Rusya Kürtleri Rejime Bağlayacakmı? Bağımsızlıkçı Kürt Aydınlarının Sefaleti Sürecek mi?/ Ali CANDAN.

Read Time:4 Minute, 16 Second

IMG_2861Siyaseti bilmeyen bağımsızlık yanlısı. Kürt ”aydın ve siyasetçi”lerinin Rojava eksenli siyasal gelişmeler karışısında ki kör sefaletlerini. Esen her sert rüzgar karşısın da tıpkı bir yaprak gibi yaşadıkları inanılmaz savrulmayı. Ruhsal, düşünsel dağılmaları ve duygusal gelgitlerini anlamak mümkün değil. ABD Kürtleri aldatacak diyerek gündüz gözlü kabuslar görerek. Ebe gümmeci misali korkularını yaymaları daha sona ermeden. Şimdi de ”Rusya Rojava’ya karşı Türkiye’yi kullanacak. Rusya Rojava Kürtlerini Türkiye’ye kırdıracak. Yok yok rejime bağlayacak” kaygı ve kuşkularını iliklerine dek yaşayıp kamuoyuna yaymaya başladılar.

Bu düşüncenin ilki ne kadar yanlış ise, ikinciside o kadar yanlış. ABD’nin Kürtlere ihanet etme olasılığı siyaset bilimi anlamında varmıdır. Bu olasılık siyaset bilimi dairesinde vardır. Bu bilimsel ihtimal bir realitedir. Yani bu ihtimalin yok sayılması bilimsel bakış açısında imkansızdır. Peki bu ihtimal yüzde kaçtır. İşte can alıcı soru burada gizlidir. El cevap, benim gördüğüm Suriyede ki gerçekliğe göre. Yüzde değil ancak on binde bir düzeyindedir. Suriye sahasındaki gerçeklere baktığımızda bu gerçekliği apaçık bir biçimde görememek için siyasi miyop olmak lazım. Suriye sahasında ABD’nin elinde Kürtler dışında koskoca bir hiç vardır. Kürtlerle ittifaka gelinceye değin. ABD tüm alternatifleri (ÖSO-Türkiye-Katar-Suudi destekli El Kaide versiyonları-El Nusra-Ahrar û Şam-Ilımlı muhalefet vb deneyip büyük bir hüsranla tüketti.

Sonuç, ABD Kobanide keleşle ağır silahlara karşı insan iradesine dayalı ideolojik moral güçle direnen. El bombasını kendine bağlayıp İŞİD tanklarının altına yatarak bomba pimlerini çekerek. Tankları ve tankların ardına gizlenerek illerleyen karanlık inancın, karanlık güçlerini durduran. O insan üstü iradi ve fedai gücü gördü. O andan itibaren Kürt ABD işbirliği, ittifakı her iki güç için olmazsa olmaz düzeyde bir zorunluluk haline geldi. Zamanla serpildi, büyüdü ve şimdi Suye’nin yarısını kontrol eden bir başarı düzeyine ulaştı. O nedenle ABD sadece ”GOP çerçevesinde Kürtlere yatırım yapıp destek oluyor” demek bile durumu objektif anlamda izah etmeye yetmiyor. ABD sahada ki gerçeğin çok iyi farkında. Rusya’da öyle, Putin bu gerçeği defaat’le ”Kürtler sahadaki objektif güçtür. İŞİD’e karşı en etkili güçtür” diyerek açıkladı.

ABD sahadaki gerçeği bilmeyecek apolitik bir güçmü. Yoksa Putin’le hemfikir olarak. Sahada Kürtlere yatırım yapan. Çok zeki, seri ve akıllıca davranıp ön alan. Kürtleri kazanarak Suriye’de kendi ajandasını uygulayarak. Putin’in Rusya’sını Halep’in kurtarılması sonrası ”Suriyede zaferinlerini ilan edip. Tüm dünyaya dönüp kazandım” dedikleri. Tüm dünyanında Putin’in zaferini alkışlayıp, şapka çıkardığı. Hatta TIME dergisinin geçen yıl sert oğlan Putin’i dünyanın en güçlü lideri. Rusyayı da yıldızı yükselen süper güç ilan ettiği bir noktada. ABD, PYD ile kurduğu ilişki, ittifak ve YPG-YPJ’nin ele geçirdiği topraklarla. Rusya’yı Suriye de kazandığı her şeyi ve zaferini kaybetmeyle yüz yüze getirdi.

ABD’nin kendisi de kaybettiği noktada Kürtlerle ittifak kurarak kazandı. Yani sahada ki en büyük. En örgütlü, tüm dünyanın minnettarlığını, saygınlık ve hayranlığını kazanmış. İŞİD karşısında yenilemezliğini, yenilmeyen tek güç olduğunu defalarca kanıtlamış. Bölgedeki tek kadın özgürlükçü, seküler ve çok dilli, çok dinli ve çok etnisiteli demokratik birlik kurmuş yegane güç olan PYD’ye, Rojava Kürtlerine. ABD’nin ihanet edeceğini yani kendi zaferini ve başarı hikayesini satacağını. Altın tepside Putin’e sunacağını düşünmek. İşte böylesi dahiyane cin fikirler, beyin kıvrımlarına, iliklerine değin. Tüm ruhlarına kadar sömürgeci efendilerinin korkusu, kuşkusu sızmış, sinmiş. Kendilerini ruhta, duyguda ve düşüncede vurmuş, enemiş, iğdiş etmiş ve koşulsuz şartsız teslim olmuş. Göbeklerine değin efendilerine bağlanmış. Kalpleri efendilerinin korkusuyla atarken dillerinde sözüm ona sahte bağımsızlık zikri dökülen. Kerameti kendinden menkul Kürt aydınları. ABD Kürtlere ihanet edecek türküsünü tüttürdü. Bunu yemediğimizi görünce. Ki ABD ihaneti korkusunu yemediğimizi iki hafta önce çalakalem yazmıştım.

Şimdi Rus korkusu peydahladılar. Bu korkularını da teşbihte hata olmaz lafina sığınarak örneklersek. Karanlık bir odada iki kişinin birbirini görmeden birbirine dokunması anında çığlık çığlığa bağırmasına benzetebiliriz. Rusya Putin’in ağzından daha iki gün önce ”Suye’nin bölünmesinden korkuyorum” dedi. Güvenlikli bölgeler ve PYD’nin ilerlemesi Suriyeyi bölebilir diye Putin korkularını dile getirirken. Bizimkilerin Rus korkusu evlere şenlik. Rusya cidden korku duyuyor. Bunu Türkiye’nin aptallığını kullanıp Kürtlerin üzerine salma amaçlı gizli tehditinde de görebiliyoruz. Ama bu tehdit Türkiye’yi kullanabileceği anlamına gelmez. Rusya Suriye stratejisinin çökmekte olduğunu görmenin telaşında. Bir yandan Kürtleri Türkiye üzerinden tehdit ederken. Öte yandan Kürtlersiz bir Suriye barışının imkansız olduğunu söyleyerek. Kürtleri barış masasına oturtmak gerekir diyerek. Kürt gücünü dikkate alıyor. Kürtlere yeni Suriyede federalizme kadar müzakereye açık olduğu mesajını veriyor.

Neden çünkü Kürtlerin muhattap alınmadığı bir çözümün imkansız olduğunu biliyorda ondan. Dünya Türkiye’nin mantalitesi ve kas gücüyle yönetilmiyor. Dünyanın iki süper gücü kıvrak zeka ve birbirine karşı ince ve akıl dolu stratejik düşünce gücüyle hamleler yapıyor. Kör bir Kürt düşmanlığı ile değil. Savaş, uzlaşma ve barış birarada. Yerel gerçekleri dikkate alarak yürütülüyor. Putin’in Rusyası, daha dün Suriye ve Irak devletlerinin ağır silah ve uçaklarıyla direnemediği İŞİD’e karşı; kahraman genç Kürt kız ve erkek arslanların oluşturduğu PYD-YPJ’nin, İŞİD’e karşı keleşle nasıl direndiklerini. Bu gün ellerinde ki orta düzeyde bir ülkenin sahip olduğu ağır silahlarla es kaza rejimle aralarında geçen yıl Haseke de olduğu gibi bir anlaşmazlık, uyuşmazlık yaşanması. Bir çatışma çıkması halinde. Kürtler strateji değiştirip rejim üzerine yürürlerse rejimi bir kaç ayda yerle yeksan edeceklerin bilmez olurmu. Bilir hemde çok iyi bilir. Aynı şekilde kendisi nasıl rejimin arkasındaysa Kürtlerinde arkasında dünyanın bir numaralı süper gücü olan ABD’nin olduğunu da biz Kürtlerden çok daha iyi bilen Putin’dir. O nedenle kimse Kürtleri kendi karın ağrılarıyla uğraştırmasın. Kürtlerle birlik herkese kazandırır. Kürtlere düşmanlık herkesin kazancını kayba dönüştürür.

Ali CandanTeletex News24 

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: