YNK ile KDP’den Irak hükümetine katılım kararı!

Read Time:1 Minute, 4 Second


YNK ile KDP politbüroları bugün Erbil’de toplanarak, Bağdat’ta yeni hükümetin kurulmasına katılma kararı aldı.

ad15b9d6-be20-4f07-9c53-bbedb96e27e3.jpg

IMPNews – YNK ile KDP politbüroları bugün Erbil’de toplanarak, Bağdat’ta yeni hükümetin kurulmasına katılma kararı aldı.

Toplantı sonucunda alınan en önemli karar ise Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK), Irak’ta yeni hükümetin kurulması için yürütülen müzakerelere ortak bir heyet halinde katılması oldu.

Toplantı sonrası iki parti adına YNK Politbüro Üyesi Sadi Ahmed Pire ile KDP Politbüro Üyesi Mahmud Muhammed açıklamalarda bulundu.

Bağdat’ta kurulması planlanan yeni hükümetle ilgili KDP ile YNK’nin taleplerini ortak bir proje halinde bütün siyasi partilere verilmesine karar verildi.

Toplantıda, Bağdat’taki müzakerelere iki partiden oluşturulacak ortak bir heyetinin katılması kararlaştırıldı.

Sadi Ahmed Pire, Bağdat’ın başta Anayasanın 140. Maddeesi olmak üzere anayasanın tamamını uygulaması gerektiğini vurguladı.

YNK Sözcüsü, geçmişte Kürdistan Bölgesi’ne ambargo uygulandığını söyleyerek, “Bu girişimler hiçbir zaman sonuç vermedi ve Irak’a da yaramadı. Irak’ın üzerinde kurulduğu ilkelere geri dönülmeli” dedi.

Pire, KDP ile YNK’nin kapılarının bütün Kürdistanlı partilere açık olduğunu ifade ederek, “Projenin asıl amacı Kürdistan halkının haklarının sağlanmasıdır. Bütün tarafların bu proje içinde yer almasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

Irak’ta merkezi hükümetin kurulamadığı ve toplumsal gösterilerin başladığı bir dönemde Kürd siyasi partilerinin bu girişimlerinin süreci nasıl etkileyeceği merak konusu. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: