ABD’li General Votel: DSG bize karşı şeffaf

Read Time:1 Minute, 26 Second


ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Votel, DSG’yle ortaklıkları olduğunu ve DSG’nin kendilerine şeffaf olduğunu söyledi.

36853D65-163A-401F-9B9C-465BB32175B9

HABER MERKEZİ – ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) video konferans yöntemi ile bağlanarak, ABD’nin Ortadoğu’daki operasyonları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Orgeneral Votel,Minbic yol haritası kapsamında ABD ile Türkiye’nin cephe hattında yapacağı ortak devriyeler için verilecek eğitimlerin yakında başlayacağını söyledi.

ABD’nin Suriye’deki faaliyetlerini değerlendiren Votel, Türkiye ile ABD’nin üzerinde mutabakata vardığı Minbic yol haritası çerçevesinde Türkiye ile koordineli bağımsız devriyeler yapmaya devam ettiklerini söyledi.

HELSİNKİ ZİRVESİ

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yaptığı zirve sonrasında Rusya ile Suriye’de işbirliği yapma konusunda bir talimat alıp almadığına yönelik bir soruya ise ABD’li komutan, “Şu aşamada Helsinki görüşmeleri sonucunda bana iletilmiş bir talimat yok” dedi.

Suriye’de kuvvetlerin güvenli bir şekilde ayrışması için Rusya ile kullandıkları iletişim kanalının açık olduğunu belirten Votel, bu kanal üzerindeki iletişimlerini de “profesyonel” bir askeri faaliyet olarak niteledi.

ABD’nin Suriye’de İran’ın etkisini azaltmaya yönelik bir çabasının olup olmadığına ilişkin bir soruya da Votel, Suriye’de tek misyonlarının DAİŞ ile mücadele olduğu yanıtını verdi.

Votel, “Doğrudan İran’a odaklı bir görevimiz yok. Bununla birlikte varlığımızla, oradaki operasyonlarımızla onların faaliyetlerini dolaylı olarak etkiliyoruz. Onların tek taraflı amaçlarının peşinden gitmelerini engelliyoruz ve zorlaştırıyoruz” diye konuştu.

DSG’YLE İLİŞKİLER

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Suriye’de rejimle işbirliği yapmasına yönelik bir soruya ise Votel, “Suriye’nin kuzeydoğusunda ortaklık yaptıkları gruplarla iyi ve etkili bir iletişime sahip olduklarını ve bu grupların kendilerine karşı şeffaf olduğunu” söyledi.

Votel, “Biz Suriye Demokratik Güçleri’ni rejimle ilişki kurma konusunda teşvik etmiyoruz. Tabii sahadaki pragmatik gerçeği de anlıyoruz. O alandaki tüm aktörler birbiriyle konuşuyor. Bu, o bölgedeki hayatın bir gerçeği” ifadelerini kullandı. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: