Kadir DAĞHAN YAZDI: “ZELAL”

Read Time:1 Minute, 25 Second
CC262B7A-E9D9-4939-BB92-0E49489312F9
Kadir DAĞHAN


Zelal Yaşamlar ailesi olarak dilimize iyice yerleşti “Zelal ”
Bundan son derece mutluyum. Zira bu sayfanın tüm yürekleri zelaldir. Ancak birçok dostumun zelalin anlamını sormaları üzerine kısa bir açıklamayı paylaşmak gerektiğini düşündüm.
Kelime olarak berrak, duru, temiz gibi anlamları olsa da
bu ifadeler ” zelal “in tam karşılığı değildir.

Gökyüzünün maviliğiyle ağaçların yeşilinin güneş ışınlarıyla birleşerek suda ki yansımasının adıdır ZELAL. Van gölü özellikle de Akdamar adasının kıyıları bu tanıma çok uygundur mesela. İnsanın baktıkça bakası gelir. Huzur dolu bir serinlik doldurur ciğerleri.

Yine batı illerinde tatilini geçirenler, eğer bir tekne turuna katılmışlar ise, teknelerin mutlaka adı ” akvaryum ” olan bir yerde mola verildiğini çok iyi bilirler. Denizin içinde ama denizden çok farklı, göz alıcı yerlerdir bu akvaryumlar. Sayıları giderek azalıyor olsa da birer zelal örneğidirler.

Doğadan sosyal yaşamımıza geçildiğinde ise ” zelal ” bir annenin çocuğuna sarılırken ki sıcaklığı, aynı çocuğun annesine bakarken ki gülüşüdür. İçtendir, insanidir. Çocukların eşsiz güzellikte gülmeleri bu yüzdendir. Yürekleri zelaldir çünkü. Kötülük nedir bilmezler.

Topraklarımız kirletilmeden, ormanlarımız yakılmadan, yer altı ve üstü kaynaklarımız talan edilmeden önce başta Doğu ve Güneydoğu olmak üzere ülkemiz insanıyla, doğasıyla zelal güzelliklerle doluydu. Kalmadı. Bırakmadılar. Tekçi, yobaz ve inkarcı uygulamalar yüzünden kirlenmenin boyutu giderek arttı. Rant uğruna durmadan da artıyor.

Ne zelal sular kaldı ne temiz topraklar ne yeşil ağaçlar. Gökyüzü bile mavi değil.
Artık komşusunun ölümüne üzülenler değil zil takıp göbek atanlar var. Çocuklarımız tecavüz ve ölümlerle anılıyor. Bilimle, insan haklarıyla değil hurafe ve fetvalarla yaşamaya zorlandığımız bir iklimde duruyoruz hâla.

Tabi ki zelal yürekler olarak buna direneceğiz. Bedeli ne olursa olsun ödemekten kaçınmayacağız. Zelal yarınlar, zelal bir dünya ve zelal yaşamlar uğruna nefes alan tüm yüreklere tek değil tüm dillerden SELAM OLSUN. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: