Kürd ve İran güçleri arasında çatışmalar yaygınlaşıyor

Read Time:2 Minute, 15 Second


Son zamanlarda silahlı çatışmaların yaygınlaştığı Rojhilat Kürdistan’da en şiddetli saldırı dün gece Merivan’da gerçekleşti. Olayda 11 Pastar yaşamını yitirdi.indir.jpg

Şino DERBAZ

IMPNews – Rojhilat Kürdistan’da son zamanlarda meydana gelen çatışmaların en şiddetlisi dün gece Merivan’da gerçekleşti. Merîwan kentine bağlı Dirêy köyünden bulunan İran Pasdarlarının konuşlandığı üsse dün gece yapılan saldırıda 11 Devrim muhafızının öldüğü, en az sekiz askerin de yaralandığı bildirildi.

Mîzan News, Sine Vilayeti Emniyet Müdürü Reza Mirzayi’nin, çatışmada ölen 11 yerel Devrim Muhafızı’nın 8’nin Merivanlı 3’ünün de Kurvenli olduğunu açıkladığını duyurdu. İran güvenlik kaynakları,  saldıranların kimliğinin belirsiz olduğunu duyurdu.

PJAK misillemesi kuşkusu

Geçtiğimiz günlerde bu bölgede İran ordusunun pususunda 4 PJAK gerillası ile bir Pastar’ın yaşamını yitirmişti. Saldırının PJAK tarafından misilleme amaçlı yapıldığı tahmin ediliyor. PJAK ile İran ordusu arasında fiili bir ateşkes olmasına rağmen, Pasdarlar zaman zaman PJAK’lılara yönelik operasyon düzenliyor, PJAK da bu saldırılara misilleme yapıyor.

Aynı olaya ilişkin İKDP de “Merivan’a bağlı Derevê Nişkan köyünde devrimci güçler ile İran Devrim Muhafızları arasında çatışma yaşandığını açıkladı.

Yaygınlaşan çatışmalar

Rojhilat’a özellikle 2018 yılında bir süredir çatışmaların yaşandığı, PJAK ve İKDP Peşmergelerinin İran ordu hareketliliğine saldırılarla yanıt verdiği biliniyor.

Hewraman bölgesinde geçtiğimiz hafta da İKDP Peşmergeleri ile Pasdaran arasında Nudeş’e bağlı Şimşer köyünde çıkan çatışmada da, Pasdaran ve Besic üyeleri ile 3 Peşmerge yaşamını yitirmişti.

İKDP kaynakları 9 Temmuz’da da Urmiye’ye bağlı Bokan bölgesinde, Peşmergeler ile Pasdaran güçleri arasında çatışma çıktığını açıklamıştı, kaypılara ilişkin bilgi verilmemişti.

KDP-İ’den yapılan yazılı açıklamada, Pasdaran güçlerinden ölü ve yaralılar olduğu belirtilirken, peşmergelerin herhangi bir kayıp yaşamadığı kaydedilmişti.

Yine İKDP Peşmergeleri geçtiğimiz hafta Şaho Dağı eteklerinde konuşlanan Pasdaran güçlerine saldırı düzenlemiş, olayda 2 Pasdarın yaşamını yitirdiği açıklanmıştı.

Pasdaran’dan yapılan açıklamada bu olayda, 1 devrim muhafızı ile 3 saldırganın hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Tahran rejimi Kürd güçlerin yerleşmesini engellemeye çalışıyor

PJAK ile İran ordusu arasında uzun zamandır fiili bir ateşkes olmasına rağmen, İran güçleri PJAK’lıların üslenme alanlarına saldırıyor, PJAK üyeleri tutuklanıyor ve ve misilleme amaçlı saldırılar meydana geliyor.

Öte yanda İKDP ile Komela güçleri de iki yıl önce ülkeye dönme kararı kapsamında çeşitli alanlara Peşmerge güçleri göndermiş, ve İran ordusu ile sık sık çatışmaya girmişti. İki partinin Peşmerge güçlerinin birleşmesi konusunda da çalışmalar yürüttüğü, İKDP’den ayrılan HDK’nin de bu çalışmalara katılması için görüşmelerin sürdüğü bildiriliyor.

İran rejimi, Erbil ve Süleymaniye’de İKDP binalarına son iki yılda en az üç bombalı saldırı düzenlemiş, saldırılarda on İKDP Peşmergesi yaşamını yitirmişti.

Tahran, ülkedeki kaosu kontrol altına alabilmek için Kürdistan bölgesine ve Irak sınırına yoğun askeri sevkiyat ve operasyonlar düzenliyor. Bu şekilde kırsal bölgelerde üslenen Kürd güçlerinin etkinliğini kırmayı amaçlıyor.

Kerkük’ü işgal eden Heşdi Şabi güçleri arasında da çok sayıda Pastar ve Besic üyesinin olduğu biliniyor. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: