Putin’in gizli ordusu Wagner Rojava ve Suriye’de

Read Time:3 Minute, 49 Second


ABD’nin dünyanın birçok bölgesinde kullandığı Blackwater adlı gizli ve resmi olmayan ordunun etkinliklerinin artması ardından Rusya da Wagner adlı bir özel ordu kurarak Rojava ve Suriye’ye gönderdi.80047265-c25f-4491-ad40-79feeb50a166.jpg

Suzan KARADAĞ

IMPNews – ABD’nin dünyanın birçok bölgesinde kullandığı Blackwater adlı gizli ve resmi olmayan ordunun etkinliklerinin artması ardından Rusya da Wagner adlı bir özel ordu kurarak çatışma bölgelerine gönderdi.

Rusya’nın son 10 yıl içinde örgütleyerek çatışma bölgelerine gönderdiği özel ve gizli ordusu Wagner’in Rojava ve Suriye’nin farklı bölgelerinde çok sayıda göreve katıldığı bildiriliyor. Wagner’in faaliyetleri ile ilgili haberler yapan çok sayıda Rus ve Batılı gazeteler, bu ordudaki personelin birçoğunun afedilmiş suçlulardan, maceracılardan ve sorunlu kişilerden oluşan bir grup olduğuna dikkat çekiyor. Özellikle Afrin, Halep, Haseke ve Deyrülzor bölgelerinde konuşlanan bu birliklerin geçmişte YPG ve SDG ile çatışmalar girdiği de biliniyor. 8 ay önce Deyrülzor’da SDG birlikleri ile girdikleri çatışmalarda hava bombardımanı sonucunda 300 cıvarında kayıp veren Wagner’in ülkedeki varlığı da bu şekilde ortaya çıktı.

Wagner’in Putin’den direk emir aldığı, özel görevlerde kullanıldığı, yaptıkları eylemlerden resmi olarak sorumlu tutulmadıkları ve varlıklarının resmi olarak kabullenilmediği bildiriliyor. Wagner’in özellikle Ukrayna’da çok sayıda savaş suçu işlediği Ukrayna basınına yansımış durumda.

Ukrayna’da bir Wagner grubu

 

Teknolojinin gelişmesiyle değişiklik gösteren savaş şekillerine katılan ülkeler sahada artık orduları ile değil, kurdukları ve/veya destekledikleri güvenlik şirketleri yani özel orduları ile (Wagner ve Blackwater gibi) ile katılıyor. Bu konuda tecrübeli ABD, özellikle Afganistan ve Irak’ta uzun yıllardır Blackwater’den yararlanıyor. Genellikle kriminal ve maceracı tiplerden oluşan bu grupların başlarına emekli subaylar atanarak savaş alanlarında özel görevler yapmaları sağlanıyor.

Suriye savaşı ile ismi duyulmaya başlanan Wagner hakkında şefaf bilgiler olmamasına rağmen Ukrayna‘da sahneye çıktığı bilinmektedir. Ukrayna iç savaşında Rusya yanlısı grupların yanında “Slav Birlikleri” adı ile yer almıştır. Putin’in gizli ve özel ordusu olarak tanımlanan bu şirketin başında Rus Yarbay Dmitriy Utkin’in olduğu bilinmektedir. Putin’in Dmitriy Utkin’e verdiği madalya ile yakınlıkları ortaya çıkmış, Utkin, ABD’nin yaptırım listesinde bulunan bir isim olarak da ilgi çekmiştir.

Suriye’de bir Wagner grubu

 

Rusya bayrağı ve askeri simgeler kullanmıyor

Wagner personeli kamuflaj üniformaları giymesine rağmen Rus bayrağı ya da ordudan olduklarını gösteren sembol taşımıyorlar. Rus medyası, gruptan ağır silah ve zırhlı araçlarla donatılan fakat resmen var olmayan bir askeri birlik olarak bahs ediyor. Grubun Rusya’ya bağlı olduğunu söylense de Kremlin bunu yalanlıyor. Paralı askerlerden oluşan grubun personel sayısının 1.000-5.000 arası olduğu tahmin edilmektedir. Askerlerin aldıkları ücretlerin ise 1.000 ile 4.500 Dolar arasında olduğu iddia edilmektedir. Grup üyeleri, Rusya’nın Krasnodar şehri Molkino kasabasında her türlü silahı kullanabilecek şekilde ağır ve zorlu bir askeri eğitime tabi tutuluyorr. Grub üyeleri Rus, Çeçen, Tatar, Tacik gibi değişik toplumlardan seçiliyor.

Rusya’nın Suriye İç Savaşı’na dahil olması ile birlikte Wagner Suriye’de görünmeye başlandı. Rusya’nın, Suriye’de ele geçirdiği petrol ve doğalgaz alanlarının güvenliğini bu grup almaktadır. Kontrol ettiği petrol sahalarının gelirinden de pay alarark, özel ve riskli operasyonlar icra etmektedir.

Putin ile Wagner arasındaki ilişkinin kanıtı: Sağ baştaki Emekli Yarbay Dmitriy Utkin (sağ baştaki)

 

Wagner resmen yok!

Wagner’in Suriye savaşına dahil olmasıyla birlikte, askeri kayıpları da gündeme gelmiştir. ABD’nin başını çektiği koalisyon güçlerinin yaptığı hava saldırılarında ölen Rus askerleri haberleri medyada yer alınca, Kremlin bu iddiaları yalanlamıştır.

Ukrayna’da savaşan bir Wagner grubu

 

Wagner’in bilinen en büyük zayiatı Deyrülzor’da YPG güçleri ile girdiği çatışmada ABD uçakları tarafından havadan vurulması ile oldu. 7 Şubat 2018’de Deyrülzor‘a bağlı Hişam kasabasında bulunan aralarında YPG’lilerin de olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne ve onlara eşlik eden ABD askerlerine Suriye rejim güçleri ve ona destek veren milisler saldırdı. ABD’nin hava saldırısı sonucu 300’e yakın  Rus askerinin öldüğü iddia edildi. Saldırı sonrası Kremlin, bölgede uyuyan bir DEAŞ hücresinin hedef alındığını açıklamış ve koalisyonun kendileri ile koordineli çalışmadığını açıklamıştır. Reuters’in 300 Rus askerinin öldüğünü açıklaması ardından Kremlin ölü sayısını 5 olarak açıklamıştır. Rus haberlerinde ise ölenlerin Rus vatandaşı olduğu söylenmiş, ancak asker oldukları söylenmemiştir. Mayıs ayında ABD Başkanı Donald Trump’ın bir konuşmasında Deyrülzor’da Rusları vurduklarını,  yapılan hava saldırısının 10 dakika sürdüğü ve bu süre içerisinde 100 ile 300 arasında Rus’un öldürüldüğünü ağzından kaçırmıştır. Saldırıdan sonra yapılan yorumlardan en dikkat çekeni ise Ukrayna’daki ayrılıkçı grupların başındaki eski Rus Albay Igor Strelkov’un sosyal medya hesabından yaptığı, “Bölgede Wagner’in iki birliği vardı, birinci birlik tamamen yok oldu, ikincisi de paramparça…” açıklaması olmuştur.

Wagner’in, Rus ordusu ve hükumete bağlı olmadığı resmi olarak açıklanmış olsa da, özellikle Rus medyasında emirlerin ordu ve hükumet tarafından verildiği bildirilmiştir. Askerlerinin gizli ve örtülü operasyonlarda kullanılması cenazelerine törenlerinden anlaşılmaktadır. Ölen personelin cenazeleri ailelerine mühürlenmiş tabutlarda gönderiliyor ve herhangi bir tören yapılmadan defnediliyor. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: