BÖLGEYE YENİDEN MÜDAHALE VAR !!/ Bilhan TUNCEL YAZDI.

Read Time:3 Minute, 41 Second

IMG_1617Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Yemen ve Mısır, Katar ile olan diplomatik ilişkilerini seyahat ve ticaret bağlantılarını kestiğini duyurdu. Beş büyük Arap ülkesi küçücük bir anayasal monarşi ile yönetilen Katar’a hiç beklemediği bir sürpriz yaptı.

1) Katar, dünyanın en büyük dördüncü petrol ve doğal gaz rezervlerine sahip…

2) ABD’nin Ortadoğu’daki en büyük askeri üstlerinin konumlandığı bir ülke..

3) Sünni iktidarın Yemen’deki Hutiler’e ve Suriye’deki Beşar rejimiyle gizli- örtülü işler çevirdiği bir ülke

4) Hizbullah, Hamas, iran, Müslüman Kardeşler, İşid gibi örgüt ve devletlerle samimi ilişkiler geliştirdiği bir ülke

Katar denilince; küçük bir monarşinin ve az sayıdaki nüfusun nasıl olur da bu denli karmaşık ilişkiler geliştirdiğini merak edenler hayli fazla…! Arap ülkeleriyle pek arası iyi olmayan bir iktidar on yıllardır sorun üretiyor.

Sevgili Trump, Suudi’leri tehdit ederek 9/11 Eylül ABD ikiz külelerine saldırılardan dolayı 750 Milyar dolara el koyabileceğini açık açık söylemişti. Suudi’lerin Finans merkezlerinin batılı ülkelerde olduğunu biliyorsunuz. Londra birinci bölgede dolaştığınızda ağırlıktaki sermaye ya Yahudi sermayesi ya da petrol kralı Arap şeyhlerine ait olduğunu gözlemleyebilirsiniz. ABD’de de bu gerçek pek fazla değişmez. Hatta, Londra British müzesini ziyaret ettiğimde acaba buranın sahibi ya da hisseleri kime ait diye düşünmedim, değil. Sonra, araştırmayı -hernedense- unuttum.

Trump biraz deli- dolu bir kişilik, herşeyden önce glabal ekonominin bilinen isimlerinden biridir. Kazanacaksa zengin petrol kralarından kazanacak; harcayacaksa en az maliyetli güçler kimlerse onlara koşacaktır. Bizim bu yaşlı kurt önce Suudi’leri hizaya çekti. Sonra çektiği kılıcı kılıfına koyarak bir antlaşma imzaladı. 750 Milyar ABD’de sağlam duruyorken bir 450 Milyarı cebe indirdi.

450 Milyarlık silahı şimdi bu ilkel- barbar Araplara verdiğinizde birbirlerini yemezler mi?  İşid meselesini yüzüne- gözüne bulaştıran bu hiyarların birbirlerine girmesi çok mu tuhaf, Allah aşkına!

Aslında Trump kendisince Sünni Arap ülkelerine birlik olmaları ve İran’a karşı güçbirliği çağrısı yaptı. ABD’nin Trump politikasını İşid ve benzeri terör örgütlerine karşı işbirliği ile sonuçlandırdı. Wahabizmin ve işid’in anavatanında kestiği para cezasıyla Suudi’leri şimdilik bir kenarda idare etti.

Yaklaşık iki asırdır aynı ailenin yönettiği Katar’daki 2. 2 milyon vatandaşın dünyanın en yüksek milli gelirinden kişisel pay aldığını biliyorsunuz. Bu aile çok kurnaz bir aile, bizim Erdoğan’ın ailesiyle de çok samimiler. Arap baharını unutmadınız, değil mi?  Al- jazeera varya; işte o propaganda kanalıda bu aileye ait… Bu kanalda Arap baharının yaşandığı günlerde bunlar Müslüman Kardeşleri desteklediler. Bir yandan Erdoğan ile haşır- neşir olurken; öte tarafta, iran ile Körfez işbirliğini gizliden görüşüyorlardı. Eeee…! Bu wahşi wahabiler o günleri unutmadı, tabii…!

Bölgedeki Sünni- şii çatışmalarında Araplar bunları ihanetçi görüyorlar. Bir ara İran etkisinde kalarak Yemen’deki şii eksenli Hutiler’e arka çıkması da işin tuzu biberi…Hamas ve Hizbullah’ı kendi ülkesinde barındırıp beslemesi ise İsrail’i epey kızdırmış olmalıdır.

Sizce Katar neden bu denli karmaşık ilişkilerle oynadı? Katar parasına güvenerek bölgedeki tüm güçleri şiddet ve kaosa iterek etki gücünü pekiştiren bir lider ülke olma hayaline kapıldı. Erdoğan’da biraz yükselince ikinci Katar olmayı denedi. Burnunu sokmadığı delik kalmadı. Ortadoğu’da lider olma sevdası…!

Obama Sünni Arap ülkeleri arasında denge siyaseti izlerken Trump’ın Suudi’lere açık desteği Arapları Katar konusunda cesaretlendirdi. Araplar Katar’a saldırdıkça Katar sanılanın tersine İran ve yörüngesini terk edecek ve ABD’ye sığınacaktır. ABD diplomatik bir kurnazlıkla Katar’ı hizaya çekecek ve korumaya alacaktır. Bu saldırılarla;

1) ABD Katar rezervlerinden daha fazla çıkar sağlayacaktır

2) İran ile ilişkilerini minimize edecektir

3) Yemen enerji hattını ABD-Suudi’lere bırakarak burnunu sokmayacaktır

4) İşid ve türevlerini desteklemeyecektir

5) Hamas ve Hizbullah’tan uzaklaşacaktır. İsrail’i kızdırmayacaktır.

6) Erdoğan politikalarının baş aktörü bölgede Türk devleti’ni yanlız bırakacaktır.

7) Katar ve Sünni blok bir süre sonra ABD ile yeniden koordine edilecektir.

8) Rusya ve Çin  İran Körfezi’ne kadar enerji kaynaklarından ve silah ticaretinden soyutlanacaktır.

9) işid’i besleyen Sünni blok işid’e karşı savaşacaktır.

10) Sünni eksende yalnızlaşan Türk devleti ABD’nin kucağına düşecektir.

11) Avrasya’ya daha fazla yaklaşırsa kafası ezilecektir.

12) Katar Türk devleti’nin aklına uyarsa eyvah eyvah ! İşte o zaman Atlantik- Avrasya birbirine girecektir

13) Kürdler bu gelişmelerden ders çıkarmalı, her gelişmeyi olduğu gibi okumaktan vazgeçmeli, tüm alternatiflere uygun konumunu önceden belirlemelidir.

Ha, bu arada yan gelip yatanlar bilmeli ki; küresel ilişkilerin gelişmesinde en değme diplomatlardan daha fazla çaba ve emek harcadım. Halen, çok zor günler yaşıyorum. Sonu ne olur, bilmiyorum!

Katar küçük bir ülke, yiyeceğinin % 40’nı dahi Suudi’lerden ediyor. Bu ambargoya dayanmaz. Arap ülkeleri olmasa Hamas’a ulaşacak ulaşım yolları dahi yok. Ne İran ne de Türk devleti Katar’ı kurtaramazlar. Katar İşid ile savaşta daha açık rol üstlenecektir. Hiçbir Arap ülkesi eskisi gibi İşid ve türevlerini destekleyemeyecektir.

Sünni blok ya birleşip ABD çizgisine gelecektir ya da ikinci Körfez savaşı doğacaktır. Tüm bu gelişmeleri sağlıklı okumak gerekir…

Bilhan TUNCEL Teletex News24 

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: