‘Fiili OHAL’ mı geliyor?

Read Time:2 Minute, 0 Second


TBMM’de ilk icraat olarak OHAL kalktığında valilikler ve Emniyet’in yetkilerini genişleterek fiilen OHAL uygulanmasına devam edilmesi için yasal düzenleme hazırlığı yapıldığı bildiriliyor. 4dff1e37-82ef-4817-98cc-e44f92b6f2f4.jpg

IMPNews — TBMM’de ilk icraat, olağanüstü hal (OHAL) yasası kalktığında valilikler ve Emniyet’in yetkilerini genişleterek fiilen OHAL uygulanmasına devam edilmesini sağlayacak yasal düzenleme hazırlığı yapıldığı bildiriliyor.

 

Yıldırım TBMM başkanı oldu

TBMM genel kurulunda bugün meclis başkanlığı seçimi yapıldı. TBMM başkanlığı için “Cumhur İttifakı” adayı olarak AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP adayı İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP adayı Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, İYİ Parti adayı İstanbul Hayrettin Nuhoğlu ve Saadet Partisi (SP) adayı İstanbul Milletvekili Cihangir İslam yarıştı.

Seçimdeki 1.tur oylamaya 581 milletvekili katıldı. Sonucunda Yıldırım 331, Toprak 134, Beştaş 65, Nuhoğlu 43 ve İslam 4 oy alırken; 4 geçersiz oy çıktı. İkinci tur oylamada da 584 milletvekili katılımıyla hiçbir aday üçte iki çoğunluk oyunu alamadı. Yıldırım 336, Toprak 131, Beştaş 65, Nuhoğlu 42 ve İslam 4 oy aldı.

Yıldırım, üçüncü turda 584 milletvekili katılımıyla yapılan oylamada 335 oy alarak salt çoğunluk olan 331 vekil sayısını aşabildiği için TBMM başkanı seçildi. Son turda Toprak 135, Beştaş 63, Nuhoğlu 40 ve İslam 5 oy aldı.

Yıldırım, salondan ayrılırken gazetecilerin, devir teslime ilişkin sorusunu yanıtlarken, “Cumhurbaşkanına kimin vekalet edeceği anayasada açıkça kayıt altına alınmıştır. Önceki parlamenter sistemde meclis başkanıydı, bunda da cumhurbaşkanı yardımcısıdır. Bu da halkın onayına sunulmuştur. Bu onayı da halkımız vermiştir” diye konuştu.

Kulislerde ‘Fiili OHAL’ tartışması

Meclis kulislerinde ise OHAL’in kaldırılması gerekçesiyle Terörle Mücadele Kanunu’nda yapılacağı belirtilen değişiklikler gündemdeydi.

Muhalefet cephesi, “fiilen OHAL” olarak adlandırdığı ve AKP’nin gelecek hafta TBMM’ye sunması öngörülen yeni yasal düzenlemeye karşı çıkıyor. Türkiye’de 2016 yılındaki darbe girişiminin ardından uygulamaya başlanan OHAL’in geleceği konusunda muhalefet cephesi karamsar görünüyor. OHAL, anayasa değişikliği referandumu ve seçimlere rağmen iki yıldır hala yürürlükte. Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde OHAL’in kalkacağını vaat etmesinin ardından, şimdi OHAL yasal olarak kalksa bile fiilen uygulanmaya devam edeceği tartışmaları yapılıyor.

VOA’nın haberine göre iktidar cephesinde ise, valiliklere sokağa çıkma yasağı gibi yetkiler tanıyacak şekilde Terörle Mücadele Yasası’nın genişletileceği ifade ediliyor. Terörle mücadelenin OHAL olmadan da yapılmasını “kolaylaştıracağı” gerekçesiyle bu düzenlemelere ihtiyaç olduğu mesajı veriliyor.

Ancak Türkiye’nin, Avrupa Birliği (AB) üyelik süreci ve özellikle vize serbestisi konusunda mevcut Terörle Mücadele Yasası sıkıntı yaratıyordu. AB tarafı, Türkiye’nin yasadaki terör tanımını daraltmasını ve böylece silahlı örgüt kapsamında değerlendirilemeyecek toplumsal muhalefet kesimleri aleyhine de yargılama yapılmasından vazgeçilmesini talep ediyordu. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: