BİLİNÇ VE VİCDAN ÖZGÜR DEĞİLSE /Kadir DAĞHAN yazdı.

Read Time:1 Minute, 27 Second

IMG_2888Sosyalistim, devrimciyim, çağdaşım, insan haklarını ve halkların kardeşliğini savunuyorum diyor ana başlık olarak ve de göğsünü gere gere. Ancak alt başlıklar olarak başlıyor mili edebiyatı yapmaya. Ata diyor, bayrak diyor, şehidim diyor, din-Allah-kitap hamasetinde herkesten hızlı koşuyor.

Özgürlük, ilericilik, eşitlik diye kükrüyor ana başlık olarak. Ama hemen ardından yine ilk sıradan sıralamaya başlıyor alt başlıkları. Tek dil, tek şu, tek bu,ne mutlu bilmem kim diyene.

Bilim diyor, demokrasi diyor ana başlık olarak her fırsatta. Ne var ki daha mumu yanmadan sönüyor. Zira başlıyor yine alt başlık olarak yüz yıllık ne kadar inkarcı uygulama varsa savunmaya, vahşetleri haklı göstermeye. Dil yasakları, yok sayılan kimlikler, inançlar zaten rutin savunma refleksleri.

Zira vicdan ve bilinç tek tip kalmışsa ve de özgür değilse kişi bu labirentlerden çıkamaz. Hatta çıkmak istemez.

Söz gelimi değerini bilmediğimiz tarihi ve kültürel zenginliklerimizden sadece bir kaçı, örneğin bir Sümela, bir Akdamar, bir Nemrut, bir Hasankeyf…

Her hangi bir Avrupa ülkesinin sınırları içinde olsaydı emin olun hiç bir gelir kaynakları bile olmazsa, yalnızca turizm gelirleriyle dahi bu ülke yoksulluk nedir bilmezdi.

Çok sevdiğim bir deyimdir ana dilimde. “Xwudê nok dide, diran nade, diran dide nok nade.”

yani Allah nohut verir diş vermez, diş verir nohut vermez.

Bu coğrafya da insan için her şeyin en güzeli var ama bunu değerlendirecek ne bilinç,ne mantık ne de beyin hiç olmamış.

Oysa elin adamı bir taşını bile gelire çevirirken biz yok ediyoruz. Bu güzelim değerleri tüm gözlerden kaçırmayı, yasaklamayı, yıkmayı kahramanlık sayıyoruz. Çünkü kafeslere tıkılan vicdan ve bilinç başka türlüsünü bilmiyor.

Böyle olunca da değil tarihi eserleri, kültürleri sergilemeyi, galaksinin tüm yıldızlarını getirsek fayda etmez. Yüz yıllık inkarcı, yasakçı, yıkım zihniyeti yıkılmadıkça. Tek değil tüm dillerden SELAM OLSUN vicdanı, bilinci, aklı hür yüreklere.

Kadir DAĞHANTeletex News24 

About Post Author

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: