Kürdler ve Suriye arasında görüşmeler başladı

Read Time:2 Minute, 3 Second


Kuzey Suriye Federasyonu ile Suriye rejimi arasındaki ilişkilerin seyri üzerine bir süredir başlayan müzakerelerin başladığı bildirildi. Demokratik Suriye Meclisi (DSM) heyetinin dün müzakerelerde bulunmak üzere Şam’a ulaştığı açıklandı. 2e1a746e-cae3-4d78-8475-5fbc40970c5e.jpg

IMPNews – Kuzey Suriye Federasyonu ile Suriye rejimi arasındaki ilişkilerin seyri üzerine bir süredir başlayan müzakerelerin başladığı bildirildi. Demokratik Suriye Meclisi (DSM) heyetinin dün müzakerelerde bulunmak üzere Şam’a ulaştığı açıklandı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad geçtiğimiz günlerde Kürdlere yönelik müzakere çağrısında bulunmuştu. Bir süredir Kuzey Suriye Federasyonu yetkilileri ile Şam rejimi arasında petrol, su ve elektrik paylaşımı konusunda yapılan görüşmelerde sonuç alınmış, taraflar çeşitli konularda uzlaşmıştı.

Şam yönetimine yakın basın organlarında yer alan habere göre, DSM Eşbaşkanı İlham Ehmed ve Suriye’nin Geleceği Partisi Başkanı İbrahim Kaftan ile birlikte bir heyetin Şam’a giderek Suriyeli yetkililerle masaya oturduğu bildiriliyor.

PYD’ye yakın kaynaklaradan haber alan Anha ajansına göre MSD heyeti iki taraf arasında diyalog temelinde Şam’a ziyaret gerçekleştirildi. Ancak taraflar arasında tartışılan konular henüz açıklama yapılmadı.

Konuya dair Russia Today’e bir demeç veren DSM Eşbaşkanı İlham Ehmed, Şam’a geliş amaçlarının Suriye rejimi ile siyasi ve askeri müzakereler yapmak olduğunu söyledi.

Esad’ın yaptığı müzakere çağrılarına yanıt veren farklı Kürd yetkililer, Şam yönetimi ile herhangi bir şart öne sürmeksizin diyaloga hazır olduklarını duyurmuşlardı.

MSD Eşbaşkanı İlham Ahmed başkanlığındaki Kürd heyeti Şam’a ulaştı

 

Suriye ordusu İdlib’e yığınak yapıyor

Bu arada ülkenin güneyindeki Dera ve Golan cephelerindeki muhalif güçlerinden arındıran Suriye ordusunun yeni hedefinin İdlib bölgesini kurtarmak olduğu bildirildi.

Devlet Başkanı Beşar Esad, İsrail ve Ürdün sınırlarında kontrolün orduya geçmesinin ardından bir sonraki hedeflerinin İdlib olduğunu açıkladı. Esad, “Şimdi hedefimiz İdlib ama sadece İdlib de değil” dedi. Rus ajansı Interfax’a konuşan Esad, “Suriye’nin doğusunda da tabii ki çeşitli gruplar tarafından kontrol edilen bölgeler var… Bu bölgelerin hepsine gireceğiz” ifadelerini kullandı. Esad, “Bu, ordunun kararı olacak. Önceliklere ordu karar verecek ve İdlib de bu önceliklerden biri” diye konuştu.

Suriye’de Halep’in kontrolünün Şam yönetimine geçmesiyle geçen yıl başlayan süreçte birbiri ardına ele geçirilen bir dizi bölgedeki silahlı gruplar ile cihatçı militanlar, tahliye anlaşmaları kapsamında İdlib’e gönderilmişti. Sınır vilayeti İdlib’in kontrolünü alma amaçlı bir operasyonun Türkiye’ye de olası etkilerinin olması bekleniyor. İdlib aynı zamanda, Türkiye, İran ve Rusya’nın Astana barış süreci kapsamında ‘çatışmasızlık bölgesi’ ilan ettiği noktalardan biri.

Demokratik Suriye Güçleri’nin İdlib operasyonuna katılması konusunun da Şam’da yapılan görüşmelerde masaya gelmesi bekleniyor.

İdlib operasyonunun Türkiye ile Suriye arasında ciddi bir krize neden olması da bekleniyor. İdlib’deki muhalif güçler Türkiye tarafından destekleniyor. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: