İSTANBUL’UN İŞGALİ TAMAMLANDI !/ Recep MARAŞLI yazdı.

Read Time:1 Minute, 24 Second

IMG_1692Taksim’in göbeğine Ortaasya’dan yeni gelmiş TÜRK OKÇUSU’nun son derece kötü/zevksiz bir heykeli konulmuş! Bence böylelikle İstanbul’un işgali’nin tamamlandığı sembolik olarak ilan edilmiş oluyor..

Konstantinopol işgal edilldiğinde bugünkü Taksim-Beyoğlu olarak bildriğimiz GALATA çevresi Cenevizlilerin elindeydi. Osmanlı ile işbirliklerinden dolayı bu mahalleye çok fazla dokunulmadı ve tüm Osmanlı döneminde de bu çevre hem yerli hem de Avrupalı Hristiyanlar, Levantenler ve Musevi cemaati için bir tür “özerk bir alan” olma özelliğini korudu.

İlk büyük darbeyi 6-7 Eylül pogromu ile almıştı

Türk derin devleti önüne İstanbul’un fethinin 500. yılında İstanbul’da RUM KALMAMASI hedefini koymuştu. Fethin tam da 500’üncü yılında (2 yıl sapma ile) 1955 yılında 6-7 Eylül POGROMU ile kentteki Rum, Ermeni, Yahudi toplumları maddi, manevi ve kültürel olarak büyük bir yıkım yaşadı. İstanbul’un 1915’i de atlatan çok kültürlü yapısı çökertildi.

Buna rağmen Galata bölgesi İstanbul’un diğer alanlarına göre açık ve çok kültürlü yapısını yine de sürdürebildi. İktidarlar burayı kısmen bir “MEDENİYET VİTRİNİ” olarak tutmayı yeğlediler; kısmen de kumar, içki, eğlence ve fuhuş mekanları gibi Müslüman ahalinin de rahat kullanım alanı olarak kendi haline bırakmaktaydılar.

1970’lerden sonra da özellikle entellektüel, sanatçı ve muhalif bireylerin, altarnetif kültür çalışmalarının sol aktivitelerin kendine yer bulduğu bir yaşam havzası haline gelmişti.

İslamcı  AKP ikitidarın gözünde İSLAM DIŞI bir yaşam alanı olarak sürekli hedefte duran bölge, sistemlli olarak her yıl yeni yeni düzenlemelerle geleneksel kimliğinden arındırıldı. Gezi Direnişi bir anlamda Taksim’in bu saldırılara karşı SON bir kültürel savunma direnişiydi de.

İslamileştirmenin sembolik önem kazanan hedefiydi TAKSİM.

Şimdi “İSTANBUL’UN FETHİ” bağlamında Taksim’in göbeğine “Ortaasya’dan yeni gelmiş Türk akıncısı”nın çirkin /kirş heykeli dikilerek, İstanbul’un tüm alanlarının İŞGALİ’nin tamamlandığı ilan edilmiş oluyor.

Durum tam da bu çirkin heykelin Taksim’in göbeğinde betimlediği gibidir…

 

Recep MARAŞLI-Teletex News24

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: