Amsterdam yönetiminde bir ilk

Read Time:1 Minute, 28 Second

35943589_2552311114794638_4209515739075313664_n


Şilan Dersimi-mezopotamya24.com

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, tarihinde ilk kez bir kadın belediye başkanı tarafından yonetilecek. Amsterdam Belediye Meclisi’ndeki en büyük sol grup olan Yeşil Sol Parti’nin (GL) eski lideri Femke Halsema, Amsterdam’ın yeni belediye başkanı seçildi.

Önümüzdeki günlerde Kral Willem – Alexander tarafından resmen atanacak olan Femke, 6 yıl boyunca belediye başkanlığı koltuğunda oturacak. Amsterdam, 1946 yılından 2017 yılına kadar sadece sosyal demokrat eğilimli İşçi Partili (PvdA) belediye başkanlar tarafından yönetildi. İşçi Partili son başkan Eberhard van der Laan’ın kanser nedeniyle geçen yıl yaşamını yitirmesi üzerine, geçici olarak eski Lahey Belediye Başkanı liberal sağ politikacı Jozias van Aartsen atandı. Ancak sağcı başkan dönemi uzun sürmedi.

Bunun üzerine Amsterdam Belediye Meclisi, Nisan ayında başkanlık için başvuru çağrısı yaptı. Meclis’in duyurusunda, yeni başkanın, “cesur, kararlı ve merhametli” olması gerektiği vurgulandı. Belediye başkanlığı için ilk aşamada az sayıda talep geldi. İkinci turda ise, 16 kadın 69 erkek olmak üzere toplam 85 başvuru yapıldı. Başvuruları inceleyen Gizli Danışma Kurulu, eski Yeşil Sol Parti lideri Femke’yi Amsterdam Belediye Başkanlığı için uygun buldu. Kurul, kenti ve sorunlarını yakından tanıdığı ve toplumun değişik kesimleri için birleştirici rol üstlenebileceği gerekçesiyle tercihini kadın politikacıdan yana yaptı. Hollanda’da yerel hükümet konumundaki belediye meclisleri halk tarafından seçiliyor. Belediye başkanları ise, meclisin önerisiyle Kral tarafından atanıyor.

 

Femke Halsema kimdir?

Amsterdam’ın tarihindeki ilk kadın belediye başkanı olan Femke Halsema, 1966 yılında doğdu. Sosyal demokrat bir aileden gelen kadın politikacı, Utrecht Üniversitesi’nde sosyal bilimler eğitimi gördü. Siyasete 1993 yılında İşçi Partisi’nde atılan Femke, Amsterdam polisinin 1997’deki Avrupa Zirvesi protestolarına yönelik tutumuna tepki göstererek, partisinden istifa etti. Femke, 1998 yılında Yeşil Sol Parti’den milletvekili seçilerek Meclis’e girdi. 2002 – 2010 yılları arasında partinin liderliğini üstlenen Femke, Ocak 2011’de siyasetten ayrıldığını açıkladı. Yaşamına yayıncılık ve köşe yazarlığı ile devam eden Femke, iki çocuk annesi ve uzun yıllardır Amsterdam’da yaşıyor. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: