Le Canard ‘Zincirli Ördek’ Erdoğan’ı yazdı

Read Time:1 Minute, 4 Second


36329553_2562995347059548_4019414331866218496_n.jpgKURD-HA(ANK)-Fransız siyasi mizah gazetesi Erdoğan’ın seçimde tekrar cumhurbaşkanı seçilmesini iki karikatür ve bir yorum yazısıyla gündemine aldı.

Fransız haftalık siyasi mizah gazetesi Canard Enchainé (Zincirli Ördek), son sayısında 24 Haziran seçim sonuçlarını iki karikatür ve bir yorum yazısı ile okurlarına duyurdu. Seçimlerde hile yapıldığını ima eden ve Türkiye’nin otoriter rejimler kategorisine düştüğü ileri sürülen 8 sayfalık gazetenin birinci ve altıncı sayfadaki karikatürlerde Erdoğan’ın tüm kontrole ele aldığı vurgulandı. Gazetenin son sayfasında ise “Türkiye beş yıllığına dayak yedi” başlıklı yazıda Erdoğan’ın 2023 yılına kadar istediğini yapabileceği öne sürüldü.

Kıdemli gazeteci Sorj Chalandon’un kaleme aldığı yorumda, Türkiye’de ve dış dünyada çoğunluğun muhalefetin başarısını beklediği kaydedildikten sonra son yıllardaki baskı rejiminin somut örnekleri sıralandı. Seçim sonuçlarına göre, yurttaşların “kaos yerine Sultan’ı tercih ettiği” belirtilirken, tek olumlu gelişmenin HDP’nin yüzde 10’luk barajı geçerek Meclis’e girdiği hatırlatılıyor. Chalandon, Batılı liderlerin Erdoğan’ın seçim başarısı konusunda mütereddit davrandığını yazarken, üç liderin Erdoğan’ı tebrik etmekte acele ettiklerini yazmış: Macaristan’dan Orban, Bulgaristan’dan Borissov ve Rusya’dan Putin.

Yorum yazısının son cümlesi ise şöyle: Demokratlar birbirlerini tanır…

ERDOĞAN YENİDEN SEÇİLDİ

  • Sayın Başkan, seçim sonuçlarını açıklayabilir miyiz?
  • Sersem, hiç olmazsa oylama işleminin başlamasını bekleyin

TÜRKİYE’DE KUVVETLERİN YENİ AYRILIĞI

  • Ben Yasamayım
  • Ben Yürütmeyim
  • Ben Yargıyim


 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: