TURHALLI / Recep MARAŞLI YAZDI

Read Time:2 Minute, 32 Second

IMG_1692Hüseyin Turhallı, Kürt ulusal demokratik hareketi içinde düşünce ve değerlendirmelerine çok önem verdiğim, kritik sorunlar ortaya çıktığında “Turhallı acaba bu konuda ne diyor, nasıl değerlendiriyor” diye merak ettiğim ender kişilerden biridir.

Bunun nedeni ideolojik-dogmatik saplantılara takılmadan, olgulara dayalı olarak ANALİTİK DEĞERLENDİRME yapma yeteneği ve tarzıdır. Ki maalesef bu tarz aramızda çok yaygın ve itibar edilen bir özellik değil; Kim daha çok ve daha köşeli slogan tekrarlarsa tutarlı, kim daha çok komplo teorisi üretirse o da bilgili sayılıyor!…

Turhallı’yı keşfedişim son yıllara ve sosyal medya yazılarına dayanmıyor. O henüz PKK içindeyken, Özgür Ülke’de yayınlanan yazılarında dikkatimi çekmişti. 90’lı yıllanrın sonlarında Gerilla eylemleri üzerine okumalar yaptığımda Turhallı’nın kendisi de bir gerilla komutanı olarak yapılan eylemlerin gerek içerik, gerek teknik gerekse siyasi yapısı hakkında PROPOGANDİF olmayan, oldukça nesnel ve özeleştiri de içeren ANALİZLERİNİ yapıyordu. 

Turhallı bu tavrını PKK’den ayrıldıktan sonra da sürdürdü. Bunu çok önemli buluyorum. Kürt ulusal demokratik hareketinin gerçekten de olgulara dayalı, nesnel, analitik düşünen, düşündüklerini de ideolojik, siyasi iklime kurban etmeden formüle eden insanlara ihtiyacı var.

Turhallı bu özelliğiyle de bence çok önemli bir analizci..

Bu, elbette yazdığı herşeye katıldığım, paylaştığım anlamına gelmiyor ama her zaman önem verme ve tartışmaya değer bulduğum anlamına geliyor.

Tuhallı, geçtiğimiz günlerde “Kırmızı fularlı kız” ile “roj peşmergeleri”ni karşılaştıran bir paylaşım yapmıştı. Ne yazık ki bir çok kişi, sol harekette olduğu gibi Kürt ulusal hareketinde de adet olduğu üzere “sözü, fikri” değil onu söyleyenin KİŞİLİĞİNİ tartışma konusu yaptılar, yapıyorlar.

Görüş ve fikirlerini eleştirmek yerine konuyu KİŞİLİK TARTIŞMASI haline getirmek geri bir yaklaşımdır. Kimseye, hiç bir katkısı da yoktur.

Yapılan paylaşımın içerğine gelince. Turhallı’yı tüm peşmergeyi kastettiği algısı üzerinden vurmaya çalışmak bir yanıltmaca olur. Turhallı o yazısında, -bana göre de haksız biçimde- adına “ROJ PEŞMERGESİ” denilen, Türkiye’nin özel harekat birimlerince ve kendi oluşturduğu askeri kamplarında ALENİ olarak EĞİTİP-DONATTIĞI silahlı güçlere katılan kişilerle (onların ruh ve düşünce dünyası ile) “kırmızı fularlı kızı” karşılaştırmıştı.

Bunu Kuzey için uyarlarsak GERİLLA’ya katılan gençlerin duygu, düşünce ve inançları ile; KORUCULARA (KONTR-GeRİLLA’YA) katılan insanların duygu, düşünce ve inançlarını karşılaştırdı diyebiliriz.

Sosyal medyada Turhallı’ya gösterilen tepkilerden anlaşıldığı kadarıyla adına “ROJ PEŞMERGESİ” denilen silahlı grupları KDP ve YNK Peşmergeleriyle “aynı değer ve kalibrede gören” bir hayli kişi var. Ben böyle görmüyorum. Herşeyden önce bu grubun Türk özel harekatı tarafından eğitildiği ve sömürgecilere karşı değil, bir İÇ ÇATIŞMA GÜCÜ olarak konumlandırıldığı bana göre çok açık.

“Anti-PKK olsun da nasıl olursa olsun, ne olursa olsun” diye düşünen üstelik bir de “silahlı!” bir grubun bulunmasından hoşlananlar bulunabilir. Fakat dikkat etmeli bir silahlı grup şu ana kadar sadce Şengal bölgesinde PROVAKASYON ve İÇ ÇATIŞMA ile sahneye çıkmış bulunyor. 

Kaldı ki Gerilla da, Peşmerge de hem yapısal olarak, hem siyasal anlamda hiçbir ELEŞTİRİ’den KARŞILAŞTIRMA’dan uzak değildir. Eleştirilemez, dokunulamaz değildir, olmamalıdır. Tabuları, dokunulmazlıkları genişletmeye, derinleştirmeye değil; analitik-eleştirel düşünceye  sahıp çıkmaya, bunu geliştirmeye ihtiyacımız var.

Turhallı’nın söylediklerine kendisi gerilla komutanıyken bile kendi gerillasına da eleştirel-analitik bakmaktan kaçınmayan bir anlayışa sahip olması bakımından bakmakta fayda var.

“Kurban etme, kurban olma”nın bir mecaz olarak, bir değer bir kıyıslama ölçüsü olarak kullanıldığı maddi bir ima taşımadığı ise çok açıktır.

Recep MARAŞLI Teletex News

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: