Danıştay Munzur Vadisi’ni HES ve projelere açacak düzenleme istemini reddetti

Read Time:1 Minute, 29 Second


Munzur Vadisi’nde “ÇED olumlu” kararı alınmadan proje yapılamayacağını belirten Danıştay, bu kararın bakanlıkların düzeltme başvurusunu reddetti

301010CC-02AE-40FA-8B89-C36C699F6B40.jpeg

HABER MERKEZİ –Danıştay, Munzur Vadisi Milli Parkı’na yapılması planlan 4 baraj, 6 HES projesine ilişkin “ÇED olumlu kararı veya ÇED gerekli değildir kararı” alınmadıkça projelere onay veya izin verilemeyeceğine ilişkin karar almıştı. Bu karara karşı Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile taşeron şirketler kararın düzeltilmesine ilişkin başvuru yapmıştı. Danıştay düzeltme başvurusunu reddetti.

DHA’da yer alan habere göre karara ilişkin Tunceli Baro Başkanı Barış Yıldırım basın toplantısı düzenleyerek Munzur Vadisi Milli Parkı’nda artık hukuken HES veya baraj yapmanın imkansız hale geldiğini belirtti. Kararın tüm milli parkla için emsal bir karar olduğunu belirten Yıldırım şunları söyledi:

İzin kararı sonrası 4 baraj ve 6 HES projesi 6 Temmuz 2012 yılında Munzur Vadisi Uzun Devreli Gelişme Planına işlenmişti. Biz bu uzun devreli gelişme planına dayanak gösterilen üstün kamu yararı kararının iptali istemiyle Ankara 3’üncü İdare Mahkemesi’nde dava açtık ve tüm projelerin iptalini istedik. Ankara 3’üncü İdare Mahkemesi, üniversite raporlarını gerekçe göstererek davamızı reddetti. Fakat temyiz yoluna başvurduğumuz Danıştay 10’uncu Dairesi, üniversite raporlarıyla üstün kamu yararı kararı alınamayacağını, bu projelerin tek tek değil, kümülatif şekilde, 4 baraj ve 6 HES projesinin aynı anda, tek Çevresel Etki Değerlendirme sürecine tabi tutulmak suretiyle, projelerin toplam etkisinin Munzur Vadisi Milli Parkı’na ne olacağının analiz edilmesi gerektiğini, bu yapılmadan baraj kararı verilemeyeceğini, uzun devreli gelişme planının onaylanamayacağını ifade etti.

Yıldırım, bakanlıkların ve ilgili şirketlerin başvurusuna rağmen Danıştay’ın, kararının doğru olduğunu söylediğini ve oy birliğiyle düzeltme istemini reddettiğini kaydetti. Danıştay’ın önceki kararıyla birlikte bu kararı birlikte değerlendiren Yıldırım “Artık Türkiye’deki bütün Milli Parklar için bu karar emsal nitelik taşıyor. Artık Munzur Vadisi’nde hukuken hiçbir HES ve baraj projesinin hayata geçmesi mümkün değil” dedi. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: