Mehmet Altan, Celalettin Can adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı

Read Time:1 Minute, 46 Second


ALTAN-CAN

Nevzat Çevlikli-Mezopotamya24.com

Gazeteci-yazar Mehmet Altan, 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla yargılandıkları davada ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm olmuştu. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İstanbul Üniversitesi’nde 30 yıl sürdürdüğü hocalık görevinden KHK ile uzaklaştırılan iktisat profesörü, gazeteci ve yazar Mehmet Altan hakkında yurt dışı ve adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verdi.

15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla yargılanan Mehmet Altan, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu tutuklu 6 sanığa 12 Şubat tarihinde yerel mahkemece verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına ilişkin istinaf başvuruları dosya üzerinden incelendi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, hazırladığı tensip tutanağında, sanığın başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi’nin, Mehmet Altan’ın kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiğine karar verildiği hatırlatıldı.

Bu kararın kesin olduğu vurgulanan tutanakta, Anayasa gereğince Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağladığı aktarıldı. Tutanakta, Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanun gereğince hak ihlali tespit edildiğinde bunun ortadan kaldırılması gerektiğinin de bağlayıcı nitelikteki olduğu kaydedildi.

Tutanakta, bu gerekçelerle tutuklu sanık Mehmet Altan’ın tahliye edilmesine karar verildiği belirtildi.

Mehmet Altan’ın başka suçtan hükümlü ve tutuklu değilse salıverilmesi için ilgili cezaevi idaresine yazı yazılması kararının yer aldığı tutanakta, Altan hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulurken, haftanın bir günü ikametinin bağlı bulunduğu zabıta amirliğine imza vermek suretiyle adli kontrol altına alınması karara bağlandı.

Celalettin Can ve 8 kişiye tahliye kararı verildi

78’liler Girişimi Sözcüsü ve HDP PM üyesi Celalettin Can, HDP üyeleri Abdukselam Yolcu, Erh an Sarıkaya, Vahit Dalgıç, Filiz Yılmaz, Gonca Yangöz, M.Şamil Altan, Nevzat Yılmaz ve Taylan Talaş tahliye kararı çıktı.

Tutuklu kaldıkları süreler, tutukluluklarından elde edilen faydanın adli kontrol hükümleriyle elde edilebilecek olması ve sanıkların bir kısmının sağlık durumları dikkate alınarak başka suçtan tutuklu veya hükümlü olmadıkları takdirde derhal tahliye edilmelerine karar verilen isimlerin yurt dışına çıkmalarına ise yasak getirildi.

Atilla Şayir, Bedia Aydemir, Can Memiş, Gülistan Aydın, Gülsen Biter, Hasan Hüseyin Gençer, Metin İlan, Suphi Yıldız ve Taylan Urun’un ise tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

78’liler Girişimi Sözcüsü ve HDP PM üyesi Can, yaklaşık 4.5 aydır tutukluydu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .