Kuzey Suriye’de yeni model

Read Time:1 Minute, 3 Second


37286941_2604915776200838_8380959105627455488_n.jpgKURD-HA (ANK)-Demokratik Suriye Meclisi (MSD) 3’üncü Kongresi sona erdi. 270 delegenin katıldığı kongrede Emine Umer ve Riyad Deradr yeniden MSD’nin eşbaşkanlığa seçildi.

Tebqa’da yapılan kongrede, Kuzey Suriye’de birleşik bir yönetimin oluşturulması ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi benimsendi.

Kongrede Suriye’nin kuzeyi ile doğusunda yürütülen hizmetleri koordine etmek için ortak bir kurul oluşturulmasına ve bu kurulun koordinasyonunun MSD ile QSD tarafından sağlanmasına da karar verildi.

QSD tarafından özgürleştirilen bölgelerde özerk ve sivil yönetimlerin yürüttüğü hizmet çalışmalarının koordine edilmesi amacıyla kurulacak koordinasyon kurulunda, tüm yönetim mekanizmalarının temsilcileri yer alacak.

Tebqa’da yapılan kongrenin açıklanan sonuç bildirgesinde şu ifadeler dikkat çekti:

  • ”Mevcut süreçte örgütlü ve demokratik bir görüşün varlığına, sorumluluğa ihtiyaç bulunmaktadır. Ayrıca parti çıkarlarından uzak yaklaşımlar gerekmektedir. Bu esasla Demokratik Suriye Meclisi özerk yönetim ve sivil meclislerin, Demokratik Suriye Güçleri’nin bir çatısıdır. Kongre katılımcıları siyasi çözüm ve diyalogun ülkedeki krizden kurtuluş yolu olarak vurgulamıştır.
  • Kongrede Türk devletinin Suriye’deki tüm işgal yöntemlerinin boşa çıkarılacağını, Şehba’da gerçekleştirilen Efrîn’i Özgürleştirme Konferansı kararlarının yerine getirileceği, bölgesel ve uluslararası kurumlarda Efrînn halkının geri dönüşünün sağlanmasının çalışılacağı belirtildi.”

Emine Umer ve Riyad Deradr yeniden MSD’nin eşbaşkanı olduğu kongrede, İlham Ehmed Meclis Yürütme Kurulu Başkanı olarak seçildi. Başkanlık Konseyi’ne 20’si kadın 41 üye görev aldı. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: