CNN: Trump Putin’le Suriye için anlaşma yapacak

Read Time:53 Second


36397395_2563647840327632_9197494992040361984_n.jpgKURD-HA (ANK)-CNN International, 16 Temmuz’daki tarihi görüşmede ABD liderinin Rus mevkidaşına Suriye’den çekilme karşılığında güneyde kapalı bir bölge teklif edeceğini özel haberiyle duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya lideri Vladimir Putin’in 16 Temmuz’da bir araya geleceğinin açıklanması, gözleri Orta Doğu’ya çevirdi.

CNN International, liderlerin buluşmasında ABD’nin Suriye’den çekilmek için Rusya ile anlaşmaya çalışacağını özel haberiyle duyurdu. Haberini üst düzey askeri kaynaklara dayandıran CNN, Trump’ın daha önce de dile getirdiği çekilme hamlesini bir kez daha deneyeceğini belirtiyor.

Habere göre, Trump Suriye’nin güneyinde bir kapalı bölge oluşturup askerlerini çekmek istiyor ve Putin’e de söz konusu teklifi sunacak. Washington’ın hedefi, İran’ın bölgeye yerleşmesini engellemek.

Suriye ordusu ve İran milisleri, neredeyse iki haftadır Trump’ın sözünü ettiği bölgede operasyon düzenliyor ve şimdiden 150 bin sivil Ürdün ve İsrail sınırlarına doğru kaçmış durumda. Teklifin kabul edilmesi halinde, İran güçlerinin bölgeden nasıl çıkacağı belirsizliğini koruyor.

Kremlin’den de bugün görüşmeyle ilgili bir açıklama yapıldı ve Moskova yönetimi liderlerin Suriye’yi masaya yatıracağını doğruladı.

ABD lideri Trump, daha önce birçok kez Suriye’den çekilmek istediğini söyledi ancak sahada şimdiye kadar bir adım atılmış değil. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: