Fıstıkçı iflasın eşiğine gelmiş

Read Time:1 Minute, 53 Second


37298444_2600617273297355_3990457761140834304_n.jpgRozerin Karataş-mezopotamya24.com
Antep ile ismi özdeşleşse de Urfa’da rekoltesi daha fazla olan fıstık, Halfeti, Bozova, Birecik, merkez ve Hilvan ilçeleri kırsalında çiftçinin vazgeçilmez ürünleri arasında. Fidenin toprağa dikilmesi ile ağacın yetişip ürün vermesinin 20 yılı bulduğu fıstığın, yetiştireni değil, ancak mirasçılarına kazanç sağlıyor. Halfeti’de fıstık bahçesi bulunan Cezayir Canpolat, fıstık yetiştiriciliğinin zorluklarını anlatırken, Bireckli üreticiler ise bu sene dolu ve sağanak yağışların emeklerini heba ettiğin söyledi.

20 yıl bekliyorlar

Mezopotamya Ajansı’nda Erdoğan Alayumat’un görüştüğü fıstık üreticileri bu yıl iflasın eşiğinde olduklarını söyledi.

Fıstık üreticiliğinin zahmetli ve sabır isteyen bir iş olduğunu söyleyen fıstık yetiştiricisi Cezayir Canpolat, fıstık ağacından yeterli ürünü alabilmek için 15 ila 20 yıl beklediklerini sözlerine ekledi.

Daha çok Halfeti, Bozova ve Birecik ilçelerinde fıstık yetiştiriciliği yapılırken bu sene Halfeti’nin bir kısmı, Bozova ve Birecik’in tamamında etkili olan dolu yağışının fıstık ağaçlarına ciddi zarar verdiğini ekleyen Canpolat, şunları aktardı: “Dolu yağışı, ardından aşırı yağmur yağışları, fıstık üreticilerini ciddi anlamda zarara uğrattı. Devletin verdiği destek çok yetersiz. Birçok üretici bu sene iflas edebilir.”

20 yıllık emeği heba oldu

Tek geçim kaynağının fıstık olduğunu söyleyen Birecik’in Sorik Mahallesi’nden fıstık yetiştiricisi Delfer Şahin ise 20 yıllık emeğinin bir dolu yağışı ile heba olduğunu dile getirdi. Fıstık yetiştiriciliğinin çok zor olduğunu ifade eden Şahin, her ağaca yeterli ilginin gösterilmesi gerektiğini, bu yapılmadığı zaman ağacın kuruduğunu sözlerine ekledi. Her bir fıstık ağacının kendi çocuğu gibi olduğunu belirten Şahin, “Bu sene dolu yağışından kaynaklı tüm fıstık ağaçlarım zarar gördü ve tek birinden ürün alamıyorum. 20 yıldan fazla bir zamandır her bir ağacın üstüne titriyordum. Bazen onlarla konuşurdum. Şimdi hiç birinden ürün alamayacağım. Seneye alabileceğimden de şüpheliyim ve zararım çok büyük. Devlettin verdiği destek çok yetersiz. Bu yüzen devletin zararımızı karşılamasını istiyorum” dedi.

Bu sene ürün alamayacağız

Birecik’te fıstık yetiştiriciliği yapan Cuma Ataş ise dolu yağışının ilçenin tamamında etkili olduğunu bununda fıstık ağaçlarına zarar verdiğini söyledi. Fıstık hasadına çok az bir zaman kaldığını dile getiren Ataş, “Tüm ağaçlar yemyeşil görünüyor, ancak birçok ağaçta tek bir ürün çıkmış değil. Çıkan ağaçlarda da çok az. Normalde bir ağaç 15 ile 20 kilo arasında fıstık verir ama bu sene bir çok ağaçtan ya hiç ürün alamayacağız ya da 5 kilo ve altında ürün alacağız. Bu da zararımızı karşılamaya yetmiyor” diye konuştu. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: