Suriye: Federasyon ile rejim petrol ve su için anlaştı

Read Time:2 Minute, 17 Second


Kuzey Suriye Federasyonu ile Şam rejimi arasında petrol, su ve elektrik üretimi konusunda yapılan görüşmelerde anlaşma sağlandığı bildiriliyor. Ancak siyasi görüşmeler konusunda bir gelişme olmadığı bildiriliyor.

IMPNews – Kuzey Suriye Federasyonu ve Şam rejimi arasında petrol, su ve elektrik üretimi konusunda yapılan görüşmelerde anlaşma sağlandığı bildiriliyor. Öte yandan taraflar arasında siyasi görüşmeler konusunda bir gelişme olmadığı bildiriliyor.

Suriye Demokratik Konseyi de güçlerinin kontrolü altındaki alanları birleştirerek ortak bir yönetim kurma amacı ile bir konferans düzenliyor.

Federasyon ve rejim arasında Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki iki büyük barajın işletmesi konusunda anlaşma olduğu bildiriliyor.

Yerel kaynaklara göre, federasyon ve rejim delegeleri, bir aydır yürüttükleri müzakereleri sonuçlandırarak Suriye’nin en büyük barajı Tabka ve Fırat Nehri üzerindeki Tişrin’in işletme hakları konusunda uzlaştı.

IMPNews’e konuşan yerel kaynaklara göre anlaşma sonucunda, rejim ekipleri barajlara ait tesislere yerleşecek. Bunun karşılığında rejim, federasyon dahlindeki bölgelere elektrik ve su dağıtacak.

 

Petrol sahaları için görüşmeler

Öte yandan taraflar, Irak sınırındaki Deyrizor’da SDG kontrolünde bulunan petrol yataklarının işletmesi için de görüşmeler yapıyor. Bu kapsamda geçen günlerde aralarında Rus uzmanların da bulunduğu bir rejim heyetinin, ülkenin en büyük petrol sahası El Ömer ziyaret ettiği bildirildi. Federasyon ve rejim, 2 Haziran’da El Ömer’den çıkartılan petrolü takas etme konusunda anlaşmaya varmıştı.

Taraflar yaklaşık bir yıl önce de Haseke ilindeki sahalardan çıkarılan petrolün gelirini paylaşma kararı almıştı. YPG’nin temel gücünü oluşturduğu SDG, Suriye’de petrol kaynaklarının yaklaşık yüzde 70’ini kontrol ediyor. Suriye topraklarının dörtte birini kontrol eden SDG geçmişte, IŞİD’e karşı yaptığı harekatların sonucunda örgütün işgalinde bulunan ülkenin en büyük üç barajını da ele geçirmişti. Fırat Nehri üzerindeki barajlar, Suriye’nin elektrik ve sulama ihtiyacının büyük kısmını sağlayabiliyor.

Federasyon ile rejim arasında enerji ve su kaynakları konusunda görüşmeler devam etmesine rağmen taraflar arasında politik çözüm konusunda bir ilerleme olmadı.

Suriye Demokratik Konseyi (SDK) Eşbaşkanı İlham Ahmed, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yaptığı ‘ya müzakere ya savaş’ açıklaması yapmasına rağmen, müzakere yönünde bir gelişme olmadığını söyleyerek, Esad’ın açıklamalarının ‘sözde kaldığına’ dikkat çekti.

 

Tabka Konferansı

Öte yandan Suriye Demokratik Konseyi (SDK), ülkenin kuzeyinde kontrol ettikleri bölgelerde birleşik bir yönetim kurma için bir konferans düzenleme kararı aldı. Tabka’da düzenlenecek Konferansa, Rojava Kürdistanı ve Suriye’nin doğusundaki yaşayan Kürd, Arap ve Süryani temsilcileri katılıyor. Konferansın amacı, SDG’nin kontrol ettiği bölgelerde bulunan bir dizi yerel yönetimi ve konseyi ortak çatı altında toplamak.

Konuya dair Reuters’e bir açıklama yapan SDK Eşbaşkanı İlham Ahmed, “Bu yöentim, bölgeleri koordine edecek. Bölgeler arasında boşluklar var ve kuracağımız yönetim bütün bölgelerdeki ihtiyaçları ve hizmetleri güvence altına alacak” dedi. Ahmed, söz konusu girişime dair tartışmaların ilk aşamalarında olduğunu ve kuracakları yönetimin SDG kontrolündeki tüm bölgeleri kapsayacağını söyleyerek, “bunun güvenlik ve istikrarı temin etmek açısından yararlı olacağını” ifade etti.

Reuters’e göre, ‘söz konusu yönetim SDG’nin kuzey ve doğu Suriye’deki otoritesini güçlendirecek.’ 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: