TÜRKİYENİN KERKÜK PROVOKASYONU

Read Time:1 Minute, 0 Second


Türkiye bir süredir güney Kürdistan’ı işgal etmenin yanında ayrıyetten  provokasyon peşindedir. Kurmuş olduğu onlarca askerin üssün yanında bir de Türkmenleri eğitip silahlandırıyor.

6E93357C-6799-46FE-90D3-65E75B77BC24

Rojhat BADIKÎ – Mezopotamya24.com

YNK-MK üyesi Xalid Şiwani Haftalık yayınlanan Ajans’ a verdiği bir demeçte Türkiye’ nin 600 Kerkük Türkmeni Eğitim Silahlandırdığı, maaşa bağladığını Belirtirken Türkmenler Bunu Red Ediyor.

Ajans’ ta yayınlanan Habere göre; Türkiye bir dönemdir Kerkuk ve Silopi’ de Türkmenleri Askeri alanda eğitip silahlandırdığını yazıyor. Türkmenlerin Silopi’ de Askeri alanda eğitim verildiğini eğitimlerini tamamlayanların Kerkuk’ e gönderildiğini 800 ve 400 dolar arası maaş ödendiği ifade ediliyor.

YNK-MK üyesi Xalid Şivani, Türkiye’ nin Kerkuk Türkmenlerini askeri alanda eğittiği, Silahlandırıp Kerkuk’ e geri gönderdikleri, askeri rütbelerine göre maaş ödendiğine dair tüm bilgi ve belgeleri merkezi hükümete verdiklerini, gerekli icraatların yapılmasını istediklerini söyledi.

Türkmen Cephesi Üyesi Kurdistan Parlamento Milletvekilli Aydın Maruf Haftalık Ajansa verdiği demeçte Türkmenlerin Askeri güçleri olduğu iddialarını red ettiklerini söyledi.

Kerkuk İl Meclis Üyesi Elmas Fazıl Ajans’ ya yaptığı açıklamada, Türkmen Cephesi Üyelerinin Türkiye’ de toplantı yaptıkları ve Türkiye’ den emir aldıkları milis güçlerini kurduklarını da belirti.

Edinilen Bilgilere Türkmen Cephesi Üyelerinin Silopi’ de askeri eğitimden geçirildiği askeri eğitimlerini tamamlayanların Güney Kurdistan’ a geri gönderildikleri rütbelerine göre Türkiye tarafından maaş’ a bağlanıldığı belirtiliyor. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: