Fırat’ın her zerresinde örgütlülük

Read Time:1 Minute, 17 Second


37289258_2602784093080673_7525563304308113408_n.jpgANF-Kongra Star, toplumun tüm hücrelerine inen bir örgütlülüğü esas alıyor. Fırat bölgesinde 3. konferansını gerçekleştiren Kongra Star, komünlerden ekonomiye, eğitimden siyasete kadar geniş yelpazede kararlar aldı.

Kongreya Star Fırat Bölgesi 3. Konferansı, “Çağın Direnişi Ruhu ile Kadın Devrimini Toplumsal Devrime Dönüştüreceğiz” şiarıyla gerçekleştirildi. Kobanê Baqî Xido Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan kongreye, aralarında Kongreya Star Sözcüsü Evîn Siwêd, Kobanê Kantonu Kadın Konseyi Başkanı Emîne Bekir, Kobanê Kantonu Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Bêrîvan Hesen, Fırat bölgesindeki TEV-DEM ile kurum temsilcilerinin bulunduğu 271 delege katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Evîn Siwêd, yıllardır yaşam alanına yönelik düşman saldırılarına rağmen kadınların örgütlemeyi başardığını söyledi. Suriye’deki savaşın kazananının örgütlü kadınlar olacağını belirten Siwêd, Kuzey Suriye’de direnen tüm kadınları selamladı.

Ardından Kongreya Star’ın yıllık faaliyet raporu okunup, örgütlülük düzeyi ve kadınların yaşadığı sorunlar, eleştirel temelde değerlendirildi. Konferansta ayrıca Kongreya Star’ın çalışmalarını yansıtan sinevizyon gösterildi.

Kararlar Konferansta yeni döneme ilişkin şu kararlar alındı:

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın felsefe ve fikirlerinin toplumun tüm kesimleri ve kadınlar arasında yayılması için çalışmaların sürdürülmesi,

Girê Spî Kantonu’nda Kadın Akademisinin açılması,

Tüm bölgelerde kadın komünlerinin oluşturulması, var olan komünlerin aktifleştirilmesi

Kadınlar ve gençler için siyasi, ideolojik ve ana dilde eğitim devrelerinin çoğaltılması,

Efrîn’i özgürleştirme hamlesine destek verilmesi

Kadın ekonomisinin geliştirilmesi.

5 kişilik koordinasyon

Konferansta son olarak seçim gündemi yer aldı. Kongreya Star Fırat Bölgesi Koordinasyonluğu için Sara Xelîl, Zehra Berkel, Hele Umer, Almaz Romî ve Dilan Hesen seçildi. Ayrıca 40 kadının yer aldığı meclis üyeleri belirlendi.

Konferans “Jin Jiyan Azadî” ve “Bê Serok Jiyan Nabe” sloganlarıyla sona erdi 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: