GOOGLE EARATH’de TSK’yi yalanladı, Avrin hastanesini TSK bombaladı

Read Time:1 Minute, 46 Second


TSK’nin ‘Avrin Hastanesi’ni vurmadık’ diye servis ettiği görüntülerdeki binanın matbaa olduğu öğrenildi. Bombalanan hastanenin görüntüleri de ortaya çıktı.

 

C266FA7A-4862-4183-84C4-C3BD37E18D90

Teletext News24 – Afrin’in tek büyük hastanesi olan Avrin dün akşam bombalanmıştı. Bombardımanda 9 sivil hayatını kaybetmişti. Saldıyı uluslararası ajanslar dünyaya duyurmuştu. TSK ise bir açıklama yaparak hastane vurmadıklarını iddia etmişti.

TSK’nin “Afrin Hastanesini vurmadık” diyerek servis ettiği görüntülerde, hastane diye gösterilen binanın matbaa olduğu bildirildi. Google Earth’ten ismini Arapça yazdığımız Avrin Hastanesi’nin konumu da TSK’yi yalanladı.

İLGİLİ HABER: AVRİN HASTANESİ FOTOĞRAFI NEYİN İSPATI?

20 Ocak’tan bu yana yüzlerce yaralıya müdahalenin yapıldığı Afrin kent merkezindeki Avrin Hastanesi’nin bombalanmasının yankıları sürüyor. Uluslararası ajanslar ve kentteki gazetecilerin fotoğraflarla geçtiği haberin gerçeği yansıtmadığını savunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), çektiği kimi görüntüleri yayınlayarak hastanenin zarar görmediğini ileri sürdü. TSK’nin servis ettiği görüntüleri AKP’ye yakın tüm medya, “TSK görüntülerle hastanenin vurulduğunu yalanladı. TSK tarafından vurulduğu öne sürülen Afrin hastanesinin bugün 09.43’te kaydedilen ve iddiaların yalan olduğunu ortaya koyan görüntüleri paylaşıldı” şeklinde duyurdu.

 

Bombalanan Avrin Hastanesi.

GOOGLE EARTH NOKTAYI KOYDU

Kentteki gazeteciler ise TSK’nin görüntülerinde yer alan ve yeni yapı olduğu anlaşılan binanın matbaa olduğunu yazdı. TSK’nin yayınladığı görüntülerde yer alan ve Efrin’deki gazetecilerin “hastane gösterilen binanın yanındaki binadır. TSK görüntülerinde gösterilen bina ise matbaadır” haberleri üzerine, hastanenin tabelasında yer alan Arapça ismi, Google Earth programından (https://earth.google.com) araştırdık. Arapça yazdığımız Afrin Hastanesi ismini Google Earth web sitesinin “Ara” bölümüne yazdıktan sonra harita bize doğrudan hastaneyi konum işaretli olarak gösterdi. Hem 3 boyutlu hem de 2 boyutlu formatında incelediğimiz haritada yeni yapılan binanın üzerinde herhangi bir konum bulunmazken, kentteki gazetecilerin ifade ettiği nokta ise “Afrin Hastanesi” olarak görülüyor.

Yine TSK’nin yayınladığı görüntülerde hastane binasının bombalandığı izleri de görünüyor. (Mezopotamya Ajansı)

EA8E57AC-9C33-43AD-B310-3D54C5012034.jpeg

BOMBALANAN HASTANENİN GÖRÜNTÜLERİ DE ORTAYA ÇIKTI

TSK ve bağlı ÖSO güçleri tarafından dün gece hedef alınan kent merkezindeki Avrîn Hastanesi’ne dair görüntü ve fotoğraflar da saldırıyı doğruladı. Paylaşılan görüntü ve fotoğraflarda hedef alınan hastanenin girişindeki tabelası açık biçimde görülüyor. Arapça ve Kürtçe tabelada “Hemu beşen tenduristiyê (Sağlığın tüm bölümleri)” yazılı. Gerçekleştirilen saldırıda hastanenin dış duvarlarının hedef olduğu ve yıkıldığı açıkça görülüyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: