddi projeleri varsa müzakere masasına otururuz” dedi.

Müslim gelecekte inşaa edilecek yeni Suriye yönetimi sistemi hakkında da,  kendilerinin örnek alınacak bir öz yönetim sistemine sahip olduklarını, ayrıca bunun dışında federal bir Suriye temelinde da Suriye yönetimi ile müzakereler yapabileceklerini de dile getirdi.

PYD eski Eşbaşkanı Salih Müslim, Suriye ile yapılacak müzakereler ve antlaşmanın yürürlüğe konulmasına ilişkin “Suriye Yönetimi ile yapılacak her antlaşma için uluslararası bir garantörlük şarttır. Suriye Yönetimi Deraa ve bazı bölgelerde olduğu gibi taktik yapıp bize teslim olmayı dayatabilir, ama bu oyunu bize karşı oynayamaz, biz kendimize güveniyoruz ve güçlü bir yapılanmaya sahibiz’’ dedi.

Kaynaklar, DSG’nin, Şam’a müzakere heyeti göndermeden önce ABD Başkanın, IŞID’e karşı savaşta Ortadoğu Özel Temsilcisi Brett McGurk ile görüştükleri ve bazı konuları ele aldıklarını belirtiliyor.

‘Şam görüşmesi tarafların niyet belirlemesi amacını taşıyor’

Bu arada Salih Müslim, SDM ve Suriye hükümeti arasındaki görüşmelere ilişkin bugün Kamışlo’da yapılan bir toplantıda da konuşarak, ”Şam’daki toplantı sadece her iki tarafın birbirlerinin niyetlerini anlamaları içindir ve şimdiye dek gerçekleşen bir uzlaşma yok” dedi Müslim Suriye’nin artık yeni bir döneme girdiğini söyledi.

Müslim, “Suriye hükümeti ile SDM arasındaki görüşme, sadece tartışma çerçevesindedir ve tartışma ile müzakere arsında büyük farklılıklar vardır. Bu toplantı sadece her iki tarafın birbirlerinin niyetlerini anlamaları içindir” dedi.

Şam’a giden Rojava heyetinin görüşmeleri hakkında konuşan Müslim, “Görüşmeden sorunlar çözüldü sonucu çıkaramayız. Biz daha önce de koşulsuz şartsız diyaloga hazır olduğumuzu söyledik. Ama rejim iki farklı açıklama yaptı, bir yandan görüşmeye hazır olduklarını söylediler diğer taraftan da aba altından sopa gösterdiler” dedi. Görüşmede Suriye hükümetinin çözüm için ciddi olup olmadığı konusunda nabız yoklandığını dile getiren Salih Müslim, “Barış konusunda rejim bize o güveni vermis değil. Herşeyi ‘askeri yollarla çözerim’ diyor. Biz bunu kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Taraflar arasında görüşmelerin sürmesi için arabulucu bir tarafın olması gerektiğine işaret eden TEV-DEM yöneticisi, “Garantör bir gücün arabuluculuğunda olmazsa olmaz. Sonra çıkıp biz böyle dedik, siz öyle dediniz denirse olmaz. Suriye sorunu ile ilgilenen uluslararası güçler var. Her iki tarafın kabul ettiği bir taraf olur” dedi.

Rojava yönetiminin Cenevre, Soçi, Astana ve diğer görüşmelerine alınmadığını hatırlatan Salih Müslim, bu konuda şunları söyledi: “Bu şekilde sonuç alınamaz. Suriye dışından gelip biz bu sörunu çözeceğiz derlerse olmaz. Bizim de kendi yol ve yöntemlerimiz var. Sürekli komşularımızın ve başka güçlerin gelip bizim sorumlarımızı çözmesini beklersek bir sekiz yıl daha beklemek zorunda kalırız.”

Suriye’nin geneli için “federalizm” projesi önerdiklerini dile getiren Müslim, bu önerilerinin tartışmaya açık olduğunu ve bunu hiç kimseye dayatmadıklarını söyledi.

Müzakerelerin başlaması durumunda kendilerinin şartları olduğuna dikkat çeken Müslim, “Halkımız bölgede terörün sona ermesi için büyük fedakarlıklar yaptı ve özerk yönetimlerini kurdu. Şimdi de kendi kendilerini yönetiyorlar ve biz asla bu koşullardan çıkmayız” ifadelerini kullandı. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: