NATO’da gerilim tırmanıyor

Read Time:1 Minute, 8 Second


36978133_2589892824369800_1731918748631171072_n.jpgKURD-HA (ANK)-NATO zirvesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Almanya’yı Rusya’yla ilişkileri nedeniyle eleştirmesinin gölgesinde başladı. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Trump’a tepki göstererek ‘ülkeler, ittifaklar ve rakipler arasındaki iletişim hattının açık tutulması gerektiğini’ söyledi.

Brüksel’deki kritik NATO zirvesi öncesinde Washington’ın ittifaka yaptığı maddi katkıyı sorgulayan ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa’nın en zengin ülkesi Almanya’yla daha ilk dakikadan bir kriz çıkarmış görünüyor. Trump’ın bu sabah zirve öncesinde Almanya-Rusya ilişkilerini sorgulaması Berlin’in sert tepkisini çekti. Almanya Dışişleri Bakanı Ursula von der Leyen, Trump’a ‘diplomasi dersi’ verdi.

Gerilim, Trump’ın zirve öncesi NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile kahvaltıda sarf ettiği sözler üzerine patlak verdi. Trump, NATO müttefiklerinin ABD’den Rusya’ya karşı savunma için para talep ederken Moskova’dan enerji almasını eleştirip, “Almanya Rusya’nın bir esiri” dedi.

Berlin’in yanıtı ise gecikmedi. Savunma Bakanı von der Leyen, “Rusya’yla şüphesiz bir dizi sorunumuz var” deyip, Trump’a şu yanıtı verdi: “Diğer yandan, ülkeler, ittifaklar ve rakipler arasındaki iletişim hattını açık tutmanız gerektiği de tartışmasız.”

Nato Genel Sekreteri: Almanya’nın Ulusal Meselesi

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de, Trump’ın, Almanya’nın Kuzey Akım 2 enerji boru hattına desteğini eleştirmesiyle ilgili bir soruyla karşılaştı. Stoltenberg, Almanya içinde bu konuda farklı görüşler olduğunu belirterek, “Bu bir ulusal karar” dedi. Stoltenberg, NATO’nun bu konuda bir kanaat belirtemeyeceğini söyledi. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: