Dera’da anlaşma: Türkiye destekli cihatçilar teslim oldu!

Read Time:52 Second


36720884_2580837101942039_1019704207634071552_n.jpgKURD-HA (ANK)-Rusya ve silahlı çete grupları arasında varıldığı belirtilen anlaşmaya göre bölgede kalmayı tercih eden silahlı gruplar, silahlarını bırakacak, Rus askeri polisi Dera bölgesine yerleşecek.

Açıklama kendilerine “Özgür Suriye Ordusu” adını veren Türkiye destekli cihatçi grubunun Sözcüsü İbrahim Cebavi’den geldi. Cebavi’ye göre anlaşma ayrıca çift taraflı ateşkes ve rejim güçlerinin Dera’nın güneyindeki bir çok kentten çekilmesini de içeriyor.

Reuters’ın cihatçilara yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre anlaşma bu Cuma günü uygulamaya geçecek. Anlaşma, Ürdün ile olan sınırdaki geçiş noktasında hakimiyeti Esad güçlerine veriyor.

Dera’da Suriye rejiminin otoritesini kabul etmeyenler ise bölgeyi terk ederek, ülkenin kuzeyine gidecekler. Doğu Guta’da da benzer bir anlaşma yapmışlardı. Buradaki çeteler, Türkiye’nin işgalindeki alanlara gönderilmişti. Deraa’daki silahlı gruplar ve çeteler de Türkiye’den destek alıyorlardı.

Dera’da Rusya ile gruplar arasında geçen Cumartesi gününden bu yana 5 tur görüşme yapıldı. Çarşamba günü son görüşme başarısız olunca, Perşembe günü bölge yoğun bir şekilde bombalandı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre bir gün içinde binlerce kez uçaklar ve topçularla bomba yağdırıldı. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: