Gürcistan Kürdleri!

Read Time:3 Minute, 57 Second


Gürcistan’daki Kürdlerin büyük bir bölümü 1990’lı yıllarda Avrupa’ya ve SSCB’nin dağılmasıyla bağımsız olan ülkelere dağılmış durumda. Gürcistan’da halen yaşayan Kürdlerin şu an ki nüfusları yaklaşık olarak 25 bin.Ekran Resmi 2018-07-20 01_29_20.png

Dilan ALMAZ

İMPNews – Çeşitli nedenlerden kaynaklı ana vatanlarından Avrupa’ya, Asya’ya göç etmek zorunda kalan Kürdler; ülke hasreti çekerek, kültürlerinin kaybolmaması, dillerinin gelecek nesillere aktarılması için yoğun uğraş veriyor. Gerek ulusal, politik gerekse de ekonomik nedenlerden kaynaklı ülkelerinden uzakta başka ülkelerde yaşamını sürdüren Kürdlerin sayısı milyonları buluyor. Gittikleri ülkelerde yaşamlarını kimi zaman güçlükle idame ettiren diaspora Kürdleri, öte yandan da kültürlerini ulusal kimliklerini korumaya dönük yoğun çabalar sarf ediyorlar. Bulundukları her ülkede çeşitli kurumların çatısı altında bir araya gelen diaspora Kürdlerinin tek isteği ise ülkelerindeki savaş halinin sona ermesi ve Kürdler arası birlik.

Kültürel değerlerini unutmamanın yanı sıra yaşadıkları ülkelerinde kültürüne ayak uyduran diaspora Kürdleri, isimlerini başarılarıyla da duyuruyorlar çoğu zaman.

Gürcistan da dünyaya yayılan Kürdlerin yaşadığı ülkelerden biri. Gürcistan’daki Kürdler, büyük bir bölümü I. Dünya Savaşı esnasında Kars ve Ardahan’dan göçen Ezidilerden oluşuyor. Diğer kısmı ise daha önce 18. yüzyılda Gürcistan’a yerleşmiş Ezidilerdir. Burada yerleşik Kürd nüfusu ülkenin Türkiye sınırı bölgelerinde yaşamaktadır.

Gürcistan’daki Kürdlerin büyük bir bölümü 1990’lı yıllarda Avrupa’ya ve SSCB’nin dağılmasıyla bağımsız olan ülkelere dağılmış durumda. Gürcistan’da halen yaşayan Kürdlerin şu an ki nüfusları yaklaşık olarak 25 bin. Burada daha çok tarımla ilgilenen Kürdler son dönemlerde okuma oranının artmasıyla hizmet sektörü başta olmak üzere diğer sektörlerde de faaliyet göstermeye başlamışlar. Çoğunluğu Ezdi olan Kürdler daha çok Tiflis dolaylarında yaşıyor ve siyasi partilerde aktif görev alıyorlar. İsko Dasini adlı Kürd Ezidi siyasetçi de 2016 yılında Gürcistan Rüyası Partisi’nden milletvekili olarak parlamentoya seçildi.

Gürcistan Kürdlerinin yaşamlarını Fotoğraf sanatçısı Ando Çilderguşi ve iktidar partisinden milletvekillerinden İsko Dasini ile konuştuk.

Gürcistan’daki Kürdlerin sorunlarının diğer ülkelerdeki sorunlara benzerlik gösterdiğini aktaran siyasetçi İsko Dasini, işsizliğin ciddi sorunlara neden olduğunu ancak bu sorunun da git gide atlatıldığını belirtti. Eskiye oranla daha az Kürd nüfusunun Gürcistan’da yaşadığını kaydeden Dasini, Gürcistan’dan göçen Kürdlerin bir kısmının ekonomik koşulların iyileşmesinden sonra geri dönüş yaptığına dikkat çekti.

‘Ezidi olmaktan kaynaklı sorun yaşamıyoruz’

Gürcistan devletinin bir Ezidi devleti olmamasına rağmen sorun yaşamadıklarının altını çizen İsko Dasini, “Ezidiler olarak kültürümüzü, dilimizi, geleneklerimizi devam ettirebildik ve bu günlere gelebildik. Ezidiyiz ve Gürcistan vatandaşıyız. Biz burada Ezidi olmamızdan kaynaklı bir sorun yaşamadık ve yaşayacağımızı da düşünmüyorum ama Gürcistan’da yaşayan diğer halkları etkilediği gibi ekonomik ve işsizlik gibi sorunlar bizi de etkiliyor” şeklinde konuştu.

Gürcistan Devleti ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) arasında iyi ilişkilerin geliştiğini hatırlatan Dasini, “İstiyorum ki, KBY ile daha güzel ilişkiler kurulsun. Ben de bu ilişkiler içinde üzerime düşeni yapmak istiyorum. Erbil’e gidiş-gelişler var. İnanıyorum ki daha uzun süreli ilişkiler kuracağız ve umut ediyorum ki Kürdistan kurulacak o zaman konsolosluk da kurulur” diyor.

‘Kürdlerin varlığı Gürcistan’ın da varlığıdır’

Kürdlerin asimilasyon riskiyle her yerde olduğu gibi Gürcistan’da da karşı karşıya olduğunu aktaran Dasini, şöyle konuştu: “Her yerde olduğu gibi asimile olma sorunu burada da var. Ama öncelikle din alanında asimilasyonun önüne geçmemiz gerekir. Şunu belirtmek isterim ki bu sadece bizim varlığımız değil bu aynı zamanda Gürcistan Devleti’nin de varlığıdır. Burada yaşayan diller, kültürler kaybolmamalı.” Gürcistan Hükümeti’nin de desteği ile Ezidi evlerinin açıldığını aktaran Dasini, büyük organizasyonlar olmasa dahi Kürdleri bir araya getirmek için etkinlikler yaptıklarını belirtti.

Kürdlerin sorunlarını parlamentodan duyuracağını ifade eden Dasini, şu değerlendirmede bulundu: “Parlamentoda gerekli çalışmaları yürütüp, Gürcistan’daki Kürdlerin sorunlarını dile getireceğim. Bu sorunlar için gerekli çalışmaları yapıp diyalog geliştireceğiz. Zannediyorum ki Kürdistan Bölgesel Yönetimi de bu sorunların çözümü için istekli olacaktır. Güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. Daha sıkı ilişkiler geliştireceğimizi, diyalog kanalları açacağımızı, parlamentolar arası ilişkilerin gelişeceğini ve parlamenterler düzeyinde olsa bile diyalog geliştireceğimizi düşünüyorum.”

KBY yetkililerle temas halinde olduğunu yineleyen Dasini, “Kürdistan Hükümeti gidiş gelişlerimizin daha sık olmasını ve daha iyi ilişkiler geliştirmemizi çok istiyorlar. Irak ile Gürcistan arasında vize muafiyeti vardı ama IŞİD teröründen sonra bu muafiyet kaldırıldı” dedi.

‘Tek vatanımız Kürdistan’

Fotoğraf sanatçısı Ando Çilderguşi ise diasporadaki Kürdlerin kültürel değerlerine ve dillerine sahip çıkmaları gerektiğini vurgulayarak, eskiye oranla ekonomik kazanımların daha iyi olduğunu ve okuma oranın arttığını bunun da ulusal gelişime olumlu etkisinin olduğunu söyledi. Sovyetler Cumhuriyeti dağılmadan önce aldıkları fonlarla kültürel faaliyetleri finanse edebildiklerini dile getiren Çilderguşi şöyle devam etti: “Gürcistan bağımsız olunca tabi fakirlik yaşanmaya başladı. Ve bize de yardımcı olamadılar. Sonradan yine durumu iyi olanlarla, yurtsever insanlarla bir araya geldik ve Ezidi Evi’ni kurduk. Gürcistan Hükümeti bize bir bina verdi ve bizde orada kurduk bu evi. Burada kültürümüzün kaybolmaması için çalışmalar yapıyoruz. Kürdçe eğitim vermeye gayret ediyoruz. Zamanla ileriye doğru gidiyoruz. İnsanlarımız biraz bölünmüş ve gruplaşmışlar. Onları bir araya getirme gayretindeyiz.”

Çilderguşi, “Tabi Kürdistan’da da sıkıntılar var. Uzun zamandır buralarda yaşamamıza rağmen, burada yabancıyız. Vatanımız Kürdistan’dır. Nerede olursak da olalım topraklarımız başkadır. Tek isteğim; dilimize sahip çıkalım, dil olmazsa biz de bir hiç oluruz” diye kaydetti. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: