Dersim’de festival hazırlığı

Read Time:1 Minute, 8 Second


37375465_2609431269082622_3306703000591925248_n.jpgMA- 18. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin Tertip Komitesi Başkanı Ali Haydar Ben, kültür ve doğaya sahip çıkan herkesi festivale davet etti.

Bu yıl 18’nci yapılacak olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali, 26-29 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek. “Özgürlüğün ve mücadelenin kadim topraklarında, Munzur’un coşkusuyla buluşalım” şiarıyla yapılacak festival, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emek Partisi (EMEP) Demokratik Aleviler Derneği (DAD), Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) gibi birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütleri öncülüğünde gerçekleştirilecek.

Hazırlık çalışmaları devam eden festival için Dersim Valiliği’ne başvuru da yapıldı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun bir katılımın beklendiği festival kapsamında inanç merkezleri ziyaret edilecek, toplumsal ve tarihsel konulu paneller düzenlenip, Munzur nehri kıyısında şiir ve konser dinletileri yapılacak.

‘FESTİVAL İNSANSIZLAŞTIRMAYA KARŞIDIR’

Hazırlıkları süren festival hakkında bilgi veren Festival Tertip Komitesi Başkanı Ali Haydar Ben, 1994’de köy boşaltmaları ve insansızlaştırma politikalarına karşı başlayan festivalin, bugün Alevi inancı, kültür, doğa ve insansızlaştırmaya karşı önemli bir noktada olduğunu ifade etti.

Ben, “Dönemsel olarak bazen yasaklandı. Yasaklara rağmen bu festival yine yapıldı. Dersim halkı yasakları tanımadan festivali her dönem yapmıştır. On binlerce insan Dersim’e akın ederek, kültürüne ve doğasına sahip çıkmıştır. Bu yılda öyle olacağına inanıyoruz” dedi.

4 gün boyunca Dersim kent merkezi ve ilçelerde doyurucu programla festival düzenleyeceklerini belirten Ben, kültür ve doğaya sahip çıkan herkesi festivale davet etti. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: