Maden cinayetine tahliye

Read Time:1 Minute, 58 Second

Zonguldak’tan Soma’ya birçok yerde yaşanan maden cinayetlerinde iktidarın ve maden yönetiminin sorumluluğunu aklama siyaseti, bu kez Şirvan’da deneniyor. Sanıklar iktidarın söylemine sığınırken tepki gösteren bir baba fenalık geçirdi

20170519_153651.png

Sêrt (Siirt) Şêrwan’da (Şirvan) 16 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasının ilk duruşmasında sanıklar, iktidarın “doğal afet” söylemine sarılıp tahliye istedi. Mahkeme tüm sanıkların tahliyesine karar verdi. Sêrt Şêrwan’da yaşanan şev kayması sonucu 16 işçinin toprak altında kaldığı faciaya ilişkin dava da ilk duruşma perşembe günü Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya 7 tutuklu sanık getirildi. Yakınlarını kaybeden aileler ile HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli, İHD Siirt Şube Başkanı Zana Aksu ile çok sayıda kişinin katıldığı duruşmaya, madende çalışan işçilerin bir kısmı ise, salonun küçük olması nedeniyle duruşma salonuna alınmadı. İşçiler adliye bahçesinde bekledi. Kimlik tespitlerinin yapılmasıyla başlayan duruşmada ilk olarak, Park Elektrik Açık İşletme Müdürü Mehmet Oğuz savunma yaptı. Mehmet Oğuz daha önce AKP hükümet yetkililerinin sık sık ifade ettiği, “kader”, “fıtrat” “doğal afet” söylemini duruşmada tekrarladı. “Maden sahasında çatlak yoktu” diyen Oğuz’un savunma yaptığı sırada yakınlarını kaybeden ailelerden fenalık geçirenler oldu.

20170519_153611.png

Oğuz, “Olay günü yağan yağışlar nedeniyle bir doğal afet yaşandı. Olaydan önce herhangi bir çatlak yoktu. Dolayısıyla öngöremediğimiz bir olay” dedi. Tahliyesini isteyen Oğuz’un savunması sırasında, ailelerin bulunduğu sıralardan tepkiler yükseldi. Oğlunu kaybeden bir baba, “Yalan söylüyorsun. İki ay önce biz gittik orada çatlak vardı” dedi. Gözyaşları içerisinde tepki gösteren baba fenalık geçirerek yere düştü. Baba salondan çıkarılarak hastaneye götürüldü.

20170519_153541.png

Sanıklar ve avukatları “doğal afet” savunması yaparken, yeniden bilirkişi raporu hazırlanmasını talep etti. Şirket yetkilileri herhangi bir çatlak olmadığını öne sürerek tahliyelerini istedi. Sanıklar tahliye edildi.

20170519_153510.png

Siirt Barosu da duruşmada müdahillik talebinde bulundu. Mahkeme heyeti bu talebi “suçtan doğrudan zarar görmedikleri” gerekçesiyle kabul etmedi. Duruma ilişkin Evrensel’e konuşan Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek, “Hukukun, adaletin sağlanması için bizlerin talebi kabul edilmeliydi” dedi. Sanıkların ‘doğal afet’ tanımlarına da tepki gösteren Dilek, bilirkişi raporları ve tanık ifadelerinin bu açıkça bir ihmal olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Sanıkların taksirle insan öldürmek’ten yargılanmalarının yanlış olduğunu ifade eden Dilek, “Olası kast’tan yargılanmaları gerekirdi ama taksirle yargılanmaları istendi. Bu saatten sonra da değişeceğini düşünmüyorum” diye ekledi. Şêrwan’da Ciner Holding’e bağlı Park Elektrik Şirketine ait Madenköy’de bulunan açık maden işletme sahasında 17 Kasım 2016 tarihinde meydana gelen şev kayması sonucu 16 işçi toprak altında kalmıştı. Faciaya ilişkin 7 kişi tutuklanmıştı. Duruşma 30 Kasım’a ertelendi

 

Teletex News24-SÊRT

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Yorumunuz için teşekkür ediyoruz en kısa zamanda size cevap verilecektir selamlar .

%d blogcu bunu beğendi: