Bakanlara Vergi ve hastane kıyağı…

Read Time:3 Minute, 20 Second


36698401_2578832002142549_2268745564201943040_n.jpgNamik Amedi-mezopotamya24.com
Kayseri’deki şehir hastanesinde yapılan yasa dışı düzenlemeye göre, hastanenin içerisine eczaneler açılması planlanıyor. Bakan’ın kızının eczanesinin olması şüpheleri artrırken bir kıyak da Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ailesine yapıldı. Bakan Albayrak’ın kardeşinin kurucusu olduğu Nun Eğitim ve Kültür Vakfı’na vergi muafiyeti tanındı.

Erdoğan’ın ‘hayalindeki proje’ olarak bilinen şehir hastaneleriyle ilgili tartışmalar sürerken, Türkiye’nin en büyük şehir hastanelerinden birisi olan Kayseri Şehir Hastanesi’nde yasalara aykırı bir durum ortaya çıktı. Kanunlara göre hastane içerisinde eczane açılamazken, Kayseri Şehir Hastanesi’nin içerisine eczaneler kurulması planlanıyor. Bu değişikliğe dair imar planı değişikliği 11 Haziran tarihinde askıya çıkarıldı. Mevcut imar planında olmayan detaylar, hazırlanan yeni plana eklendi. Bakanlığın yaptığı çalışma ile hastane içerisine eczaneler açılabilecek.

AKP Kayseri Milletvekili ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin kızının Kayseri’deki eski hastanenin karşısında bulunan eczanesi. BirGün’e konuşan kaynaklar şunları söyledi:

“Normalde şehir hastanelerinin içerisinde ticari işletme açılabiliyor. Ancak hiçbir şehir hastanesinin içerisinde eczane açılamıyor. Hatta duvarları bile bitişik olamıyor. Bu Eczacılık Kanunu’na göre böyle. Ama Kayseri’de bunu değiştirecekler, kanunun etrafından dolanarak hastane içerisindeki ticari alanların bir kısmını, eczane olarak planladılar. Bunun sebebi de şudur: Bakan Özhaseki Kayseri’li, onun kızı da eczacı. Daha önce kapatılan devlet hastanesinin karşısında da eczanesi var. Hastanenin taşınmasının ardından aynı durumu korumak için plan değiştirildi ve hastanenin içindeki alanın bir kısmı, dışındaymış gibi göstererek eczane açılacak. Belki 3-5 tane daha açacaklar ama buradaki esas amaç Bakan çocuğu içindir.”

‘SADECE BAKAN İLE SINIRLI KALMAYACAK’

Türkiye Eczacılar Birliği kaynakları da Kayseri’deki olayı doğruladı:

“Şehir hastanelerinin içerisinde eczane olmamalı, yasada net. Ancak yap-işlet-devret mantığı ile şehir hastanesini yapan firma, şöyle bir şey yapıyor: Örneğin alan 180 metrekare. O alanı eczane yapacak şarta uygun şekilde hazırlıyorlar. Yani, 60 metrekare düşürüp o alanı dışarı çıkartıyorlar ve burası hastane değil diyorlar. Bu şu an bir tek Kayseri’de yapıldı. Hastane içerisinde eczane açılmamasının nedeni ise reçetelerin adil bir şekilde eczaneler arasında paylaştırılması. Bu sadece bakan için yapılan bir şey ile sınırlı kalmayacak. ‘Şehir hastaneleri çok güzel, hastaneden çıktığım gibi ilacımı alıyorum’ dedirtmek için eczane açmaları gerekiyor. Zira hastaneler şehir dışında.”

‘DUYUM ALDIK’

Kayseri Eczacılar Odası’ndan bir yetkili ise şöyle konuştu: “Sadece duyum aldık. Şu an ortada yapı da yok. Oraya taşınmış bir eczacımız da yok ama duyumu var.”

ŞARTNAMEYE AYKIRI

Tabip Odası’na göre ise Kayseri Şehir Hastanesi içerisinde eczane açılması şartnameye aykırı. Kaynağımız, şunları kaydetti:

“Hastanenin kenarından Aradan yol geçiyorsa eczane açılabiliyor. Mesela Adana’daki şehir hastanesinde durum böyle. Eczacılar Odası, böyle bir duruma şiddetle karşı çıkıyor. Yasal duruma uygun değil.”

Özhaseki’nin kızının olduğu belirtilen Haseki Eczanesi’nden bir yetkilisi ise, “Benim hiçbir bilgi yok bu konuda. Görüşeceğimiz bir şey de yok” dedi.

‘DAMADIN VAKFI’ VERGİDEN MUAF

Bir kıyak da Erdoğan’ın damadına geldi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın kardeşi Serhat Albayrak’ın kurucusu olduğu Nun Eğitim ve Kültür Vakfı, vergi muafiyeti tanınan vakıflar arasına dahil edildi. Serhat Albayrak’ın, Kalyon İnşaat’ın sahibi Ömer Faruk Kalyoncu ile birlikte kurduğu vakfa tanınan muafiyet, 10 Mayıs 2018 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’yla alındı.

‘KAMU YARARINA ÇALIŞAN DERNEK’

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyük kızı Esra Erdoğan’la evli olan Berat Albayrak’ın kardeşi Serhat Albayrak ve aldığı kamu haleleri ile dikkat çeken Kalyon İnşaat’ın sahibi Ömer Faruk Kalyoncu’nun, “Yüksek düzeyde eğitim hizmetlerinin yerine getirilmesine katkıda bulunmak” amacıyla kurduğu vakıf, “Kamu yararına çalışan dernek” statüsüne alınarak vergiden muaf tutuldu. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün onayıyla 2014 yılında İstanbul merkezli kurulan vakfın mal varlığı ise 150 bin lira olarak belirlendi.

VAKIF SEVDASI

Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticileri arasında olduğu TÜRGEV ve Okçular Vakfı ile Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin ardından “imtiyazlı vakıflar” listesine dahil olan Nun Eğitim ve Kültür Vakfı, 2’nci derece sit ve orman içi dinlenme alanında kalan arazide yapılan okul inşaatıyla ilk kez kamuoyunun gündemine geldi. 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: